Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğünden farkındalık uygulaması

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmesinin ardından yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından farkındalık uygulaması gerçekleştirildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri belirlenen 9 yaya geçidinde gerçekleştirdikleri uygulamada, yayaların yaya geçitlerini kullanmaları için araçları durdururken, sürücülere de bilgilendirici broşür dağıttılar.

06 Şubat 2019 - 15:22
Reklam

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da farkındalık uygulaması gerçekleştirildi.
Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri, Manavgat’ta belirlenen 9 yaya geçidinde gerçekleştirdikleri uygulama ile yayaların yaya geçidini kullanmalarını, sürücülerin de yaya geçitlerinde yayalara yol vermelerini sağladı. Uygulama sırasında araç sürücülerine bilgilendirici broşürler verildi.


İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimlerden 70 personelin uygulamada görev aldığını belirten Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, “Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12:00-13:30 saatleri arasında ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu gibi ilçemizde de İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığının katılımıyla yaya ve sürücülerin uyması gereken kurallar ile ilgili olarak başta öğrencilerimiz ve velileri olmak üzere araç sürücüleri dahil tüm yol kullanıcıları üzerinde etkinlik düzenlenmektedir.
Etkinlik kapsamında ilçemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, halkımızın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri girişlerine bastırılan afişler asılmış ve yine bu gün ilçemizde belirlenen 9 noktada; yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik eğitici faaliyet ve bilgilendirmeler yapılmış ve önümüzdeki dönemlerde de yapılmaya devam edilecektir” dedi.
26 Ekim 2018 tarihinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığını hatırlatan Özgönül, “İlgili maddede ‘sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’ hükmü getirilmiştir. Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olup, uymayanlara 488 TL idari para cezası karar tutanağı düzenlenmektedir” dedi.


 ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla düzenlenen farkındalık uygulamasına katılan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, 2019 yılı içerisinde uygulamaların devam edeceğini belirterek, “‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı ile başlatılan bir proje. Genelde konuşulduğunda araçların trafikte yoğun bir şekilde seyrettiğini söyleriz, yayalara çok fazla öncelik tanınmadığını düşünürüz ama bundan sonra bu değişiyor. Yollarda özellikle yaya geçidinin bulunduğu yerlerde trafik görevlisi, ışığı, levhası olmayan yaya geçit işareti olan yaya geçitlerinde yayaların önceliği var. Bundan sonra bunu sıklıkla göreceğiz. 2019 yılı içerisinde Türkiye’de trafikte araç sürücülerinin buna çok dikkatli olması lazım. Yaya öncelikli döneme geçmiş durumdayız” dedi.


Geçmişte yayaların yaya geçitlerinde karıştığı trafik kazaları ile araç sürücülerinin yayaları görmezden gelmelerinin artık mümkün olmayacağını ifade eden Kaymakam Yiğit, “Bundan sonra inşallah sürücülerimiz buna dikkat edecekler, buna dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Bununla ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğümüz eğitim amaçlı bir uygulama gerçekleştirdi, broşürler hazırlandı sürücülere dağıtılarak bu eğitim çalışmasını tamamlamış olacağız. Tüm Türkiye’de Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun verdiği talimat doğrultusunda bütün Türkiye’de bu eğitim veriliyor. Bu eğitimler yıl içerisinde zaman zaman devam edecek. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Antalya Caddesi’nde gerçekleştirilen farkındalık uygulamasına katılan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Akbıyık ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, yaya geçitlerinin önünde durarak yayalara yol veren araç sürücülerine bilgilendirme broşürü dağıtarak, trafikte güvenli bir şekilde seyir etmeleri temennisinde bulundular.

 

 

HABER:Ömer KARÇA

Bu haber 1205 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri