Doğaya 9 bin yırtıcı böcek salındı

Doğaya 9 bin yırtıcı böcek salındı

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, çam kese böceğiyle mücadele kapsamında laboratuarda üretilen bin adeti anaç, 8 bin adeti larva olmak üzere 9 bin calosoma sycophanta böceği doğaya salındı...

12 Nisan 2018 - 14:32 - Güncelleme: 12 Nisan 2018 - 14:40

MANAVGAT HABER MERKEZİ 

Kızılçam ormanlarında ağaç yapraklarını yiyerek zarar çam kese böceğiyle biyolojik mücadeleyi sürdürüyor. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü laboratuarında bin anaç calosoma sycophanta böceğinden 8 bin larva üretildi. Üretilen larvalar ve anaç yırtıcı böcekler doğaya salındı. Çam Kese böceğiyle biyolojik mücadele amacıyla ayrıca Manavgat ormanlarında ağaçlara 300 kuş yuvası da asıldı.


Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Mitat Uyan, il genelinde 60 bin yırtıcı böcek ve 3 bin kuş yuvası üretimi yapıldığını belirterek, “Çam kese böcekleri kızıl çam ormanlarında ağaçların yapraklarını yiyerek onlara büyük zarar veriyor. Ayrıca görünüm olarak da ağaçların kurumuş gibi görünmesine neden oluyor” dedi.
Manavgat Orman İşlet Müdürü Sedat Çalış, çam kese böceğiyle daha önceden kimyasal mücadele yapıldığını belirterek, “Kimyasal mücadele ekosisteme büyük zarar veriyordu. Orman Genel Müdürlüğü olarak 2012 yılından itibaren biyolojik mücadeleye geçtik. Çam kese böceklerinin popülasyonun artmasını kuşlar ve bizim yırtıcı böcek dediğimiz calosoma sycophanta böcekleri engelliyor. Bu nedenle ormanda ağaçlara kuş yuvaları asıyoruz ve yırtıcı böcek larvaları bırakıyoruz” dedi.


Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü olarak bu sene kendi laboratuarlarında bin anaç böcekten 8 bin larva ürettiklerini anlatan Çalış, “İlçe genelinde orman işletme müdürlüğümüz dahilinde bulunan kızılçam ormanlarına anaç böceklerle larvaları tabiata bıraktık. Böylece doğanın kendi ekosistemini bozmadan çam kese böcekleriyle mücadele ediyoruz” dedi.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 4965 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü Topal'la elektrik kesintileriyle ilgili görüştü
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü...
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu