"En çok sıkıldığım ve utandığım konu"

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen Ağustos ayı toplantısında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “İlin valisi olarak en çok zorlandığım, en çok sıkıldığım ve utandığım konu bir turizmciye, bir otel sahibine, kardeşim senin atık suyun dereye akıyor, denize akıyor diye söylemektir” dedi.

"En çok sıkıldığım ve utandığım konu"
28 Ağustos 2019 - 10:30 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 12:35

“En çok sıkıldığım ve utandığım konu” 


Ağustos ayı AKTOB Buluşması Manavgat’ın Evrenseki Mahallesi’nde bulunan Commodore Elite Otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, diğer yetkililerle birlikte konaklama sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizm sektörü olarak 2018 yılında tüm zamanların en iyi sezonunu geçirdiklerini belirterek, “Sezon başında 16 milyonluk bir hedef belirlemiştik. 2019, 2018’den iyi olacak ve bu şehir hedeflediklerimizi başarabilirse 16 milyon rakamını da görebilir. Şu anda Ağustos ayının son haftasındayız, bugüne kadar gördüğümüz rakamlar 2019’un sonunda 16 milyonu da yakalayacağımızı gösteriyor. Bunda emeği olan başta her biriniz, sizin sayesinde, özel sektörün sayesinde bu başarılar geliyor. Biz sadece sizlere yardımcı olmaya, sizlerin önünü açmaya çalışıyoruz. Turizm sektörü tamamen özel sektör eliyle oluşturulan bir sektör. Onun için emeği olan bütün arkadaşlarımı bütün iş insanlarını kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.

ORTAK SOFRAMIZI KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK

Turizm sektöründe, konaklama sektöründe çeşitli sorunlar olduğunu bunların başında da çevrenin geldiğini belirten Vali Karaloğlu, “Emin olun, ilin valisi olarak en çok zorlandığım, en çok sıkıldığım ve utandığım konu bir turizmciye, bir otel sahibine, kardeşim senin atık suyun dereye akıyor, denize akıyor diye söylemektir. Arkadaşlar bu dereler, bu deniz bu çevre bizim ortak soframız. Ortak soframızı kirletmeye hiç kimsenin, ama hiç kimsenin hakkı yok. Eğer birileri bizim ortak soframızı kirletmeye inatla devam ederse bundan sonra artık farklı tedbirler uygulayacağız” diye konuştu. 

BÜYÜK ZARARDAN KORUNMAK İÇİN AZ ZARARI GÖZE ALACAĞIZ

Bugüne kadar çevreyi kirletenleri kentin marka değerine zarar vermemek adına afişe etmediklerini aktaran Vali Karaloğlu, “Bundan sonra hala atık suyunu, hala yıkama suyunu, çevre suyunu doğrudan alıcı ortama bir tesisimiz bırakıyorsa, iki şey yapacağız. Kimse kusura bakmasın. Bugüne kadar gidiyorduk, bulduğumuz uzantısına beton döküyorduk, ceza veriyorduk geliyorduk. Bundan sonra böyle yapmayacağız. Geçen hafta arkadaşlara talimat verdim, artık mühürleyeceğiz. Eğer bir otel hata inatla atık suyunu dereye, denize, kendi kullandığı plaja veriyorsa artık ceza vermeyle yetinmeyeceğiz. Gidip kapısına mühür vuracağız, içeride şu kadar müşteri varmış, o bizi ilgilendirmeyecek. Büyük zarardan korunmak için az zararı göze alacağız, kimse kusura bakmasın” dedi.

Otelciler arasında işini çok iyi yapanların olduğunu belirten Vali Karaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşini çok iyi yapan arkadaşlar vardır, çok titiz davranan arkadaşlar vardır onları tebrik ediyorum. Onları da sözlerimin dışında tutuyorum ama biz problemleri açık yüreklilikle konuşmazsak problem devam eder. Büyükşehir belediyesi ne yapsın, teker teker biz her otelin bahçesinde arıtma tesisi yapamayız. Ama genel kolektörlerimiz var, oraya bağladığınız zaman atık su bedeli ödüyorsunuz. Allah’ın deresine, denizine bağladığınız zaman kimseye bedel ödemiyorsunuz ama bana bedel ödetiyorsunuz, topluma bedel ödetiyorsunuz, sektöre bedel ödetiyorsunuz, buna hakkınız yok. Bunu mutlaka el birliği ile başaracağız. Bu konularda sizin de en az benim kadar rahatsız olduğunuzu biliyoruz ama bundan sonra sadece denetle ceza yaz değil, mühürleyeceğiz.”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan sıfır atık projesine konaklama tesislerinin de destek vermesini istedi. Vali Karaloğlu otelcilerden ayrıca güneş enerjisinden daha fazla kullanmaları amacıyla çalışma yapmalarını da istedi. Karaloğlu ayrıca 2020 yılı için Antalya genelinde kültürel etkinliklerin Büyükşehir Belediyesi tarafından duyurulacağı bir proje başlatıldığını belirtti. 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, il genelinde dünyanın en iyi otellerinin bulunmasına karşılık, dünya çapında restaurantların olmamasını bir eksiklik olarak nitelendirdi ve bunun için girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti. Kış aylarında turizmin önemine işaret eden Vali Karaloğlu, özellikle Lara, Kundu ve Belek bölgelerinde otellerin çoğunun açık olduğunu, bunu Kemer ve Side bölgelerine de yaymak gerektiğini belirtti.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’da dünyada turizmin yüzde 7 büyüdüğünü Türkiye’de bu rakamın yılın ilk 7 aylık verilerine göre yüzde 14 Antalya’da ise yüzde 16 olduğunu belirtti. Başkan Yağcı, Antalya’nın yaz döneminde rakip olarak belirledikleri şehirlerden daha fazla doluluk oranına sahip olduğunu ancak Ekim mart döneminde bunun aza indiğini belirtti. AKTOB Başkanı Yağcı, “.  Antalya Ekim ve Mart arasında rakip destinasyonlar arasında en düşük talep gören destinasyon görünüyor. Ama Nisandan sonra bizim için rakip olarak gördüğümüz yerler arasından en yüksek doluluk ta da Antalya görünüyor. Biz burada sorunun ne olduğunu çok net görüyoruz. Biz artık önümüzdeki dönemde en büyük stratejimiz kış aylarını nasıl yapacağız ona bakmamız lazım. Biz yazın yaşadığımız başarı trendini mutlaka kış aylarında da yakalamamız lazım. Buna sadece konaklama sektörü ile değil, acenteler ve operatörlerle birlikte bakmamız lazım. Tur operatörlerinin de kış ayları için Türkiye’ye inanması lazım” dedi.

Toplantıda ASAT yetkilileri tarafından altyapı çalışmaları konusunda sunum yapıldı. Toplantıda AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve otel yöneticisi Nihat Vural tarafından Vali Münir Karaloğlu’na tablo hediye edildi.


Haber: Mithat ABAKAN

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum