Manavgat SMMMO'dan eğitim semineri

Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Gurup Başkanı Ali Güldalı Vergi Müfettişleri Turgay Koska, Muhammet Akmeşe’nin sunumuyla “Mükellef Ödevleri, Mükellef, İzaha Davet '' konulu seminer düzenledi.

Manavgat SMMMO'dan eğitim semineri
06 Eylül 2019 - 10:57 - Güncelleme: 06 Eylül 2019 - 11:04

Manavgat SMMMO’dan eğitim semineri

Seminerin açılış konuşmasını yapan Manavgat SMMMO Başkanı Nezihi Özgenç, düzenlenen eğitim seminerlerine devam edeceklerini ifade ederek, “Ekonomist Ergin Şahin’in sunumlarıyla Dalgalı Piyasalarda Geleceği Öngörme ve Şirket konulu eğitimimizi gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Özgenç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yine eğitim planlamamızda 12 Ekim tarihinde KDV Uygulamalarında Yenilikler konulu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir eski Gelir İdaresi Şube Müdürü Kemal Oktar’ın sunumuyla eğitimimizi gerçekleştireceğiz. Yine hem meslektaşlarımızı hem de kamuoyunu yakından ilgilendiren yeni tebliğler önümüzdeki süreçte bizler karşı karşıya kalacağız. Örneğin bizim mesleğimizde olmayan mücbir sebep önümüzdeki süreç içerisinde 5 gün olmak üzere yasal statüye kavuşacak. Yine önümüzdeki süreçte 2018 cirosu 5 milyonu aşan mükellefler e-deftere geçecek. Hem şirketlerimizi hem de bizleri yoğun bir iş yükü altında bırakan defter kapatmaları vardı her ay yaptığımız. Bunlar üçer dönemler halinde yapılacak bu da yasalaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’nda hazır vaziyette. E-Fatura ve e- arşiv faturada BS Forumları da artık kaldırılacak. Bu yükten de meslektaşlarımız kurtulacak.”

TÜRMOB ve odalar olarak talepleri olduğunu da söyleyen Başkan Nezihi Özgenç, Özel Usul Cezası konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı ile görüştüklerini, bu konunun mükellefleri de yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Çünkü mükelleflerimiz ve iş dünyası cezalarla karşılaşıyordu. 7104 sayılı kanunla getirilen KDV indirimlerini izleyen yılın sonuna kadar indirilmesi söz konusu. Ama KDV indirimleri dönemin sonunda yapıldığı zaman Özel Usul Cezası kesiliyordu. Biz TÜRMOB olarak bu cezanın kesilmemesini, dönem süresi sonuna kadar uzatıldığı için bununla ilgili TÜRMOB ve odalarımız Gelir İdaresi Başkanlığı ile görüşmelerini devam ettirmekte” dedi. 

Başkan Özgenç, seminerde emeği geçen tüm üstatlara tüm meslektaşlarına başarılar diledi.

Haber: Mithat ABAKAN


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum