Manavgat Anadolu Lisesi'nde yüzde 60 enerji tasarrufu

Manavgat Anadolu Lisesi, okulda kullanılan 34 klimayı değiştirerek yüzde 60 oranında enerji tasarrufu sağladı. Çıkan eski klimalar ise tamir ve bakımları yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi uzak mahalle okullarına hibe edildi..

Manavgat Anadolu Lisesi'nde yüzde 60 enerji tasarrufu
20 Aralık 2017 - 14:53

SON DAKİKA MANAVGAT HABER MERKEZİ - EĞİTİM

Manavgat Anadolu Lisesi, okulda kullanılan 34 klimayı değiştirerek yüzde 60 oranında enerji tasarrufu sağladı. Çıkan eski klimalar ise tamir ve bakımları yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi uzak mahalle okullarına hibe edildi. Kalan son 4 klimanın da okula taktırıldığını belirten okul müdürü Atilla Çetin, ‘Klimalarımızı yeniliyoruz, tasarruf ediyoruz’ kampanyası çerçevesinde okuldaki klimaları değiştirdiklerini ifade ederek, “Değişim elektrik faturalarımızda kendisini hemen gösterdi, yüzde 60 civarında tasarruf ettiğimizi gördük” dedi.

ESKİ KLİMALAR İHTİYACI OLAN OKULLARA GÖNDERİLDİ
Manavgat’ta kışın ısınma, yazın ise serinlemek için başta konutlar olmak üzere resmi daire ve okullarda klima tercih ediliyor. Temizliği ve kullanım kolaylığı açısından da tercih edilen klimalar, gelişen son teknolojiler ile birlikte cep dostu olmaları ile de ön plana çıkıyor.
1992 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Manavgat Anadolu Lisesi, 20 yıla yakındır kullandığı klimaları okul aile birliği, öğrenci velileri ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile değiştirdi. Okuldan çıkan eski klimalar ise bakım ve tamirleri yaptırılarak, uzak mahallelerde bulunan ihtiyaç sahibi ilk ve ortaokullara hibe edildi.


Konuyla ilgili olarak bilgi veren Manavgat Anadolu Lisesi Müdürü Atila Çetin, okulun stratejik planına göre 2011-2018 yılları arasında, 20 yıla yakındır kullanılan klimaların değiştirilmesinin düşünüldüğünü ifade ederek, “Klimaların değiştirilmesiyle ilgili bir proje başlattık. Projeye tabi ki bir isim gerekliydi arkadaşlarla konuştuğumuzda klimalarımızı yeniliyoruz, enerji tasarrufunda bulunuyoruz adı altında bir proje başlığı oldu ve yola çıktık. Tabi ki yola çıktığımızda bakanlığımızı da bilgilendirdik, bakanlığımızdan destek istedik” dedi.

Okul aile birliği ile birlikte proje hakkında öğrenci velilerini bilgilendirdiklerini ifade eden Çetin, “Çok kısa bir sürede, 2,5 yıl gibi kısa bir sürede hedefleri tutturduk sona geldik. 34 klimamızı 24 inverter A plus dediğimiz son sistem klimalarla değiştirdik ve servise sorduğumuzda yüzde 60 elektrik tasarrufunda bulunacağını söyledi. Gerçekten faturalarımıza baktığımız zaman yüzde 60 tasarruf sağladığımızı gördük” diye konuştu.
Projenin gerçekleşmesinde; başkan Yüksel Koç, önceki okul aile birliği başkanı üye Hacı Hasan Artan, başkan yardımcısı Yasin Kocaman, muhasip Ahmet Yaşar Erol ve sekreter Yasemin Taylan’dan oluşan okul aile birliği başta olmak üzere öğretmenlerin, öğrenci ve velilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve iklimlendirme firmalarının büyük payı olduğunu ifade den Çetin, “Projenin maliyetine baktığımız zaman her bir klimamız aşağı yukarı 4 bin liradan olmak üzere toplam 130 bin lira gibi bir meblağ ile karşıladık ve hiçbir yere borcumuz yok. Başta bakanlığımız olmak üzere aile birliğimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, velilerimize, iklimlendirme servislerine teşekkür ediyorum” dedi.


Okuldan çıkan klimaları ise bakım ve onarımlarını yaptırarak Manavgat’ın uzak mahallelerinde bulunan ilk ve ortaokullara, onlara hiçbir masraf yaptırmadan hibe ettiklerini açıklayan Çetin, “Okul aile birliğimizin kararı vardı bu konuda, çıkan eski klimaların bakım ve masraflarının okul aile birliği tarafından karşılanarak, onlarında ihtiyaçlarının karşılanması için ilk ve ortaokullara hibe edilmesi yönünde, bu nedenle de okul aile birliğimize özellikle teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Manavgat Son Haber / Ömer Karça


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum