Jiu Jitsu All Star kampı Manavgat’ta yapıldı

Jiu Jitsu All Star kampı Manavgat'ta yapıldı

Manavgat’ta dünyanın en ünlü sporcularınında yer aldığı Jiu Jitsu All Star kampı gerçekleştirildi. Brazil Jiu Jitsu’nun kurucusu Carlos Gracie’nin torunu Clark Gracie, ilginin her geçen gün arttığını belirterek, Jiu Jitsu’nun yakında olimpik spor olabileceğini söyledi...

23 Nisan 2019 - 18:37 - Güncelleme: 23 Nisan 2019 - 18:46

Jiu Jitsu All Star kampı

Manavgat’ın Titreyengöl Turizm Merkezi’nde bulunan Nashira Resort Hotel’de çeşitli ülkelerden dünyanın önde gelen Jiu Jitsu sporcularının katılımıyla All Star Brazilian Jiu Jitsu kampı düzenlendi. Kampa Jiu Jitsu sporunun kurucusu Carlos Gracie’nin torunu Clark Gracie ve profesör ünvanlı Andre Galvao ve eşi Angelica Galvao’da katılarak yeni teknikler hakkında bilgi verdi ve eğitim yapıldı. 6 gün süren kampa Kanada, Polonya, ABD gibi çok sayıda ülkeden sporcu katıldı.


Kamp organizasyonunu yapan Türk sporcu Ertan Balaban, Jiu Jitsu’nun dünyada en hızlı büyüyen savunma sanatları sporu olduğunu belirterek, “Brazilian Jiu Jitsu, Japonya’da doğup, Brazilya’da gelişen bir spordur. Bugün özellikle Brazilya ve ABD’de onbinlerce kişi bu sporu yapmaktadır. Burada dünyanın çeşitli ülkelerinden sporcuların yanısıra Brazilian Jiu Jitsu’yu bulan Carlos Gracie’nin torunu Clark Gracie’le birlikte ‘profesör’ ünvanlı yani yeni teknikler geliştiren Andre Galvao ve eşi Angelica Galvao’da aramızda yer aldı. 6 gün boyunca hem antrenman yaptık, hemde yeni teknikleri öğrendik” dedi.


Carlos Gracie’nin torunu Clark Gracie Jiu Jitsu’yu dedesinin babasına, babasında kendisine öğrettiğini belirterek, “Jiu Jitsu, dünyanın en hızlı büyüyen sporlarından bir tanesi. Bence en hızlısı. Bazı ülkelerde askeri birliklerde jiu jitsu öğrenmek zorunlu hale getirildi. Her gün yeni insanlar aramıza katılıyor. Daha da büyüyeceğine inanıyorum” dedi. Jiu Jitsu’nun olimpik olacağına inandığını ancak sporcuların bazı çekinceleri bulunduğunu anlatan Gracie, “Jiu Jitsu’nun olimpik olabileceğine inanıyorum. Çünkü artık çok büyüdü ve çok büyük federasyonlar var. Ama sporcuların korktuğu şey şu; olimpik olunca bazı kurallar çok değişiyor. Mesela Judo olimpiyatlara dahil olduktan sonra oyun öldü ve judocular bundan rahatsızdı. Jiu Jitsu’cuların en büyük korkusu,eğer olimpik olursa ve kurallar değişirse eskisi gibi olmayacağı şeklinde. Olimpi olsa bile inanıyorum ki, başka federasyonlarda var, bunlarla bu spor dalı büyümeye devam edecek” dedi. Geçen yıl kasım ayında ilk defa Türkiye’ye geldiğini söyleyen Clark Gracie, Jiu Jitsu’nun Türkiye’de her geçen gün geliştiğini belirtti.
Jiu Jitsu sporunda ‘profesör’ ünvanıyla anılan Andre Galvao’da, 20 senedir Jiu Jitsu sporu yaptığını belirtti. Jiu Jitsu’nun her geçen biraz daha büyüdüğünü ve insanların bu spora ilgi duyduğunu anlatan Galvao, “Jiu Jitsu’nun her geçen gün birazda büyüdüğüne tanık oluyorum. Bazı ülkelerde, okullarda  ve askeri birliklerde Jiu Jitsu sen 2005 yılında profesyonel oldum. Her gün yeni insanlar bu spor yapmaya başlıyor. Oldukça popüler hale geldi. İleriki zamanlarda daha fazla insan jiu jitsu yapmaya başlayacak. Özellikle son 5 senede çok ciddi bir artış oldu ve adeta bir patlama oldu” dedi. 


Jiu Jitsu’nun temelinin zayıf ve güçsüz insanlara kendilerini korumasını öğretmek olduğunu söyleyen Andre Galvao, “Ben 2005 yılından bu yana profesyonel olarak yapıyorum. Her gün minderde yeni şeyler öğreniyorum. İnsanların bu sporu seçmesini sebebi; çok kolay, herkesin öğrenebilir ve yapabilir olması. Jiu Jitsu sadece kendini korumaya odaklı. Bir yandan da satranç gibi aklını kullanmak zorundasınız. Jiu Jitsu’da kaldıraç kuvveti tekniği öğretiliyor. Bu nedenle zayıf ve güçsüz biri, kendisinden güçlü birine karşı korunabiliyor. Bundan dolayı insanlar ilgi duyuyor” diye konuştu.

Haber: Mithat Abakan

Haber ve Şikayet hattımız:

05416065455 (WhatsApp)

Bu haber 398 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Plajda çanta çalan şüpheli yakalandı
Plajda çanta çalan şüpheli yakalandı