Liseli Nihan'a çarparak öldüren sanığa 3 yıl 9 ay hapis

Manavgat'ta Haziran 2017’de lise öğrencisi Nihan Eren'e (16) çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen sürücü T.Ö. ’e 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Liseli Nihan'a çarparak öldüren sanığa 3 yıl 9 ay hapis
13 Mayıs 2019 - 14:30
Reklam

MANAVGAT HABER MERKEZİ

 

Manavgat'ın Sarılar Mahallesi'nde 9 Haziran 2017’de T.Ö. yönetimindeki 07 JA 169 plakalı otomobil önce İbrahim Uluten’in kullandığı hafif ticari araca, ardından kaldırımda karşıdan karşıya geçmek için bekleyen Fatma Turgut Şen Anadolu Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi Nihan Eren'e çarptı. Ağır yaralanan Nihan Eren, Manavgat Devlet Hastanesi'nde 3 gün yoğun bakımda kaldı, ancak beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi Nihan Eren'in böbrekleri, korneası ve karaciğerini organ bekleyen 5 hastaya bağışladı.


Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kazanın ardından hazırlanan iddianame, iddianamede, olayın ardından tutulan trafik bilirkişi raporunda T.Ö.’nün dikkatsizliği, tedbirsizliği ve kurallara aykırı hareketiyle asli ve tam kusurlu olduğu şeklinde tespit yapıldığı kaydedildi. Kazayla ilgili tanıkların da benzer ifadeleri kullandığı belirtilen iddianamede, sürücü T.Ö.’nün, şikayetçi ve tanık ifadeleri, şüpheli ifadesi kaza tespit ve bilirkişi raporları incelendiğinde tam kusurlu olduğu aktarıldı. İddianamede, T.Ö.'nün 'taksirle ölüme neden olmak' suçlamasıyla 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Olayla ilgili davanın karar duruşması Manavgat 4’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık T.Ö., kazada ölen Nihan Eren’in annesi Name Eren, babası Mehmet Eren ve avukatı Erhan Baban ile tarafların yakınları katıldı. Hakim, kazayla ilgili keşif yapıldığını ve bilirkişi raporu hazırlandığını belirterek, sanık T.Ö.'nün asli kusurlu, hayatını kaybeden Nihan Eren ile sanığın otomobiline çarptığı İbrahim Uluten’in kusursuz olduğunun raporda belirtildiğini söyledi.


Duruşmada dinlenilen tanık Fikri İlhan’da olay anında kendisinin İbrahim Uluten’in kullandığı ticari araçta olduğunu anlatarak, “Ardımızdan gelen araç süratliydi, bizim aracımıza sürtünerek çarptı ve kaldırımda karşıya geçmek için duran genç kızımıza çarptı. Biz hemen olay yerine genç kıza müdahale etmeye gittik. İlk müdahaleyi biz yaptık. Sağlık ekipleri ve jandarmaya haber verdik” diye konuştu. 


Name ve Mehmet Eren’in avukatı Erhan Baban’da, trafik kazalarının ülkemizin bir gerçeği olduğunu belirterek, “Maalesef bu kazalarda ölümde oluyor. Bu kanayan bir yaramız. Kazaların en başta gelen sebebi de kurallara saygı göstermiyoruz. Çünkü yasada yeterli ceza yok. Bu konuda toplumda oluşan algı da ‘Ölen öldüğüyle kalıyor, olan arkada kalan ailesine oluyor’ şeklinde. Bu olayda sanık, şehir içindeki ve her an için yayaların geçebileceği bir yolda hız sınırını aşmıştır. Bu nedenle mahkemenizden karar verirken, alt sınırdan uzaklaşarak bilinçli taksir hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.
Duruşmada son sözü sorulan sanık T.Ö. , çok üzgün olduğunu belirterek, “Kimse kimseyi bilerek öldürmez. Olay, önümde seyreden İbrahim Uluten’in direksiyonu kırması nedeniyle oldu. Benim daha önce yaptığım savunmalarım geçerlidir. Takdir mahkemenizin” dedi.


Duruşmaya verilen aranın ardından hakim, Bölge Adliye Mahkemesi’nde istinaf yolu açık olmak üzere  T.Ö.’ye önce 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi, ardından duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezada 1/6 oranında indirim yaparak 3 yıl 9 aya düşürdü. Hakim ayrıca T.Ö.’nün sürücü belgesine de 1 yıl 6 ay süresince el konulmasını kararlaştırdı.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Duruşmanın ardından Demirören Haber Ajansı’na (DHA)açıklama yapan baba Mehmet Eren, 16 yaşında gencecik kızını toprağa verdiğini, içinin yandığını belirterek, “Bu ülkede adalet diye bir şey yok. Koca koca adalet saraylarını yapmışlar. Boşa yapmışlar, hakimler savcılar koymuşlar. Ben diyorum ki, Allah, bu yasaları yapanların çoluk çocuklarına aynı acıyı tattırsın, canlarını alsın ki, benim tattığım acıyı tatsınlar, cezalar yeterli mi yetersiz mi neyse o zaman yaşayarak öğrensinler diyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde yasa diye bir şey yok, adalet diye bir şey yok. Yasalar yetersiz. Bunu yapanların Allah belasını versin diyorum. Başka ne diyeyim” dedi. Ailenin avukatı Erhan Baban’da, kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nde istinaf edeceklerini söyledi.


Öte yandan anne Name Eren, sosyal medya hesabında, kızının yaşamını yitirmesinin ardından organlarını bağışladıklarına atıfta bulunarak, “Organ nakli hayat kurtarır. Kuzumun, Nihanımın organları Berke’de hayat buldu. Allahım bu yavruya sağlıklı uzun ömürler nasip etsin” diyerek Nihan Eren ve Berke’nin fotoğraflarını paylaştığı görüldü.

 

 

HABER:Mithat ABAKAN


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum