Manavgat'ın kantincileri Kahvaltıda bir araya geldi

Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası’nın organize ettiği toplantıda, okul kantini işletmecileri Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Gürcan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir’e sorunlarını anlattı..

Manavgat'ın kantincileri Kahvaltıda bir araya geldi
06 Kasım 2017 - 17:31

Kantin kiralarının yüksek olması ile ilgili şikayetlerin muhatabının Milli Eğitim Bakanlığı olmadığını vurgulayan Gürcan, ihalelerde gereksiz bedel yükseltilmemesi ikazında bulundu. Gıda yasak listesine de kesinlikle uyulması konusunda çağrı yapan Gürcan, “Her şeye para gözüyle bakarsak alışı ucuz, satışı çok yüksek ürünler de var. Bunlar da nedir hiçbirimizin çocuklarımızın kullanmasını istemeyeceği kötü alışkanlıklardır. Dolayısıyla bu gıdaları olabildiği kadar minimize edeceğiz” dedi.

Manavgat’ta ki okullarda faaliyet gösteren kantin işletmecilerinin sorunlarını masaya yatırmak ve çözüm bulmak amacıyla Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Gürcan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıkaya’nın katıldığı bir toplantı organize etti. Melas Garden Restoran’da düzenlen toplantıda kantinciler sorunlarını yetkililere ilk elden aktarırken, Şube Müdürü Mehmet Gürcan sorunların çözüm merciinin Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olduğunu söylerdi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, okul müdürleri ile daha önce yaptığı toplantıda kantincilerin sorunlarını dile getirdiğini belirterek, “Bazı taleplerin çözüldüğü yönünde bilgim var ancak, her sorun çözülecek diye bir kaide yok ama biz çözebildiğimiz kadarını çözelim” dedi. Akça, toplantının kantinci esnafı için faydalı olmasını temenni etti.


Toplantıya katılan kantin işletmecileri, kantin ihale fiyatlarının ve kiraların yüksek olmasından, okullarda çok sayıda öğrencinin veli izin kağıdı alıp kantinlerden faydalanmadığına, okullara dışarıdan yiyecek getirildiği konusunda şikayetlerde bulundu.
Okulların ihtiyacının büyük bir kısmının kantincilerin verdiği kira ile karşılandığına dikkat çeken Milli Eğitim İlçe Müdürü Muammer Sarıdemir, “Bunun dışında da kantincilerin okullara zaman zaman destek olduğunu gayet iyi biliyorum” dedi. Manavgat’ta kantinlerle ilgili ciddi bir sorun yaşanmadığına vurgu yapan Sarıdemir, “Manavgat’ta kantinciler olarak hemen hemen hiç sorun yaşamıyoruz diyebilirim. Küçük sorunlar her yerde olur. Önemli olan afaki sorunların olmaması ki Manavgat’ta böyle bir sorun yaşamıyoruz. Bu sebeple de tüm kantincilere içtenlikle teşekkür ediyoruz. Yaşadığımız birçok olay vardır, çocuklarımızın zaman zaman karnı ağrıdığında ilk suçlanan yer kantinlerdir. Ancak şu ana kadar yaklaşık 2006’den beri Manavgat ilçe merkezindeyim, kantinden kaynaklı bir soruna rastlamadım” diye konuştu. Kantin işletmelerinin işletme olduğunu mutlak surette kar yapması gerektiğini ifade eden Sarıdemir, “Çocuklar hepimizin çocukları onlara sahip çıkalım, onlara en sağlıklı şekilde satışlarımızı yapalım, tabi ki kar etmek, kantinciler işletme işletiyor, bir taraftan kar edecekler ki ailelerini geçindirecekler ama her şeyden önce çocuklarımızın sağlığı en önde gelen unsurdur” dedi.

KANTİNCİLERE GÜVENİYORUZ
Servisçi esnafı kadar kantinci esnafı ile de birlikte çalıştıklarını ve hepsinin eğitim camiasının bir parçası olduğunu ifade eden Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Gürcan, “Çok kadirşinas insanlardır biz bunun farkındayız. Öğrencilerimizin okullarda sağlıklı gıdaya erişimi, beslenmesi tamamen kantincilerin ellerinden çıkan ürünlerle olmaktadır. Kantincilerin aynı zamanda okullarımızın finansörü olduğunu da biliyoruz. Bizim okullarımız kantincilerin verdiği kiralar olmazsa, okullarımızda birtakım işlerin olmayacağının da farkındayız. Bizim kantincilere bakış açımız her zaman kantincileri sorgular biçimde değil de sahiplenir vaziyettedir, öncelikle bunun bilinmesini isterim. Okul müdürlerinin kantincilere bakış açısı nasıldır bilemiyorum ama biz müdürlük olarak eğitim ailemizin bir ferdi olarak görüyoruz. Çocuklarımızın yediği besinler kantincilerin elinden çıktığı için kantincilere güveniyoruz, güvenmek istiyoruz” dedi.
Çalışmalar sırasında ufak tefek problemlerin yaşanabildiğini belirten Gürcan, “Bu tarz sorunları istişarelerle, bir takım küçük dokunuşlarla çözmeye çalışıyoruz. Kantincilerin Milli Eğitim Antalya İl Müdürlüğüne aksettirdiği sorunların çözüm mercii yine Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüdür, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden sihirli bir dokunuş beklememek lazım. Dolayısıyla buradan kaynaklanan sorunların çözüm yeri yine burasıdır ama büyük mevzuatlardan, büyük kanunlardan kaynaklanan sorunların çözüm yeri, bizim de üstümüz olan makamlardır, Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kuruludur. Örneğin ustalık belgesi alınamaması, ilkokul mezunu olmayan bir kişinin ustalık belgesi alamaması bizim problemimiz değildir, daha üst seviyede bir kanun değişikliği ile üst makamların çözeceği bir problemdir. Bizim katkı vereceğimiz sorunlar nedir, okulların giriş çıkış saatleri, öğrencilerin öğlen çıkış saatleri, öğrencilere verilen izin belgeleri, dışarıdan içeriye paket servisleri biz bunlara müdahale ederiz” diye konuştu.

İŞ GÜVENLİĞİ VE HİJYEN EĞİTİMİ ŞART
kantin işletmeciliğinde olmazsa olmaz olan iş güvenliği ve hijyen belgelerinin şart olduğunu belirten Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Gürcan, 2014 yılında Manavgat Milli Egemenlik İlkokulu’nda yaşanan tüp patlaması olayını hatırlatarak, “Manavgat’ta kantinlerde çalışan 67 personelin içerisinde 47 tane İş Güvenliği belgesi almayan var. Manavgat’ta çalışmaları yaptık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne talimat olarak yazacağız bunları. 8-12 saatlik bir İş Güvenliği kursumuz var, lütfen kantinde çalışan herkes bunu alsın. İş Güvenliği sertifikasını önemsiyoruz, bu 47 arkadaşımızın zorunlu olarak bu sertifikayı almasını isteyeceğiz, isimleri bizde mevcuttur” dedi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Benzer taleplerinin Hijyen belgesi için de olduğunu ifade eden Gürcan, “İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden gelen arkadaşlarda bunlara bakıyor. Hijyen eğitimini de kantinde çalışan herkes alacak, bundan da kaçış yok. Manavgat ilçemizde 99 arkadaşımız hijyen eğitimini almış, 22 arkadaşımız almamış. Bu 22 arkadaşımız muhtemelen bu sene işe girmişlerdir, eskiden beri çalışan arkadaşlarımız bu eğitimi aldılar. Yine bu isimler bizde mevcut, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazı gönderecek ve bu arkadaşlar da eğitimlerini alacaklar” dedi.


