Lise öğretmenine 16 yıl 1ay 15 gün hapis cezası
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Lise öğretmenine 16 yıl 1ay 15 gün hapis cezası

Serik’te, öğretmenlik yaptığı lisede 10 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 2 çocuk babası, 45 yaşındaki C.E.; ’R.T.,F.O., E.S., T.N.Ç. ve İ.G.’ye karşı ‘Sarkıntılık suretiyle cinsel istismar’, ‘Cinsel taciz’ suçlarını ayrı ayrı ve birden fazla defa işlediği belirtilerek 16 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı..

30 Kasım 2017 - 13:16 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 - 17:02

Geçen yıl mart ayında Serik'te bir lisede eğitim gören 10 kız öğrenci, okul yönetimine başvurarak, matematik öğretmeni C. E.’nin kendilerini elle taciz ettiği iddiasında bulundu. İddialar üzerine Milli Eğitim müfettişleri tarafından başlatılan soruşturma kapsamında C. E. hakkında Serik Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Görev yaptığı okulda gözaltına alınan C. E., sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Cesur Ekinci hakkında 'cinsel istismar' suçlamasıyla dava açıldı.


Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, mağdurlar ve tutuksuz yargılanan sanığın yer almadığı davanın karar duruşmasında, sanık C.E’nin ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada son savunmasını yapan sanık C. E.’nin avukatı Murat Tonbul, savcılığın mütalaasını kabul etmediklerini belirterek, “Müvekkilim matematik öğretmenidir, müvekkilim öğretmen ve öğrenci ilişikisi dışında dosyaya yansıyan bazı hareketleri vardır, ancak bu hareketler cinsel amaçlı değildir, cinsel amaçlı olduğuna dairde herhangi bir delilde yoktur, dosya kapsamı itibariyle sanığa yüklenen suçlamalar müvekkilim mağdurların omuz, sırt, diz kapağına,  dokunduğuna ilişkindir, bu dokunduğunu iddia olunan bölgeler doğrudan cinsel davranış olarak öngörülemez” dedi.


Mağdur C.K. hariç diğerlerinin şikayetlerinden vazgeçtiğini söyleyen avukat Tonbul, “Mağdur C.’nin de beyanı sanığın sadece omzuna elini koyduğuna ve sonrasında alınan beyanında cinsel amaçlı olmadığına dairdir, 30 kişilik sınıf içerisinde bu tür eylemlerin cinsel amaçlıda gerçekleştirilmesi de mümkün değildir, cinsel tatmin amacıyla davranmış olsaydı mağdurlar tek başınayken bu eylemleri gerçekleştirirdi, ancak iddia olunan eylemlerin hiçbiri sanıkla mağdurların tek başlarına kaldıkları sırada gerçekleştirdiği iddia olunmamıştır. Mağdurlar ve aileleri bu eylemlerin cinsel amaçlı olmadığını düşündükleri için şikayetlerinden vazgeçmişlerdir” dedi. 


Duruşmada verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanık C. E.’ye, mağdurlar R.T.,F.O.,E.S., T.N.Ç. ve İ.G.’ye karşı ‘Sarkıntılık suretiyle cinsel istismar’, ‘Cinsel taciz’ ve ‘müstehcenlik’ suçlarını ayrı ayrı ve birden fazla defa işlediğinin sabit olduğunu belirterek 16 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti kararında; suçun işleniş şekli, sanığın duruşmalardan ve dosya kapsamı itibariyle incelenen ve gözlemlenen kişiliği, geçmişi, amacı ve tüm dosya kapsamından mahkememizde olumlu kanaat oluşmadığından sanık hakkında TCK'nin 62. maddesinin uygulanmasına takdiren yer olmadığını belirterek indirim yapmadı.
Heyet kararında ayrıca diğer mağdurlar hakkında, sanığın işlediği iddia edilen suçlara ilişkin kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatını kararlaştırdı.

Mithat Abakan

Bu haber 5954 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x