Manavgat’ta engelliler günü etkinliği
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Manavgat'ta engelliler günü etkinliği

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Kaymakam Mustafa Yiğit, Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, engelli aileleri ve vatandaşlar katıldı..

03 Aralık 2017 - 14:52 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 - 17:03

MANAVGAT'TA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Saygı duruşunun ardından işitme engelli öğrencilerin işaret diliyle okudukları İstiklal Marşı’ndan sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Hakan Öz yaptı.

Düzenlenen etkinlikte geçtiğimiz günlerde talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybeden işitme engelli Mehmet Öz, arkadaşları tarafından unutulmadı, üzerinde ''Mehmet Seni Unutmayacağız'' yazılı pankart ile anıldı.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’sinin engelli olduğunu belirten Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Öz konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizde çeşitli engelleri olan 7.5 milyon vatandaşımız var. Ama sayıların ve rakamların nitelikten öte hiçbir anlamı yok. Hepimiz birer engelli adayıyız, 1 saniye sonra yaşayabileceklerimizi dahi hiçbirimiz tahmin edemeyiz. 
İnsan oğlu yaratılıştan bu yana engellilere bakış açısı konusunda da engellilere bakış açısı konusunda çok farklı noktalara geldi. Eski yıllara göre insanlar artık engellerin bedende değil, beyinde olduğunu daha iyi anlamaya başladı. Bugün gören gözlerimizin yarın görmeme, duyan kulaklarımızın duymamaya, yürüyen ayaklarımızın yürümemeye başlayabileceğini bilincindeler. Ama bu bilinç yetmez, Toplumların çağdaşlığı çoğunluğun yararlanabildiği tüm imkanlardan azınlığında yararlanabilmesiyle doğru orantılıdır. 
Eğitimden sağlığa, belediyecilikten toplumsal alanlara kadar, aktif katılımların sağlanabileceği düzenlemeler hız kesmeden devam etmektedir. Çalışma yaşamına aktif olarak katılabilecekleri düzenlemeler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; insan bir milletin en büyük sermayesidir. Toplumsal olarak huzur ve refaha erişmek için ayrım yapılmaksızın tüm insanlarımızın her alana katılması bir zorunluluktur. 


Devletimiz her gün yeni yasal düzenlemelerle engelli vatandaşlarımızın da toplumsal alana katılımı için her türlü tedbiri almaktadır. Bu noktada engellerin aşılması yine devlet katkısıyla olmakla birlikte bizimde millet olarak bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemiz elzemdir. 
Tüm bunlarla birlikte, engelli haklarına riayet konusunda çok sayıda düzenleme getirmiştir. Hepimizin imtihan olduğu bu dünyada karşılaştığımız güçlüklerin mükafatlandırılacağı müjdelenmiştir. Resullullah (SAV)’dan bir Hadis-i Kudsi’de rivayet edildiğine göre, Allah-ü Teala, ‘Ben bir kimsenin gözlerini ama ettiğimde ona mukabil kendisine cennet veririm’ buyuruyor. 


İnsan fıtratının en önemli özelliği, insan olmanın en mühim gereği; şüphesiz insanın başka bir insana, insanca muamelede bulunmasıdır.  Umut ediyoruz ki, engelli kardeşlerimizi hiç unutmamakla birlikte, hatırladığımız böyle anlamlı günler tüm dünya insanları için düşünmeye vesile olsun.”


Konuşmanın ardından Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, Pamuk Prenses ve yedi cüceler ile sevgi çiçekleri ve yelpaze gösterisi; Milli Egemenlik İlkokulu özel eğitim sınıfı öğrencileri bir kelebeğin hikayesi; özel Özlem Rehabilitasyon Merkezi öğrenciler ponpon dansı; Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu öğrenci korosu şarkı, Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri Kafkas oyunu gösterisi, işaret dili kursiyerleri de şarkı söyledi.
Etkinlikte Kafkas oyunu gösterisinin ardından Türk bayrağı bir öğrenci tarafından Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit’e verildi.

 

MİLLETVEKİLİ İBRAHİM AYDIN MANAVGAT'TA

Ak Parti Antalya Milletvekili Manavgat'lı İbrahim Aydın, Manavgat'ta düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinliklerine katıldı. 

Milletvekili İbrahim Aydın, ardından Manavgat'taki yakınlarının düğün törenlerine eşlik etti.

Manavgat Son Haber / Adem Polat

Bu haber 3421 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x