KİRA BEDELLERİ ARTIŞINI TÜFE BELİRLİYOR
Kantin işletmecilerinin en büyük taleplerinin, ihale bedellerinin ve buna bağlı kiralarının düşürülmesi olduğunu ifade eden Gürcan, “Bu sene TÜFE oranının yüksek çıkması yüzde 14.87, kantin fiyatlarını ciddi miktarda artırdı. Eylül ayında TÜFE oranı yüzde 15 idi, Ekim ayında yüzde 17.8, Kasım ayı için henüz almadık. Enflasyon gittikçe yukarı doğru tırmanıyor. Bu da yeni sözleşme yapacak arkadaşlara olduğu gibi yansıyor. Bu tamamen bizim haricimizde gelişen bir mevzuudur. TÜFE oranının yüksek çıkmasından dolayı bizden kantin muhammen bedeli komisyonumuzdan lütfen kira indirimi talebinde bulunmayın. Bu bizle alakası olmayan bir şeydir, bu sözleşmenizde ve ihaleyi aldığınız süreçte imza attığınız kağıtta yazar, der ki kantin sözleşmesi bir yıldır, devamı halinde TÜFE oranında kira artışı devam eder der. Dolayısıyla bundan bir indirim olamaz” diye konuştu.
Kirada indirimin ancak belirli şartlar halinde olabileceğini belirten Gürcan, “Bakanlığın getirmiş olduğu kısıtlayıcı tedbirler, bir diğeri de öğrenci sayısının yüzde 25 azalması ve artmasıdır. Bu da neye göre artması veya azalmasıdır, bir yıl önceki attığınız sözleşmeye göre artması veya azalması. Örneğin 2010 yılında okulda 650 öğrenci vardı şimdi yıl 2017 okulda 150 öğrenci var, buna indirim yapalım, hayır yapamayız ancak bir yıl içerisinde okuldaki öğrenci sayısı yüzde 25 azalmışsa kira indirimi talep edebilirsiniz ve muhammen bedel komisyonu bunu değerlendirir ve kiranın indirilmesine karar verebilir. Herkesin kirasını bilmiyorum ama bana gelen belgelerden gördüğüm kadarıyla Manavgat’ta çok yüksek bedelle kantin ihalesi alan yok. Manavgat’ta en fazla ödenen kira bedeli 10 bin lira ve Antalya’ya göre sıradan kantin kira bedellerindendir bu. Yüksek kira ödeyenlerde mağduriyet var ama şunları da biz biliyoruz, 2002 yılında bu okulun kantinini almış, önümüzdeki yıllara göre risk almış. Demiş ki okul öğrenci sayısı artar ben 3 yılsonunda para kazanmaya başlarım. 3 yıl için kredi çekmiş komşusundan borç almış buraya kadar getirmiş. Bu şekilde düşük kira ödeyen kantincimiz de var. Bu TÜFE artışı yüksek kira ödeyenleri maalesef vurdu, biz bunu kabul ediyoruz. Ama bunun için bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok, yasada olan bir mevzuat bu, değişirse onu da biz şu anda bilemeyiz. Dolayısıyla kira indirim taleplerinin sağlam temellere dayanmadığı sürece talep edilmesin” diye konuştu.

KOLA VE CİPSE MÜSAMMAHA YOK
Kantinlerde satılabilecek ürün listesinin talepleri doğrultusunda Antalya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından hazırlandığını ifade eden Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Gürcan, “Herkesin ana gündem maddesi bu. Yasaklı gıdalar nedir, bakanlık ne istiyor, öğrencilerimiz eğitim saatleri içerisinde en azından sağlıklı gıdaya erişimi olsun, alışkanlık oluşsun, neslimiz sağlıklı olsun. Bakanlığın çıkış noktası sağlam bir temele dayanıyor aslında. Ben bunu ister beğenin ister beğenmeyin şuna benzetiyorum. 2010 yılında kapalı alanlara sigara yasağı geldiğinde, bende sigara kullanan bir kişi olarak, nasıl olur biz sigara içmeye dışarı çıkacağız, yok böyle bir şey. Yıllarca biz bu sigaraları öğrencilerin, öğretmenlerin içinde içtik. Sigara içmeyen öğretmen arkadaşlarımızı da rahatsız ettik. Ne oldu, 2010 yılında kapalı alanda sigar içme yasağı geldi, 2012 yılında ayrı bir oda verildi, 2013 yılında ayrı odadan dışarıya çıkıldı, 2014 yılında da nihayetinde resmi kurumların dışında, duvarın dışında denildi. Bakın kanun 2010 yılından 2017’ye kadar nereye kadar geldi. Bugün bu yasağı sevmeyen var mı, bir kişi bile sevmediğini söyleyemez, içen dahi. Bu tip mesafeler yavaş yavaş alınıyor. Yani bakanlığın okullarda cips ve kolayı, asitli içecekleri, tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekleri yasaklamasının temelinde bu var. Önce bir tüketim alışkanlığı kazandırmak, ondan sonra bu alışkanlığı yerleşik hale getirmek. Bu yasak 2016 yılında geldi 2026 yılında görürsünüz, bu çocuklar bizim çocuklarımız, çocuklarımızın sağlıklı gıda tüketmesinin temelini oluşturmamız lazım. Her şeye para gözüyle bakarsak alışı ucuz, satışı çok yüksek ürünler de var. Bunlar da nedir hiçbirimizin çocuklarımızın kullanmasını istemeyeceği kötü alışkanlıklardır. Dolayısıyla bu gıdaları olabildiği kadar minimize edeceğiz. Kesinlikle denetimlerimizde iki şeyi okullarımızda istemiyoruz, cips ve kola”

Bazı kantincilerin kendilerine yasak getirilen ürünlerin hemen okul dışında öğrencilere satıldığını hatırlatması üzerine Gürcan, “Bu çocuğun saat 15:00’de dışarı çıktığında ilk alacağı şey kola, biz bunu da biliyoruz, çocuk senin kantininden gelip yemiyor ama bakkaldan alıyor. Sonra kantinci bana soruyor, o satıyor ama bana sattırmıyorsun, bu ne perhiz ne lahana turşusu diyor. Ama dikkat ederseniz biz resmi bir kuruluşuz, biz bakanlığın uzun vadeli bir stratejisinin uygulayıcısıyız. Diyorsunuz ki biz ne satacağız. Fiyat listesi hazırlanırken, oraya dikkat ederseniz biz yasaklı ürünleri çıkarttık. Onun yerine limonata diye bir şey yazdık. Arkadaşlar esnafsınız bir şeyden nasıl para kazanılır onu bilirsiniz. Limonatanın maliyeti nedir, çocukları limonata içmeye alıştırın, onun getirisi çok fazla. Burası narenciyenin bol olduğu bir memleket, portakalın, limonun, greyfurtun çok ucuz olduğu bir memleket. Çocuklarımızı limonataya alıştıralım, limonata çok ferahlatıcı, içine de biraz nane, limon parçası koyarsanız çok ferahlatıcı, rahatlatıcı bir şeydir. Sonra su fiyatları, suya 1 TL yazdık, dedik ki kantinci esnafımız listeden zarar etti, biz suyu 1 TL yazdık ki, suyun girdisi düşük ama çıktısı yüksektir, kantinci arkadaşlarımız biraz durumunu düzeltsin diye biraz oradan esneklik yaptık. Biz size yasakları dayatırken, diğer taraftan zarar etmeyin, kiralarınızı zamanında ödeyebilin, evinize ekmek götürebilin diye el altından bir takım yardımlar da ediyoruz” diye konuştu.


Kantin işletmecilerinin, öğrencilerin okul dışına çıkışına engel konulması taleplerine yönelik olarak Gürcan, “Öğrenci velisi eğer imza atmışsa burada bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok, veliler okula gelerek müdürün veya görevli öğretmenin huzurunda bu imzayı atıyor, diyor ki çocuğum öğlen saatinde okuldan dışarı çıkabilir, bu durumda ne okul yönetiminin ne ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ne de Antalya İl Müdürlüğünün yapabileceği bir şey yok” dedi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Ancak okula dışarıdan getirilen yiyecekler için tedbir alabileceklerini ifade eden Gürcan, “Manavgat’a 17 güvenlik personeli alındı, muhtemelen bu hafta içerisinde belirlenen okullarda görevlerine başlayacaklar. Mümkün olduğunca okula dışarıdan paket getirilmesine müsaade etmeyeceğiz. O paketin içinde ne var bilmiyoruz, yemek var diyelim hijyenik şartlarda mı bilmiyoruz. Bu durumu tespit ettiğiniz taktirde müdürlüğümüze başvurulduğu taktirde gerekli işlemler yapılacaktır” dedi.

Ömer Karça / Manavgat


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum