Kaymakam Yiğit: Çocuklarımızı sosyal tehlikelere karşı...

Kaymakam Yiğit: Çocuklarımızı sosyal tehlikelere karşı korumalıyız

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit Başkanlığında Çocuk Koruma İlçe Koordinasyon Kurul Toplantısı’nın 4’cüsü gerçekleştirildi. Manavgat Kaymakamı ve Çocuk Koruma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Yiğit çocukları aile sevgisiyle, güven ortamında ve sosyal tehlikelerden uzak yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

18 Temmuz 2018 - 10:07 - Güncelleme: 18 Temmuz 2018 - 10:17

 

Manavgat Çocuk Koruma İlçe Koordinasyon Kurul Toplantısı’nın 4’cüsü  kaymakamlık binasında Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda çeşitli nedenlerden dolayı suça karışan ve suç mağduru çocuklar başta olmak üzere basında çıkan kayıp/istismar mağduru çocuklar, Çocukların güvenli ve sağlıklı gelişimlerinin sağlanabilmesinde aile eğitimleri, çocukların sosyal tehlikelerden korunması için aile destek odaklı koruyucu önleyici çalışmalar başta olmak üzere birçok konu ele alındı.

Toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Antalya Baro Temsilcisi Av. Yalçın Kırma,  İlçe Jandarma Komutanlığı çocuk işlemlerimden sorumlu Olay Takip Koor. Asb. Gözde Seviner, Manavgat Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Saffet Nergiz,  Manavgat Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesinden Polis Memuru Ömer Kevkiroğlu, Denetimli Serbestlik Merkezi Şube Müdürü Yusuf Güven, Manavgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nihal Etci, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Yavuz Ayna, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir,  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker katıldı.

2018 YILININ İLK 6 AYLIK VERİLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Çocuklara ilişkin gündemde yer alan sorunlarla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda çok sayıda konu ele alındı. Toplantıda ele alınan bazı konular şunlar, Manavgat’ın turizm nedeniyle yoğun göç aldığı ve göç ile birlikte gelen ailelerin çocuklarının kültür farklılığı ve çeşitli nedenlerden dolayı suça karışan ve suç mağduru olan çocukların sayılarında artışlar olduğu tespiti ortaya konmuştur. Son günlerde basında çıkan kayıp/istismar mağduru çocuklara ilişkin haberlerin toplum hassasiyetini arttırmasının yanında ailelerin yaşadığı panik ve endişenin çocukların gelişimine olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda oluşan bu olumsuzlukları güvenli ve sağlıklı gelişimlerinin sağlanabilmesinde aile eğitimlerinin çok önemli olduğunun altı çizilmiştir.  Toplantıda ayrıca; korunmaya ihtiyacı olan, suça sürüklenen ve suç mağduru olan çocuklarla ilgili işlemlerin ilgili kurum tarafından işlemler yapılması, Çocukların sosyal tehlikelerden korunması için aile destek odaklı koruyucu önleyici çalışmaların yapılmasının önem arz ettiği belirtilmiştir.  2018 yılı ilk 6 ay içinde Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde suça sürüklenen ve suç mağduru çocuklara yönelik yapılan işlemler ve 2018 yılının ilk 6 aylık verileri değerlendirildi.

ÇOCUKLARIN KORUNMASI VE GÜVENCE ALTINA ALINMASI ÇOK ÖNEMLİ

Toplantıda konuşan Manavgat Kaymakamı ve Çocuk Koruma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Yiğit çocukları aile sevgisiyle, güven ortamında ve sosyal tehlikelerden uzak yetiştirilmesi gerektiğini belirterek bu konuda Devlet olarak tüm kurumlarının etkin ve hızlı bir şekilde hizmet verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi. Kaymakam Dr. Yiğit;” İlçemiz çocuklarının korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması çok önemlidir. İhmal ve istismarlarının önlenmesine yönelik koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları olarak gerekli koordinasyonun sağlanması çalışmalarını devam ettirmesi çok önemlidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın aile sevgisiyle, güven ortamında ve sosyal tehlikelerden uzak yetiştirilmesi için Devlet olarak tüm kurumlarının etkin ve hızlı bir şekilde hizmet vermektedir ve hizmet vermeye devam edecektir. Bu anlamda kurumlar arası işbirliği çok önem arz etmektedir” dedi.

Haber: Hakan Tankaya

Bu haber 2146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Recep Memili tutuklandı
Gazeteci Recep Memili tutuklandı