Manavgat Sorgun ormanı’ndaki ağaç kesme protestosu büyüyor

Manavgat Sorgun ormanı'ndaki ağaç kesme protestosu büyüyor

ANTALYA’nın Manavgat ilçesi Ttreyengöl Turizm Merkezi’nde'ki Sorgun Ormanı’nda yapımına başlanan aquapark projesi Peyzaj Mimarları Odası tarafından düzenlenen bir basın açıklamasıyla protesto edildi...

02 Ocak 2019 - 23:46 - Güncelleme: 03 Ocak 2019 - 12:42

SORGUN'DA BAŞLATILAN AQUAPARK PROJESİ PROTESTO EDİLMEYE DEVAM EDİYOR - MANAVGAT HABERLERİ

 


Yağan yağmur altında gerçekleşen basın açıklamasına TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Teoman Akçalı, Şube 2’nci Başkanı Zübeyde Özkan Aksu, İyi Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, CHP ve İyi Parti üyeleri katıldı. 


İyi Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Manavgatlılar için 2 yerin öneminin çok büyük olduğunu ifade ederek, “Birincisi Tükbeleni, İkincisi Sorgun ormanı. Türkbeleni 2013’te yandı söz verildi. Yerine yeni orman yapacağız, yeni ağaçlar dikeceğiz diye söz verildi. Şu anda Türkbeleni’ne baktığımda betonlaşmış, çimlerin ağaçların yerine bir yağmurda çöken çamur olarak görmekteyim. Her yağmur yağdığında Türkbeleni önümüze çamur olarak yağmakta. Türkbeleni gözümüzün önünde erimekte ve bir beton yığını olarak karşımızda duruyor. Şimdi sıra Sorgun ormanlarına geldi, gerçekten yazık, bir Manavgatlı olarak tüm Manavgatlıları bu konuda hassasiyete davet ediyorum. Bu orman hepimizin, hepimizin burada biriktirdiği anıları var. İlk yakan top oynadığım yer, ilk ip atladığım yer, babamla ilk araba kullanmayı öğrendiğim yer. Sorgun Ormanı’nda anısı olmayan 1 tane Manavgatlı var mı?” dedi.
İyi Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal, yapılanı ağaç katliamı olarak nitelendirerek, “bir firma Turizm Bakanlığının verdiği izinle ormanları katlediyor. Türkiye’nin gözleri önünde ağaç katliamı yapıyor. 20 bin 285 metrekarelik bir alan. Ben içeriyi gidip gördüm. Temel atmışlar. Yapılacak yer aquapark ve dükkan. Biz aquapark ve dükkan istemiyoruz” diye konuştu.


Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’de doğaseverleri görmekten dolayı mutluluk ifade ettiğini belirterek, “Bu, kentimizi, Antalyamızı hatta ülkemizi ilgilendiren son derece hassas bir konu. Doğaya sahip çıkmamız gereken, kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırma kavgası verdiğimiz bir dönemde mevcut yüzlerce yıllık ağaçların bir şekilde yok edilmesine yönelik proje uygulanması bizi bir araya getirdi” dedi. Sosyal medyada projenin yapılmasından Manavgat Belediyesi’nin sorumlu olduğu yönünde gerçek dışı haberler yayıldığını anlatan Başkan Sözen, “Manavgat olarak daha öncede bunları yaşadık. Bu muhtemelen son da olmayacaktır. Buradaki tahsis, tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ihalesi ve arkasından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın onayıyla gerçekleşmiştir” dedi. Belediye olarak kendilerine proje geldiğinde Orman İşletme Müdürlüğü’ne ağaçların kesildiğini hatırlatan yazı yazdıklarını, orman işletme müdürlüğünden gelen yazı da ise bu konudan bilgilerinin olduğu yönünde cevap geldiğini aktaran Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bakanlık tarafından buradaki alan gibi 2 yerin daha günü birlik alan ve spor alanı olarak tahsisinin yapıldığını belirtti.


TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube 2’nci Başkanı Zübeyde Özkan Aksu’da Sorgun ormanlarına yapılacak olan aquapark yatırımının bölgenin ekosistemini bozacağını belirterek, “Manavgat ırmağının su kalitesinin bozulmaması adına korunması buradaki ekosistemin ve mikro canlıların korunması gerekiyor. Aquapark kullanımının buraya uygun olmadığını dolayısıyla tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.  Aquapark kullanımı doğal ortama zarar vereceğini ve taşıma kapasitesini zorlayacağını düşünüyoruz” dedi.
 

Bu haber 1149 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Recep Memili tutuklandı
Gazeteci Recep Memili tutuklandı