Manavgat'ta iş var fuarı ile büyük istihdam sağlanıyor

"Manavgat'ta İş Var" sloganıyla 8 kurumun emek, özveri ve büyük işbirliği ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen istihdam fuarı sabah saatlerinde düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarda iş arayanlar onlarca firma ile görüşme sağlayabiliyorken, stand kuran firmalar da çok fazla iş başvurusu alma şansı yakalıyor.

Manavgat'ta iş var fuarı ile büyük istihdam sağlanıyor
02 Mart 2018 - 16:34 - Güncelleme: 20 Mart 2018 - 22:03

MANAVGAT'TA İŞ VAR

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat MATSO Turizm Fakültesi, Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliğiyle işçi ve işvereni buluşturan fuarı açılışı Antalya Valisi Münir Karaoğlu, Ak parti Antalya milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ve geçen hafta Irak’ın kuzeyinde şehit olan Sözleşmeli Er Cumali Gür’ün babası Nazım Gür ile çok sayıda davetli katıldı.


Fuarın açılış töreninde konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, bu sene ‘Manavgat’ta İş Var’ sloganıyla fuarı 3ncü defa düzenlediklerini belirterek; “İstihdam fuarımızda 85 firma  standa açıyor. Stand açan MATSO üyesi firmalarımız Manavgat’a yaklaşık 60 bin civarında istihdam sağlamaktadır. Buradaki amacımız iş arayanlarla eleman arayan firmalarımızı bir araya getiriyoruz. Bir ilçe olarak ilk defa Manavgat’ta biz düzenledik bunu. Bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB tarafından istihdama yapmış olduğumuz katkılardan dolayı plaketle ödüllendirdik. Türkiye’de bu derece kapsamlı ve 8 tane kurumun işbirliğiyle bir fuarı ilk defa Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası düzenliyor” dedi. Başkan Boztaş, geçtiğimiz yıllarda fuarla ilgili istatistik tutmadıklarını ancak katılımcıların ve arayanlardan aldıkları geri dönüşlerde devam etmesinin istendiğini kaydetti.

BİR SENDEN, BİR BENDEN TEŞVİĞİ
İstihdamın arttırılması ve iş ortamının iyileştirilmesi yasasıyla bu sene daha büyük teşvikler olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, “Özellikle küçük imalatçıları ilgilendiren, 1 ile 3 arasında eleman çalıştıran küçük imalatçılarla ilgili yeni bir teşvik geldi. ‘Bir senden, bir benden’ teşviği. Örneğin yanınızda 1 kişi çalıştırabiliyorsunuz, bir elemana daha ihtiyacınız var. Eğer bir eleman daha alırsanız, devlet size yeni elamanın sadece SGK primini değil, vergisini ve bin 603 liralık asgari ücretini de devlet ödeyecek. Bu toplam 2 bin 486 liralık bir teşvik yapıyor. Yani yanınızda çalıştırdığınız 3 kişiye kadar elemanınız var, yeni alacağınız elemanın, asgari ücret, vergi ve SGK primini devlet ödeyecek” diye konuştu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kadın istihdamı, genç istihdamı ve özellikle devletin koruması altındaki çocukların istihdamı ile bilişim ve AR-GE sektöründe yapılacak olan istihdamda yeni teşviklerin geldiğini söyledi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ''Manavgat Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), MATSO Turizm Fakültesi, Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliğiyle düzenlediğimiz, işçi ve işvereni buluşturan “Manavgat’ta İş Var” Fuarımızın açılışını, hep birlikte yaptık. Atatürk Kültür Merkezi’nde 2 gün boyunca açık kalacak fuarımızın, istihdama büyük katkısı olacağı inancımızla, tüm emeği geçen kurumlara teşekkür ediyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve diğer davetlilerin katılımıyla fuarın açılış kurdelesi kesildi ve standlar gezildi.

Organizasyon Manavgat Tv isimli internet televizyonu kanalında canlı olarak yayınlandı.

Haber: Adem Polat - Mithat Abakan

Görüntü: Matso Basın Servisi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum