6 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne beraat

Akseki İlçesi'nde Ağustos 2015’te yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu otomobildeki aynı aileden 6 kişinin öldüğü kazada, otobüs şoförü Ethem Topaloğlu, 5 farklı bilirkişi raporuna rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nın Ekim 2017 tarihli raporu uyarınca beraat etti.

6 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne beraat
17 Aralık 2018 - 14:07

ANTALYA HABER MERKEZİ

Kaza, örnek olay olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası katılımlı ICETAS 2016 Uygulamalı Mühendislik Teknoloji ve Uygulamalı Bilimler Konferansı’nda bildiri olarak sunuldu.
Antalya’nın Akseki ilçesi Mahmutlu Kavşağı’nda meydana gelen trafik kazasında Ethem Topaloğlu'nun kullandığı ve 33 yolcunun bulunduğu 42 BIR 70 plakalı otobüs, karşı yönden gelen Yalçın Öztürk yönetimindeki 06 GGJ 92 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada otomobilde bulunan Enes Öztürk (2006), İsmail Öztürk (1976), Ayşenur Öztürk (2000), Yalçın Öztürk (1981) ve Zeynep Öztürk (1970) olay yerinde, Samet Doğukan Öztürk (2002) sevk edildiği hastanede hayatını kaybetti. 


TRAFİK RAPORUNDA YALÇIN ÖZTÜRK KUSURLU


Kazayla ilgili ilk dava Akseki Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açıldı. Mahkeme, olayda 6 kişinin öldüğünü belirterek ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan dolayı görevsizlik kararı vererek dosyayı Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, olayla ilgili olarak vefat edenlerin yakınları Abdullah Öztürk, Filiz Öztürk ve Sevgi Öztürk’ün otobüs sürücüsü Ethem Topaloğlu’ndan şikayetçi oldukları aktarıldı. Kazanın ardından olay yerinde Akseki Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği tarafından tutulan tutanakta, Yalçın Öztürk’ün şerit izleme, değiştirme ve hız sınırlarını aşma kurallarını ihlal ettiği belirtildi. 


BİLİRKİŞİ RAPORLARI FARKLI FARKLI 


Başsavcılık tarafından resen seçilen trafik bilirkişisi Gökhan Yıldız tarafından hazırlanan raporda Ethem Toplaoğlu’nun kusurunun olmadığı, Yalçın Öztürk’ün asli kusurlu olduğunun anlatıldığı iddianamede olaya ilişkin bilirkişilerin verdiği raporlarla ilgili şu ifadeler kullanıldı: 
“Antalya Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan Hakkı Coşkun tarafından düzenlenen raporda otomobil sürücüsü Yalçın Öztürk’ün kusursuz, otobüs şoförü Ethem Topaloğlu’nun ise birinci dereceden asli kusurlu olduğu belirtildi. 

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Akseki Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan keşif işlemleri sonucunda düzenlenen bilirkişi raporlarından; makine başmühendisi bilirkişi Mehmet Tükenmez’in hazırladığı raporda otobüs şoförü Ethem Toplaoğlu’nun yüzde 75, Yalçın Öztürk’ün yüzde 25; trafikçi bilirkişi Haldun Şener’in düzenlediği raporda ise sürücü Ethem Topaloğlu’nun yüzde 50, Yalçın Öztürk’ün yüzde 50 kusurluğu şeklinde görüş belirtti.”

ADLİ TIP KURUMU’NDAN RAPOR ALINDI


Raporlar arasında çelişkinin giderilebilmesi için raporların Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Yalçın Öztürk’ün asli kusurlu, sürücü Ethem Topaloğlu’nun kusursuz olduğunun belirtildiği, rapora şikayetçilerin itiraz etmesi üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderildiği, gelen sonuçta kusur oranlarının değişmediği hatırlatıldı.
İddianamede, kazayla ilgili olarak Ethem Topaloğlu’nun taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan yargılanarak cezalandırılması gerektiği belirtildi.


SAVCI BERAAT İSTEDİ


Kazayla ilgili dava Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kasım ayında karara bağlanan davada savcı esas hakkındaki görüşünde İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin raporu doğrultusunda sanık Ethem Topaloğlu’nun beraatini talep etti.


ŞİKAYETÇİLER; “SORUŞTURMA EKSİK YAPILDI”

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Sanık Ethem Topaloğlu, duruşmada verdiği ifadede kendisinin suçsuz olduğunu ifade ederek beraatini istedi. Kazada eşi ve kızını kaybeden Abdullah Öztürk, soruşturmanın eksik yapıldığını savunarak, “Olay yerinden 50 metre ileride işyeri vardır. İşyerinin güvenlik kamera kayıtları alınmamıştır. Kazadan 2-3 gün sonra Metro Turizm çalışanlarının söz konusu işyerine giderek kamera kayıtlarını aldıklarını işyerini sahibinden duydum” dedi.
Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nce verilen 9 Ekim 2017 tarihli rapor doğrultusunda, sanığın beraatine, itiraz yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verdi.


KAZA ÖRNEK OLAY OLARAK İNCELENDİ


Kaza, örnek olay olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından Nisan 2016’da düzenlenen uluslararası katılımlı ICETAS 2016 Uygulamalı Mühendislik Teknoloji ve Uygulamalı Bilimler Konferansı’nda Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlileri Ahmet Coşgun ve Arzu Er tarafından bildiri olarak sunuldu. Bildiride kazanın oluş şekli anlatılarak, olay yeri inceleme ekiplerinin ve daha sonra hazırlanan bilirkişilerin raporlarındaki hatalar tek tek anlatıldı. Trafik kazalarında delillerin olay yerinden toplanmasının çok dikkat ve özen gösterilerek yapılması gerektiği belirtilen bildiride, “Kazalarda hakikatin ortaya çıkması için yol durumu, hava durumu, sürücü durumu, ışık durumu, araç bakımı gibi faktörlerin her birisi kaza yerinde detaylı olarak yapılmalıdır” denildi. 


TRAFİK VE MÜHENDİS RAPORLARI FARKLI


Örnek olay olarak incelenen kazanın oluş şekline ilişkin fotoğraflarla da desteklenen bildiride kazanın otomobilin otobüse çarpması şeklinde değil, otobüsün otomobile çarpması şeklinde olduğu belirtilerek, “Örnek olayda trafik kazası tesbit tutanağına göre otobüs sürücüsünün kusursuz olduğu otomobil sürücüsünün ise yüzde yüz kusurlu olduğu belirlenmiş ise de mühendislik yaklaşımı ile yapılan incelemede otobüs sürücüsünün kusurlu, otomobil sürücüsünün kusursuz olduğu belirlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.


OLAY YERİ İNCELEMESİDE MAKİNE MÜHENDİSİ GEREKİR


Bildiride trafik kazalarında karar verilebilmesi için, “Trafik kazalarında olay yeri incelemesinde bilirkişi heyetine daima bir teknik makine mühendisinin katılması, trafik mahkemelerinin uzmanlık mahkemesi olarak kurulması, kazaların önüne geçebilmek için mühendislik fakültelerinde trafik mühendisliği bölümü kurulmalıdır” önerisinde bulunuldu.

HABER:Mithat ABAKAN


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum