Jandarma komutanına 5 yıl 3 ay hapis

Manavgat İlçesi’nde meydana gelen 1 astsubay’ın hayatını kaybettiği ve bir astsubayın yaralandığı trafik kazasında otomobili kullanan dönemin Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ufuk Aruk’a 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Jandarma komutanına 5 yıl 3 ay hapis
02 Nisan 2018 - 12:25

MANAVGAT SON DAKİKA HABER MERKEZİ 

O KAZA SONRASINDA KARAR VERİLDİ

Manavgat’ta 2016 yılının Ekim ayında meydana gelen trafik kazasında Binbaşı Ufuk Aruk’un kullandığı otomobil, Adnan Menderes caddesinde aşırı hız nedeniyle elektrik direğe çarptı. Kazada, otomobilde bulunan jandarma astsubay Osman Tarık Karagül hayatını kaybederken, jandarma astsubay Nedim Uncu ve otomobili kullanan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ufuk Aruk yaralandı.

256 PROMİL ALKOL ÇIKMIŞTI
Kazayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Binbaşı Ufuk Aruk hakkında ‘Taksirle ölüme neden olmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Manavgat 1’nci Ağır Ceza mahkemesinde görülen davada, esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, olayın olduğu gece, Binbaşı Ufuk Aruk’un 256 promil alkollü olmasına rağmen kendisinin kullandığı otomobille elektrik direğine çarparak kaza yaptığını bir kişinin ölmesine ve bir kişinin yaralanmasına sebebiyet verdiğini hatırlattı.

MUCURA GİRDİM YOL KARANLIKTI
Sanığın savunmasında olay gecesi, tüm karakol komutanlarıyla Taşağıl mahallesinde bir değerlendirme toplantısı yapmak için bir restaurantta bir araya geldiklerini, bu sırada biraz alkol aldığını, toplantının ardından Side’de bir türkü bara giderek yine biraz daha alkol aldıklarını beyan ettiğini ifade eden savcı esas hakkındaki görüşünde şu ifadeleri kullandı:
“Sanık savunmasında, türkü barda saat 02:00 sıralarında ayrıldıklarını, kendisine ait otomobilin sürücü koltuğuna kendisinin, sağ ön koltuğa ölen Osman Tarık Karagül’ün arka koltuğa da Nedim Uncu’nun oturduğunu, kendisinin çok alkollü olduğunu düşünmediğini, seyir halinde normal hızda gittiğini, Barut oteli geçtikten sonra viraja girmesiyle birlikte aracın tekerini mucura kaptırdığını, bu sırada frene bastığını ancak frenin istediği gibi tutmadığını, yol kenarında bulunan elektrik direğine çarptığını, olay mahallinde aydınlatma olmadığını yada çok az olduğunu beyan etti”

5 YIL 3 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ
Savcı, esas hakkında görüşünde, kazayla ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nce hazırlanan raporda, sanık Ufuk Aruk’un meydana gelen kazada dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışları nedeniyle ‘asli kusurlu’ olduğunu belirtildiğini ifade ederek sanığın taksirle öldürme suçundan cezalandırılması talep edildi.
Davanın karar duruşmasında, kazada hayatını kaybeden Osman Tarık Karagül’ün eşi Nevriye Karagül ile tarafların avukatları katılırken, sanık Ufuk Aruk ve yaralanan astsubay Nedim Uncu katılmadı. Sanık avukatı Adem Tulukçu keşif talebi ve yeniden bilirkişi raporu aldırılması talebinde bulundu. Ayrıca kaza sırasında aracın hızının iddianamede belirtildiği gibi 160 kilometre olmasının mümkün olmadığını savunana Tulukçu, müvekkilinin beraatini talep etti. Duruşmada şikayetçilerin avukatları sanığın cezalandırılmasını istedi.
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ufuk Aruk’un taksirle adam öldürme suçunun işlediğinin sabit olduğundan 4 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, sanığın sonuçlarına öngörmesine rağmen olayın gerçekleşmesi nedeniyle cezasının 5/12 oranında arttırılarak 6 yıl 4 ay 15 gün çıkarılmasına karar verdi. Cezanın sanığın geleceği üzerinde olası etkileri nedeniyle cezada 1/6 oranında indirim yapan mahkeme sanık Ufuk Aruk’a itiraz yolu açık olmak üzere toplam 5 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verdi.

Haber: Mithat Abakan

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum