Manavgat'ta muz yetiştiriciliği rekora yürüyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede hızla yaygınlaşan örtü altı muz yetiştiriciliği ve muz yetiştirme koşulları hakkında önemli bilgiler verdi. Boztaş, yatırımcıların büyük emek ve bütçe harcayarak girdikleri projelerin ve diğer üreticilerin zarara uğramaması için bazı önlemlerin alınması gerekiyor dedi...

Manavgat'ta muz yetiştiriciliği rekora yürüyor
20 Eylül 2019 - 14:14 - Güncelleme: 20 Eylül 2019 - 15:24
Reklam

YERLİ MUZ ÜRETİMİNDE REKOR BÜYÜME

Manavgat'ta hızla yaygınlaşan ve bir çok noktada görülmeye başlanan örtü altı muz üretim tesislerinin miktarlarını rakamlarla açıklayan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ta 2014 yılında muz üretim alanlarının 21 dekar büyüklüğünde olduğunu, 2019 yılına gelindiğinde 75 proje ile toplam 1.800 dekarlık muz üretim alanı oluşturulduğunu ve yeni tesislerin de kısa süre sonra faaliyete girmesiyle birlikte kentteki üretim alanının toplam büyüklüğünün 5.200 dekara ulaşacağını belirtti. 

MANAVGAT'TA YENİ TREND: MUZ ÜRETİCİLİĞİ

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yıllık 3.5 milyar dolar turizm geliriyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından Manavgat’ta son 10 yılda tarım sektöründe özellikle örtü altı muz üretiminde büyük bir ivme yakalandığını söyledi. Manavgat’ın kadim bir tarım merkezi olduğunu belirten Başkan Boztaş, “Nitelikli tarım, örtü altı tarım son 10 yılda Antalya’da özelinde Manavgat’ta da atağa geçti. Ekonomimizin sadece turizme dayalı olarak gelişiyor olması aslında bir risk. Ekonominin direncinin arttırabilmek için çeşitlendirmek gerekiyor. Bunda da karşımıza tarım çıkıyor. Tarımda da, kapalı alanlarda, nitelikli alanlardaki muz üretimi Antalya bölgesinin içinde Manavgat ön plana çıkıyor. Ben önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 25’inin Manavgat’ta üretileceğini düşünüyorum” dedi.

Manavgat ilçesinde örtü altı muz yetiştiriciliği yapan üretici sayısı ise toplam 221'e ulaşmış durumda. 2019 yılı sonuna gelindiğinde muz camekanı olarak adlandırılan toplamda 75 üretim tesisi muz üretecek.


ÜRETIM PLANLAMASI ÖNEMLİ
Muz üreticileri ile görüşen ve sektörün gelişmesi adına olumlu çalışmalar yürüten Başkan Boztaş, yaptığı değerlendirmede; ''Sektöre yatırım yapan üreticilerimizin ve devletimizin zarar görmemesi için kentimizde üretilen tarım ürünlerinin Tarım ve Orman bakanlığımız tarafından özel üretim planlamalarının yapılmasının çok acil olarak gerektiğini dile getirmek istiyorum'' dedi.

''Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 25’inin Manavgat’ta üretileceğini düşünüyorum''

Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede yapımı devam eden projeler tamamlandığında 5 bin 200 dekar alanda 40 bin ton muz üretimi yapılacağını belirterek; “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 25’inin Manavgat’ta üretileceğini düşünüyorum” dedi.


Türkiye genelinde muz üretiminin 2014 yılında 53 bin 497 dekar alanda yapıldığını ve 251 bin 994 ton üretim gerçekleştiğini anlatan Başkan Boztaş, aynı yıl Manavgat’ta da 21 dekar kapalı alanda muz üretimi yapıldığını ve ilk yıl 136 ton 500 kilogram ürün alındığını kaydetti. Ahmet Boztaş, 2018 yılı itibariyle Türkiye genelinde muz üretim alanlarının 76 bin 163 dekara, üretimin ise 498 bin 888 tona ulaştığını Manavgat’ta ise 3 bin 400 dekar alanda 27 bin 200 ton ürün elde edildiğini belirtti. 
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş sözlerini şöyle sürdürdü:
“2014 yılında 21 dekar kapalı alanda başlayan muz üretimi, şu anda 2019’daki projeler de tamamlandığı zaman 5 bin 200 dekar kapalı muz üretimi yapılan alan olacak. 40 bin ton civarında üretim hedefleniyor. Türkiye genelinde 2018 yılı verilerine göre 500 bin ton civarında muz üretimi yapılıyor. Projeler tamamlandığında üretimin yüzde 8’ini Manavgat karşılayacak” dedi.
Muz üretimi için  Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı tarafından hibe verildiğini belirten Başkan Boztaş, “Bunun dışında ayrıca devlet tarafından sübvanse edilen krediler de var. Ziraat Bankası kanalıyla 7 yıl içerisinde ödenmek şartıyla yatırımımızın yüzde 75’ini devlet finanse ediyor. Bu finanse ettiği miktarın faizini de devlet sübvanse ediyor” dedi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Muz üretilen yabancı ülkelerde devletlerin üreticilere büyük sübvanseler yaptığı için Türkiye’de muz üreticilerini korumak için gümrük oranlarını yüksek tuttuğunu belirten Boztaş, devletin muz üretimiyle ilgili mutlaka bir üretim planlama çalışması yapması gerektiğini anlattı.

Manavgat Son Haber / Tarım


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum