Manavgat’ta protesto: Sorgun ormanı halkın elinden alınmasın

Manavgat'ta protesto: Sorgun ormanı halkın elinden alınmasın

Manavgat gündemindeki sorgun ormanı tartışmaları sürüyor. Sorgun ormanında yapılması planlanan turistik tesisin inşaat alanında bugün yağmurlu havaya rağmen toplanan vatandaşlar durumu protesto ederek, sorgun ormanlarının halkın elinden alınarak ranta kurban edildiğini belirtiyor...

01 Ocak 2019 - 16:12 - Güncelleme: 01 Ocak 2019 - 16:29

MANAVGAT'IN ORMANLARI TEHLİKEDE Mİ? 

MANAVGAT SORGUN ORMANINDA PROTESTO

MANAVGAT’ın Titreyengöl Turizm Bölgesi Sorgun Ormanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen alanda bir firmanın aquapark yapmak için ağaçları kesmesi vatandaşlar tarafından basın açıklamasıyla protesto edildi. 
Sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar, bugün saat 14:00’te firmanın inşaat yaptığı alanın yanında bir araya geldi. Yağmur altında düzenlenen basın açıklamasına CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar ve ellerinden ‘Doğa büyüttü ‘siz’ kestiniz’, ‘Bir ağaç bin yaşam’, ‘Sorgun rantçıların değil, halkındır’, ‘Doların değil, ‘doğanın’ yeşilini sevin’, ‘Sorgun ormanlarına dokunma’, ‘Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser’ yazılı dövizlerle bir grup vatandaş katıldı. 


Grup adına hazırlanan basın açıklamasını Onurcan Kaplan okudu. Basın açıklamasında, insanları yeşilin özgürleştirdiği daha üretken, dinamik ve sevecen yaptığı belirtilerek, “Doğanın sunduğu olanaklar aslında hepimize yeterde artar bile. Fakat sanayileşmenin vermiş olduğu hazımsızlık ve doyumsuzlukla beraber, tüketimin bir üretim haline geldiği dünyada doğa kelimesinin de anlamı değişiyor” denildi. Manavgat’ta Temmuz 2013’te Türkbeleni’nin yandığı hatırlatılan açıklamada, “Yakan bulunamadı, yakılanın da hesabı sorulamadı. Türkbeleni’ni hepimiz görüyoruz. Taş kalpli insanların eseri beton yığını. Türkbeleni bitti, şimdi sıra Sorgun Ormanı’na geldi. Buraya ‘turistik tesis’ yapacaklarmış. Ne tesisi, ne oteli ne de golf sahasını istemiyoruz. Rant ve betona verecek ağacımız yok bizim” ifadeleri kullanıldı.
Açıklama sırasında Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından güvenlik önlemleri alındı.

Bu haber 2187 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Recep Memili tutuklandı
Gazeteci Recep Memili tutuklandı