22 yaşında, kanseri yenmek için 40 bin lira bulmak zorunda

22 yaşında, kanseri yenmek için 40 bin lira bulmak zorunda

Manavgat İlçesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan Samet Büyükkurt (22) 4 yıldır beyin kanseriyle mücadele ediyor. Anne ve babası çalışmayan Samet’in bu rahatsızlıktan kurtulacağı ameliyat için 40 bin liraya ihtiyacı var...

14 Nisan 2018 - 13:46 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 14:36

KANSER HASTASI GENÇ TEDAVİ İÇİN MUCİZESİNİ BEKLİYOR

MANAVGAT SON HABER

Manavgat’ta yaşayan Samet Öztürk, 4 sene öncesine kadar bir yandan açık liseye devam edip diğer taraftan da ailesinin turizme yönelik tekstil işyerinde çalışarak yaşamını sürdürüyordu. Yabancı dilini geliştiren Samet, gelecekte turist rehberi olma hayali kurarken, gözlerinde başlayan rahatsızlık hem kendisinin hemde ailesinin hayatını altüst etti.


Annesi Aynur Büyükkurt’un zorlamasıyla Manavgat Devlet Hastanesi’ne muayeneye giden Samet, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkik ve muayenelerde Samet’de beyin tümörü olduğu ve sürekli büyüdüğü tespit edildi. Aslen Kahramanmaraşlı olan Samet’i tedavisi için babası Murat Büyükkurt, AÜ, Gazi Üniversitesi, Koceli Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi hastanesi, Kahramanmaraş’ta bulunan hastanelere götürdü. Bu hastanelerde yapılan muayene ve tedavilerde Samet’te herhangi bir iyileşme görülmediği gibi rahatsızlığı nedeniyle sol gözü dahil olmak vücudunun sol tarafı felç olarak yatağa bağımlı hale geldi. Beynindeki tümor her geçen gün büyüyen Samet, rahatsızlığının yanı sıra son 20 gündür şiddetli baş ağrısı yaşıyor.


Samet hastalığa yakalandığında Kahramanmaraş’ta tekstil atölyesi olan babası Murat Büyüykkurt, Alanya’dan Kemer’e kadar turizmde çalışan tekstil mağazalarına toptan ürünü satışı yaparken, bir yandan da Manavgat’ta kendi mağazaları vardı. Samet’in tedavisi için işleriyle ilgilenemeyen baba Murat Büyükkurt, önce atölyesini ardından da mağazalarını birer birer kapattı. Son mağazasının bulunduğu iş merkezi de geçen yıl ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Manavgat Belediyesi tarafından yıkıldı. Şimdi, Ankaralı bir ailenin, ilçedeki bir tatil sitesinde bulunan evinde aylık 250 liralık aidatı ödemek ve evin bakımını yapmak şartıyla eşi ve 2’si kız 4 çocuğuyla birlikte yaşıyor, bir yandan da oğlunun tedavisi için çeşitli kurumlara başvurular yapıyor.


Samet’in hastalığını kendilerinin basit bir göz rahatsızlığı olduğunu düşündüklerini belirten annesi Aynur Büyükkurt, “Bundan 4 yıl önce, Samet’in gözleri değişmeye başladı. Biz rahatsızlığı gözlerinde farkettik. Göz büyümesi başladı. Ben ‘oğlum doktora git’ dedikçe o bana ‘benim bir şeyim yok’ dedi. Biz randevu aldık, Samet zorla hastaneye gitti. Göz doktoru bakar bakmaz ‘bunun benimle ilgisi yok, beyinle ilgili’ dedi. Oradan bizi AÜ’ye yönlendirdi” diye konuştu. Oğlunun rahatsızlığının her geçen gün arttığını belirten anne Aynur Büyükkurt, “Şu anda bizim yardımımızla kalkıp oturabiliyor. Lavaboya bizim yardımımızla gidip gelebiliyor. Yemeklerini biz kendimiz kaldırıyoruz. Bir eliyle yinede yemeğe çalışıyor. İlaçlarını hep kendim veriyorum. Ayakları geriliyor, kolları geriliyor. Eli açılmıyor bazen kolu kalıyor. Kramp giriyo gibi bir haller oluyor” diye konuştu.


Oğlunu Manavgat’tan AÜ’ye götürdüklerini anlatan baba Murat Büyükkurt’ta çekilen beyin MR sonucu doktorların beyninde tümör olduğunu söylediklerini belirterek, “Doktorlar durumunun riskli olduğunu söyledi. Biz kalktık Ankara Gazi Üniversitesi’ne gittik. Gazi Üniversitesi’nde 5-6 ay boyunca kemoterapi, radyo terapi, ışın tedavisi oldu. Ondan sonra da rutin takip ediliyordu” dedi. Kendilerinin de sürekli arayış içerisinde olduklarını belirten baba Büyükkurt, “Murat’ın tedavisinin yapılması için ülke genelinde bir çok ünlü doktorla görüştüm, Samet’ın teşhisin konulmasından itibaren yapılan bütün tedavilerinin olduğu CD’lerini bazen kendim götürdüm. Bazen para bulamadığımız zamanlarda ise CD’leri arkadaşlarımız veya tanıdıklarımız vasıtasıyla kargoyla incelemeleri için doktorlara gönderdim” dedi.


Samet’in tedavisi için Kahramanmaraş’ta Necip Fazıl Hastanesi’nde Büyük Selim Hastanesi’nde Kocaeli Üniversitesi hastanesinde tedavi gördüğünü belirten baba Murat Büyükkurt, “Manavgat’ta bir doktor bize Ankara’da başka bir doktoru önerdi. Gittik, O doktor sağolsun ameliyat yapacağını söyledi. ‘Beyindeki tümörün önce yüzde 80’ni alırım. En azından çocuğumuz bir rahatlar. Daha sonra kalan kısmına da nasıl yapabileceğimize inceleriz’ dedi. Ameliyat için 24 Nisan’a gün verdiler ancak ameliyatın yapılacağı hastane özel bir hastane. Bana ameliyat için 40 bin lira gibi ortalama bir hesap çıkarttılar” dedi. Bu miktarı ödemesinin mümkün olmadığını, Samet’in tedavi sürecinde işlerinin bozulduğunu ve oturdukları evde bile ev sahibinin kendilerinden kira almadığını sadece aidat parası ödediklerini belirten Murat Büyükkurt, yetkililerden yardım beklediğini söyledi. 


Hastalığına 4 sene önce teşhis konulan, yaklaşık son 2 senedir de sol tarafı felç geçirdiği için yatağa mahkum olan Samet Büyükkurt’ta bir an önce tedavisinin yapılarak ayağa kalkacağı günleri beklediğini söyledi. Açık lisede okuduğunu eğer hastalığı olmasaydı turist rehberi olmayı hedeflediğini belirten ve hastalığı atlattıktan sonra bu hedefini gerçekleştirmek istediğini belirten 22 yaşındaki Samet Büyükkurt, “Şu anda fiziksel olarak sol tarafım tutmuyor. Tuvalete bile gidemiyorum. Annem ve babam yardım ediyor. Birini yardımı olmadan kalkamıyorum. Dışarı çıkıp gezemiyorum. Gözümün sol tarafı görmüyor, televizyon izleyemiyorum. Baze kafamı dağıtmak için anneme televizyonu açtırıyorum. Ama televizyona bakamıyorum sadece sesini duyuyorum” dedi.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 3132 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 4 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü Topal'la elektrik kesintileriyle ilgili görüştü
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü...
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu