Antalya'da hortum bu kez havalimanında dehşet yaşattı

Antalya'da yine hortum dehşeti yaşandı. Bu kez Antalya Havalimanı'nı vuran hortum otobüs ve minibüsleri devirdi. Uçaklarda ve havalimanında da hasara yol açan hortum 12 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

26 Ocak 2019 - 16:53 - Güncelleme: 27 Ocak 2019 - 17:41
Reklam


HORTUM HASAR VERMEYE DEVAM EDİYOR


Antalya'da günlerdir devam eden kötü hava şartları yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tabelaları, direkleri, ağaçları deviren hortum bu defa da Antalya Havalimanı'nı vurdu. İki otobüs ve bir midibüs devrildi. Otobüsün devrilmesi sonucu yaralanan 12 kişi hastaneye kaldırılırken bir uçak ve bir helikopterin de pervanesinde hasar meydana geldi.


VALİLİKTEN VE BAKANLIKLARDAN AÇIKLAMALAR GELDİ


Antalya'yı vuran doğal afetle ilgili  Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Vatandaşımızın öncellikle hasar tespitini daha sonra da yaralarının sarılmasıyla ilgili çalışmaya devam edeceğiz. Ben tekrar Antalyamıza, milletimize geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybeden yavrumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah kayıp olan kızımıza da en kısa sürede bulmayı temenni ediyoruz." dedi.

Havalimanında da konuyla ilgili de açıklama yapan vali Karaloğlu  "Biz de şu anda havaalanındayız. Sabah 11 sıralarında oluşan hortum nedeniyle, iki otobüs, bir minibüs, iki merdiven devrilmesi meydana geldi. İki uçakta hasar var, bir polis helikopterimizin pervanesinde hasar var. Şu ana kadar 12 yaralımız hastaneye sevk edildi. Hayati tehlikeleri yok. Şu anda havaalanı, hava trafiğine açık. Havaalanındaki hasarları hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyoruz. Direkler yıkıldı, buradaki araç gereçte hasarımız var.'' dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise ''Önceki gün Antalya'nın Kemer, Kumluca, Finike ilçelerinde meydana gelen hortum afetinde 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 13 vatandaşımız da yaralandı. 1 vatandaşımızın ise kayıp bilgisi var. Arama çalışmaları devam ediyor. Buradan vefat eden vatandaşlarımız için başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Antalyamıza geçmiş olsun. Antalya'da afetten hemen sonra Bakanlık olarak harekete geçtik. İl Müdürlüğümüz ekipleri hasar tespit, enkaz kaldırma çalışmalarına ivedilikle başladılar. Kemer, Finike ve Kumluca ilçelerinde ön hasar tespit çalışmalarına devam ediyoruz. Yaptığımız tespitlere göre Kumluca'da 2 bina tamamen yıkılmış vaziyette. 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapılmış. Ekiplerimiz olay yerinde çalışmalarına devam ediyorlar." açıklamasını yaptı.


Ayrıca kentte 140’a yakın trafo merkezinde enerji olmaması konusuyla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Büyük bir oranda gün içerisinde Antalya’ya enerji vermeye başlayacağız” dedi.

 

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum