Hem kitap okuyor, hem traş ediyor

Berber Mehmet Gün, kitap okumak için engelin olmadığını belirterek, “Aksine kitap okumak isteyenler için seçenekler çok” dedi. Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi tarafından başlatılan ‘Örnek Okur Projesi’ kapsamında, Aralık ayının örnek okuru seçilen ve Manavgat’ta berberlik yapan Mehmet Gün, insanların kitap okumaya vakit ayırmasının önemli olduğunu, kitap okumamak için mazeretin olmayacağını söyledi..

Hem kitap okuyor, hem traş ediyor
23 Aralık 2017 - 12:14

SON DAKİKA MANAVGAT HABER MERKEZİ - MANAVGAT SON HABER

HEM OKUYOR, HEM TRAŞ EDİYOR

Kendisinin ilkokul mezunu olduğunu, küçük yaştan itibaren çalışmaya başladığını ve berberlik yaptığını söyleyen Mehmet Gün, “Ben ilkokul mezunuyum. Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdim. Fırsatım olursa üniversiteyi de bitireceğim” dedi. Okuma alışkanlığını kendisinde küçük yaşlarda başladığını anlatan Gün, “Şimdi sürekli okumaya çalışıyorum. Okuduğum kitapların yüzde doksanını kütüphaneden alıyorum. Kütüphanenin kitap arşivi bayağı geniş. Her türlü aradığın kitabı bulabiliyorsun. Bir sıkıntı olmuyor” dedi. 


KİTAP OKUMAK İNSANIN UFKUNU AÇIYOR
Son yıllarda televizyon izlemenin kendisi için işkence gibi olmaya başladığını belirten Gün, “Hep felaket haberleri duyuyoruz, görüyoruz. Ya da anlamsız dizilerle zamanımızı tabiri caizse öldürüyoruz. Bunun yerine ben kitap okumayı tercih ediyorum. Kitap okumak insanın ufkunu açıyor. Ne okursan oku, Birşeyler oku yani. İnsanlara bakış açın değişiyor. İnsanlarla konuşman değişiyor. Ortalama bir fikir edinebiliyorsun. Kişisel gelişim kitapları özellikle çok etkili oluyor” diye konuştu. 
Manavgat Halk Kütüphanesi’nin başlattığı projede Aralık ayının örnek okuru seçilmesinin kendisini şaşırttığını ve sevindirdiğini dile getiren Gül, kitap okuduğu için ödüllendirileceğinin hiç aklına gelmediğini de belirtti.


“PAHALI OLMASI KİTAP OKUMAMAK İÇİN SEBEP DEĞİL”
Okuduğu kitapları kütüphaneden aldığını söyleyen Mehmet Gün, berberlik yaptığı için müşterilerinin de sıra beklerken ilgilerini çeken kitapları okuduğunu, bu nedenle çalıştığı işyerine kütüphaneden onlar içinde kitap getirdiğini hatırlattı. Hafta bir gün mutlaka işyerini açmadan önce sabah erken saatte kütüphaneye giderek hem kendisi hemde müşterileri için kitap aldığını anlatan Mehmet Gün, “Okumak güzel, herkese tavsiye ederim. Parasıyla alamasa bile kütüphanede de bir sürü kitap var. Seçenek çok; okumak istedikten sonra insan okuyor.  Kitap pahalı filan diyoruz da, 15, 20 30 lira olan kitaplar var. Yani pahalı olması, okumamak için sebep değil.  Yani, bulabiliyorsunuz. Okumak istedikten sonra tanıdığından alıyorsun, eşinden dostundan alıyorsun, kütüphaneden alıyorsun. Seçenekler çok. Milli Eğitim Bakanlığının 100 temel eserinin yarıdan fazlasını okumuşumdur. 20 civarında kişisel gelişim kitabı okudum. Tarih kitapları, tarihi romanlar onlardan da çok okudum. Sayısını bilemiyorum”  diye konuştu.


FARKLI OKUMA HİKAYELERİ OLANLARI SEÇİYORUZ

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nin başlattığı Örnek Okur Projesi kapsamında berberlik yapan Mehmet Gün örnek okur seçildi. Halk Kütüphanesi Müdürüyle birlikte ilçe kaymakamı Mustafa Yiğit’i ziyaret eden Mehmet Gün’e teşekkür belgesi ve kitap hediye edildi. Manavgat Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, projeyi ilçede okur kitlesini arttırabilmek için başladıklarını belirterek; “Hedefimiz, farklı okuma hikayeleri olanları kamuoyuyla paylaşmak için düzenlediğimiz bir projedir. Amacımız, çok kitap okuyan değil, hakikaten zorluk içinde insanların hikayesini çıkarmaktı. 2017 yılının Aralık ayında başlamış olduğumuz projenin ilk örnek okuru olarak bir berber kardeşimiz olan Mehmet Gün’ü seçtik” dedi. Mehmet Gün’ün yoğun çalışma temposuna rağmen okumaktan vazgeçmediğini belirten Oktay, berber dükkanına bıraktıkları kitapları gelen müşterilerinin de okuduğunu aralarından bazılarının kütüphaneye gelerek düzenli kitap almaya başladığını söyledi.

Haber: Mithat Abakan


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum