Manavgat'ta dilenci kadın Suriyeli 2 kardeşe saldırdı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde bir dilenci kendi bölgesinde dilendikleri ve mendil sattıklarını iddia ederek, Suriyeli Mustafa ve Muhammet adlı 2 kardeşe saldırdı ve ellerindeki mendili almaya çalıştı. Bu sırada caddeden geçenlerin kavgayı ayırmak için hiçbir şey yapmadıkları bir vatandaşın çektiği telefon görüntülerine yansıdı.

Manavgat'ta dilenci kadın Suriyeli 2 kardeşe saldırdı
15 Haziran 2019 - 13:11 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 14:23
Reklam

DİLENCİ KADIN SURİYELİ MENDİL SATAN İKİ KARDEŞE SALDIRDI

Suriye’de yaşanan iç savaşta babalarını kaybeden Muhammet (12) ve Mustafa (10) adlı kardeş, anneleri ve küçük kardeşleriyle birlikte 3 yıl önce Manavgat’a geldi. Manavgat’ta güçlükle yaşam sürdüren Suriyeli ailenin geçim sıkıntısı çekmesi üzerine Muhammet ve Mustafa adlı kardeşler gündüzleri Antalya Caddesi’nde mendil satarak aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışıyor. 


Antalya Caddesi’nde Manavgat Belediyesi’nin yeni yaptırdığı meydanın yanında dün akşam saat 18:20 sıralarında mendil satmaya çalışan 2 kardeşin yanına gelen adı öğrenilemeyen dilenci bir kadın, ‘burasının kendi bölgeleri olduğunu ve para vererek burasını aldıklarını, burada insanlardan para dilenemeyeceklerini ve mendil satamayacaklarını’ söyleyerek ellerindeki mendillerini almak istedi. Suriyeli kardeşlerin direnmesi üzerine dilenci kadın, 2 kardeşi dövmeye çalışarak, tekme vurdu, tokatlamaya çalıştı ve ayakkabısını çıkararak kovaladı. Suriyeli Muhammet ve Mustafa kardeşler, yeni açılan meydanın altında bulunan otoparkın giriş kapısından içeri girerek dilenci kadının elinden kurtuldu. 


Dilenci kadınla Suriyeli 2 çocuk arasında yaşanan tartışma, kavga ve kovalamaca bir vatandaş tarafından cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde, dilenci kadının çocukların ellerindeki mendil poşetlerini almaya çalışması, çocuklarının vermemek için direnmesi, bunun üzerine önce dilenci kadının çocuklara tekme vurması, ardından çocukların tekmeyle karşılık vermeleri ve dilenci kadının ayağındaki terliğini çıkararak çocukları kovalaması yer alıyor. Kavga sırasında caddede yürüyen vatandaşların ayırmak amacıyla hiçbir müdahalede bulunmaması ve yollarına devam etmeleri dikkati çekerken, siyah giyimli bir kız çocuğun korkup kendisini caddeye atması ve koşarak uzaklaşması görülüyor. Suriyeli kardeşleri elinden kaçıran ve çekim yapıldığını fark eden dilenci kadın, sinkaflı küfürler ederek uzaklaştı.


Demirören Haber Ajansı muhabirine yaşanılanları anlatan Suriyeli Muhammet ve Mustafa kardeşler, babasının Suriye’de yaşanan iç savaşta yaşamını yitirdiğini belirterek 3 yıl kadar önce annesi ve bir kardeşleriyle birlikte Manavgat’ta olan akrabalarının yanına geldiklerini belirtti. Kendilerinin büyük zorluklarla yaşamaya çalıştıklarını anlatan kardeşler, hergün 5 liradan 10’ar tane mendil aldıklarını ve mendillerin tanesini 1 liradan sattıklarını söyledi. İki kardeş olarak günde sadece 10 lira para kazanabildiklerini ve bu parayı götürüp annelerine verdiklerini söyledi. Son 1 aydır bu dilenci kadının haftada 3-4 defa kendilerine sürekli saldırdığını ve ellerindeki parayı ve mendili almaya çalıştığını söyleyen Suriyeli kardeşler, “Bizim kazandığımız parayla annemiz bize ekmek ve yiyecek alıyor. Bu parayla karnımızı doyuruyoruz. Paramızı yada mendillerimizi verirsek aç kalırız” dedi.


Cadde üzerinde bulunan esnaflarda, özellikle Pazartesi ve Perşembe günleri pazarın kurulması nedeniyle caddede 8 – 10 metreye bir dilenci düştüğünü, dilencilerin caddede sürekli dolaşarak hem vatandaşları hemde turistleri taciz ettiklerini belirtti. Cadde esnafı, zabıtaların mesaisini akşam saat 17:00’de sona ermesi nedeniyle, bu saatten sonra caddede çok sayıda dilencinin toplandığını, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin akşam mesai bittikten sonra yaşanan dilenci sorununa çözüm bulması gerektiğini istedi.

 

Haber: Mithat AbakanFACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum