Manavgat elektrik kesintisi ve arızasıyla mücadele ediyor

MANAVGAT NEDEN KARANLIĞA MAHKUM EDİLİYOR? Dünya'nın her yerinden gelen yerli ve yabancı misafirleri ağırlayan turizm kenti Manavgat, son günlerde sıklıkla yaşanan elektrik kesintileri, arızalar ve elektriğin sık sık gidip gelmesi sorunu nedeniyle bozulan cihazlara ve karanlığa mahkum ediliyor...

15 Ocak 2019 - 21:52 - Güncelleme: 27 Ocak 2019 - 17:43
Reklam

MANAVGAT NEDEN KARANLIĞA MAHKUM EDİLİYOR?

Dünya'nın her yerinden gelen yerli ve yabancı misafirleri ağırlayan turizm kenti Manavgat, son günlerde sıklıkla yaşanan, özellikle bugünkü fırtınada meydana gelen elektrik kesintileri ve elektriğin sık sık gidip gelmesi sorunu nedeniyle bozulan cihazlara ve karanlığa mahkum ediliyor, cihazlar dengesiz voltaj nedeniyle bozuluyor. Uzun süre enerjisiz kalan vatandaş ve esnaf ise jeneratör ve benzeri alternatiflerle başının çaresine kendisi bakıyor.


CİHAZLAR BOZULUYOR

Elektrik kesintisi nedeniyle klima, beyaz eşya, hayati önem taşıyan diyaliz ve diğer sağlık cihazları gibi tüm elektrikli ve elektronik cihazlar çalışamıyor. Elektriğin ardı ardına gidip gelmesi ise dengesiz ve yüksek gerilim oluşturarak elektrikle çalışan cihazların yanıp bozulmasına neden oluyor.

ÇEVREYOLU NEDEN KARANLIK?

Alanya Manavgat arası seyahat ettiğinizde D-400 yolu üzerinde bulunan yol aydınlatma direklerinin en ücra noktalarda dahi çalışırken, Manavgat sınırlarındaki direklerin neredeyse yarısının çalışmadığını farkedebilirsiniz. Vatandaşlar turizm şehri Manavgat'ın her yağışta kesintiye uğrayan, arızalanan, böylesi zayıf enerji altyapı anlayışı ve hizmetiyle büyük prestij kaybettiğini düşünüyor.

Özelleştirme kanunu ile devlet elinden çıkarılarak özelleştirilen enerji sağlama hizmetleri kapsamında Antalya ve akdeniz bölgesinin bir çok noktasında ise enerji hizmeti, sokak aydınlatmaları dahil olmak üzere, C&K Akdeniz isimli özel şirket tarafından sağlanıyor. Şirket Manavgat'ta meydana gelen sokak aydınlatmaları arızaları ve elektrik kesintilerini uzun süre gideremiyor, yani sokaklar ve tüm yaşam karanlıkta kalıyor.

MANAVGAT BELEDİYESİ NE YAPSIN?

Ekipler patlayan sokak lambaları ve elektrik arızalarının giderilmesi için soluğu belediyenin kapısında alan vatandaşlara durumu izah etmeye çalışıyor. Kanun gereği özel işletmelere devredilen enerji hizmeti sağlama ve yapım onarım hizmetleri ile ilgili tüm çalışmalar özel şirketler tarafından sağlanıyor. Durum böyle olunca Manavgat Belediyesi elektrik arızalarına müdahale edemiyor, sorumluluğun kendilerinde olmaması sebebiyle malzeme alımı da yapamıyor. Belediye kısıtlı imkanlarla da olsa hayati önem taşıyan noktalara mümkün mertebe kısa sürede müdahale etmeye çalışıyor.

Manavgat'ta vatandaşlar yetkililerin bir an önce bu problemi duyarak, Manavgat'ın enerji altyapısı sorununa  çözüm bulmalarını umut ediyor.

BAŞKAN SÖZEN AÇIKLADI;

Çok değerli hemşehrilerim,
Bir süredir devam ettirdiğimiz “Halkla Buluşma” gezilerimizde, vatandaşlarımız çeşitli konulardaki isteklerini bize bildirmekte, biz de üzerimizdeki sorumluluk gereği, her bir talebi büyük bir titizlikle değerlendirmekteyiz. Bu güne kadar ulaştığımız 30’u aşkın mahallemizdeki vatandaşlarımız, elektrik kesintileriyle ilgili sorunları da tarafımıza bildirmiştir. Biz de yaşanan elektrik kesintilerinin MANAVGAT BELEDİYEMİZİN SORUMLULUĞUNDA OLMADIĞINI,  bu konuda halkımızın görev, yetki ve sorumluluklarla ilgili bilgi karmaşası yaşadığını dile getirdik. Belediyemizin, elektrik hizmetleri konusunda her hangi bir yaptırımı olmadığını vurguladık. Bu arada vatandaşlarımızın ilgili kurumla görüşmemiz isteğini de geri çevirmedik. Bu amaçla makamında ziyaret ettiğimiz Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş Manavgat İşletme Müdürü Sayın Yasin Topal, bizi büyük bir nezaketle ağırladı. Manavgat’ımız için emek verdiğine inandığım Sayın Topal, bize her bir bölgemizdeki sıkıntılardan bilgisi olduğunu, sorunların anlık çözümü için kurum olarak üstün çaba harcadıklarını aktardı. Sayın Topal, ayrıca önümüzdeki süreçte, ileriye yönelik çözümler üretileceğini Manavgat halkımıza iletmemiz konusunda ricada bulundu. Manavgat Belediye Başkanı olarak, Sayın Topal’ın, sorunların çözümünün takipçisi olacağına inanıyor, kendisine çalışmalarında başarılar diliyorum.

Bu haber 13206 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri