Kuluçka makinesinden 3 ayaklı civciv çıktı

Kuluçka makinesinden 3 ayaklı civciv çıktı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir arkadaşıyla amatör olarak civciv yetiştiren Mustafa Çalışkan, önceki gün kuluçka makinesinden aldığı civcivlerden bir tanesi 3 ayaklı olarak dünyaya geldi.

15 Mayıs 2018 - 11:35

 Manavgat’ta esnaflık yapan Mustafa çalışkan(1986) 5 senedir bir arkadaşıyla birlikte hobi olarak tavuk ve civciv yetiştiriyor. Önceleri tavuk yetiştirmeyle başlayan ve zamanla hobisini geliştiren Mustafa Çalışkan bir süre sonra kuluçka makinesi alarak civciv üretmeye başladı. Asıl amacının belirli bir ırk yetiştirmek olduğunu belirten Mustafa Çalışkan’ın, civcivlerin yumurtadan 21 günde çıktığını söyledi. Mustafa Çalışkan, daha önceden kuluçka makinesine bıraktığı yumurtalardan çıkan civcivleri önceki gün kümese alırken civcivlerden bir tanesinin kuyruk bölgesinde de bir ayağı olduğunu ve 3 ayaklı olarak doğmasına çok şaşırdığını söyledi. İnternetten yaptığı araştırmada genetik bozukluk sonucu böyle civcivlerin doğabileceğini öğrendiğini belirten Çalışkan, sosyal medyadaki arkadaşlarına konuyu açtığında ise 3 ayaklı civcivlerin bazılarının yaşadığını ve yumurta veren tavuk olduklarını öğrendiğini belirtti.

3 ayaklı civcivi ilk defa gördüğünü söyleyen Çalışkan, “Bir arkadaştan aldık yumurtayı. Kuluçka makinemize koyduk, çıkarttık. Arkadaşımla beraber civcivleri kümese alırken farkına vardık. İlk defa gördük bizde. Daha hiç şahit olmadığımız bir konuydu. İnternetten biraz bir araştırma yaptım. Sosyal medyadan fotoğraf atıp yorum alalım dedik. Anne ve baba kardeş olabilir, kan bağından olabilir diye genel bir kanı ortaya çıktı. Bizde ondan oldu diye sanıyoruz” dedi. 

Daha öncesinde böyle bir durumla karşılaşmadığı için internetten yaptığı araştırmada ilginç bilgilere ulaştığını belirten Çalışkan, “Yaptığım araştırmada daha önceden böyle olayların olduğunu öğrendim. Hatta ‘biz ne yapalım’ diye sorduk, bizden daha tecrübeli, bilgili arkadaşlar yardımcı olsun diye. Fazlalık olan ayağı dursun mu, bir zararı olur mu, kessek mi ayağı oradan veya o şekilde büyüsün mü diye? Daha önce büyüyen olmuş. Hala tavuk olarak büyüyen, yumurtlamaya başlayan 3 ayaklı tavuklar bile varmış. ‘Herhangi bir zararı olmaz’ dediler. Bizde bekletiyoruz” diye konuştu.

Veteriner hekim Ramazan Şit, 3 bacaklı civcivin doğma sebebinin bir çok sebebinin olabileceğini söyleyen Veteriner Hekim Ramazan Şit, “Yakın akrabalarla çiftleştirmeler, ki kontrolsüz ortamda yakın akrabalarla çiftleşiyordur, sebeplerden bir tanesi olabilir. Diğer taraftan hatalı ve yanlış beslenme veya kinolon grubu ilaçların anneye hatalı şekilde verilmesi en başta gelen sebeplerdendir. Bacak yapısı hayati bir organ olmadığı için hayvan 3 bacakla yaşayabilir. Eğer alınabilecek pozisyondaysa alınması ilerleyen hayatını daha rahat geçirmesine yardımcı olur” dedi. Türkiye’de benzer şekilde doğum kayıtlarının olduğunu belirten Veteriner Hekim Şit, “Özellikle doğu Anadolu bölgesindeki kraterlerin olduğu bölgelerde toksikasyon sebebiyle doğan çift başlı buzağılar bunun en basit örneğidir. Tabi çift başlı buzağının yaşama şansı yok ama 3 bacaklı tavuk çok rahat yaşar” diye konuştu.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 2727 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü Topal'la elektrik kesintileriyle ilgili görüştü
Başkan Şükrü Sözen Akdeniz Elektrik Dağıtım müdürü...
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu
Manavgat'ta uyuşturucu operasyonu