Manavgat'ta icra memuruna şiddet davası devam ediyor

Manavgat'ın Çardak mahallesinde geçen yıl yaşanan, icra memuru ve avukat katibine şiddet uygulandığı gerekçesiyle açılan davada sanık "İtiş kakış sırasında yüzüne kapı çarpmış."dedi.

Manavgat'ta icra memuruna şiddet davası devam ediyor
17 Mayıs 2019 - 15:39
Reklam

MANAVGAT HABER MERKEZİ


ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde icra memuru Yasin Çapan ve avukat katibi Süleyman Avcı, haciz işlemi için evine gittikleri evde rehin alan Fatma Karakuş ile çocukları Adil ve Sakif Karakuş, mahkemede kendilerinin hiçbir şey yapmadığını söyledi.  Sakif Karakuş, “İtiş kakış sırasında Süleyman Avcı’nın yüzüne kapı çarpmış” dedi.


İcra memuru Yasin Çapan ve avukat katibi Süleyman Avcı Manavgat’ın Çardak Mahallesi’nde geçen yıl Ekim ayında haciz işlemi için gittikleri Adil Karakuş’un evinde Adil Karakuş, annesi Fatma Karakuş ve abisi Sakif Karakuş tarafından darp edilip 2 saat süresince rehin alındı.Haciz evrakları ve telefonu da gasp edilen Yasin Çapan ve Süleyman Avcı, jandarma tarafından kurtarılmalarının ardından şüpheliler Adil Karakuş, Fatma Karakuş ve Sakif Karakuş’tan şikayetçi oldu. Gözaltına alınan şüpheliler sevk edildikleri Manavgat Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'görevli memura mukavemet', 'mala zarar verme', 'hürriyetten yoksun bırakma', 'küfür, hakaret ve tehdit' ile 'telefon ve özel eşyaların alıkonulması' suçlarından tutuklandı. Turuklanan sanıklarının avukatlarının itirazı sonrasında geçen yıl kasım ayında tahliye edildi.


Olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Adil Karakuş, Sakif Karakuş ve Fatma Karakuş’un, icra memuru Yasin Çapan ve avukat  katibi Süleyman Avcı’ya yaptıkları anlatıldı. İddianamede, Fatma Karakuş’un  olay sırasında ‘Bunları hiçbir yere göndermeyin, kör bir kuyu var kesin ve atın. Kimseler bulmasın. Bunlar buradan giderse bizi şikayet ederler ve başımız belaya girer’ dediği de aktarıldı. İddianamede sanıkların, ‘Basit yaralama’, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Hakaret’, ‘Birden fazla kişiyle birlikte yağma’, ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’ suçlarından 31’er yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. 


Olayla ilgili davanın görülmesine Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya sanıklar Adil Karakuş, Sakif Karakuş ve Fatma Karakuş’la şikayetçi Süleyman Avcı ve tarafların avukatları katıldı. Olay sırasında darp edilen ve 1 ay iş göremez raporu alan icra memuru Yasin Çapan ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 
Duruşmada kimlik tespitinin ardından iddianamedeki suçlamalar hatırlatılarak sanıkların savunması alındı. Adil Karakuş, olay günü sivil giyimli 2 kişinin kapıya dayandığını ve evdeki eşyalara bakmak istediklerini kendisinin de eşinin yeni doğum yaptığı için beklemeleri gerektiğini söylediğini belirtti. Konuşurlarken, annesi Fatma Karakuş’un yanlarına geldiğini ve 2 kişiyi görünce kendisine hakaret etmeye başladığını bu sırada Yasin Çapan’ın ‘Sen buradan git, yaşlı başlı kadınsın’ dediğini aktardı. Sanık Adil Karakuş sözlerini şöyle sürdürdü:


“Gelenler içeri girmek isteyince ben engel oldum bu sırada aramızda tartışma ve itiş kakış yaşandı. Bu sırada ellerinde bulunan dosyalar yere düşmüş olabilir. Abim Sakif Karakuş, geldi bizi ayırdı. Bu olaylar olurken annem halâ bana çekişiyordu. Ben gelen kişilere vurmadım. Biz, gelenlerin elinden telefon, evrak ve güneş gözlüklerini almadık. Ayrıca bu kişilerin getirdiği evraklar evin önündeki balkonda bulunan televizyonun üzerinde duruyordu. Arkaya düştü. Jandarma gelince kendilerine verdim. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum.”

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Sanıklardan Sakif Karakuş’da olay günü kendisinin koyunlara yem verdiğini belirterek, seslerin geldiğini duyması üzerine kardeşi Adil Karakuş’un evine gittiğini kardeşi ve annesinin iki kişiyle itiş kakış içerisinde bulduğunu söyledi. Gelen kişilerden birinin annesine yönelik, ‘Sen yaşlı bir kadınsın, Buradan defol git, Biz buraya tahsilata geldik’ dediğini duyduğunu anlatan Sakif Karakuş, “Ben itiş kakışı ayırmaya çalıştım. Kardeşimin borçları vardı, ben gelenler sivil olduğu için alacaklıları olduğunu zannettim. Kimseyi tehdit etmedim, söz söylemedim. İtiş kakış sırasında Süleyman’ın yüzüne kapı çarpılmış olabilir” dedi.
Fatma Karakuş’ta 70 yaşında olduğunu, 50 yıllık evliliği süresince böyle bir durum yaşamadığını, olaydan 10-15 gün önce gelen ve Adil Karakuş’u soran 3 kişinin alacakları olduğu gerekçesiyle öldüreceklerini söylediğini aktardı. Fatma Karakuş, kendisinin oğlu Adil’e çekiştiğini anlattı.


Şikayetçi Süleyman Avcı’da olay günü rutin bir haciz işlem için gittiklerini, Adil Karakuş’la konuşurken Fatma Karakuş ve Sakif Karakuş’un geldiğini belirtti. Kendisine Sakif Karakuş’un vurduğunu, Yasin Çapan’a is Adil Karakuş ve annesi Fatma Karakuş’un sopayla vurduğunu belirten Süleyman Avcı, “Adil Karakuş, avukat Ali Ünal’ı aramamı söyledi. Arayınca telefonu elimden aldı ve avukata, ‘Adamlarını rehin aldım. Gel alabiliyorsan al’ dedi. Bizi dövüp hakaret ederlerken, annesi, ‘Bunların cinsel organlarını kesip, öldürün, bir kuyuya atın. Bunlar buradan giderlerse başımıza bela olurlar’ diyordu” diye konuştu.


Olayla ilgili ifade veren tanık Soner Baştaş’ta, kendisinin icra memuru ve avukat katibini götüren aracın şoförü olduğunu anlatarak, “Mahale vardığımızda borçlunun evini sorduk ve bulduk. İcra memuru ve avukat katibi, Adil Karakuş’a ‘bir borcunuz var’ dedi. Onlar konuşurlarken ben arabayı park ediyordum. Tartışma çıktı, bu sırada Yasin Çapan, Fatma Karakuş’a ‘Teyze sesini yükseltme, Ben devlet memuruyum’ deyince, teyze, ‘sen bana küfrettin’ diye bağırmaya başladı. Daha sonra 3’ü birden Yasin ve Sülayman’a vurmaya başladı. Ben rahatsızlandım, beni kenara oturttular. Bu sırada Fatma Karakuş, “Bunları götürüp öldürün, körkuyuya atın, mesuliyet bana ait’ dedi.


Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

 

HABER:Mithat ABAKAN


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İcra Personeli
    9 ay önce
    Sanıklar "nitelikli yağma" suçundan ayrı ayrı 2 kez 9 yıl 2 ay hapis cezası, "cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçu nedeniyle ayrı ayrı 8 yıl 4 ay hapis cezası, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına ve ayrıca önceki hükmün açıklanması hususunda ilgili mahkemeye bildirimde bulunulmasına karar verilmiştir. Adalet tecelli etmiştir.