Manavgat'ta şiddetli yağış kırsal mahallelerde büyük zarara yol açtı

Manavgat’ta dün geceden bu yana etkili olan şiddetli yağış kırsal mahallelerde büyük zarara sebep oldu. Yağış nedeniyle Beydiğin ve Çardak mahallelerinde köprüler yıkıldı, yollar bozuldu. Bazı evlere ve ahırlara su girdi. Ahırlarda bulunan bazı hayvanlar telef oldu.

Manavgat'ta şiddetli yağış kırsal mahallelerde büyük zarara yol açtı
30 Kasım 2018 - 11:24
Reklam

MANAVGAT HABER MERKEZİ

Manavgat'ta dün gece etkili olan sağanak; Çardak, Beğdiğin, Hacıali, Cevizler, Taşağıl ve Karabük mahallelerinde yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Çardak Mahallesi'nde şiddetli yağış nedeniyle derelerin taşması sonucu ulaşımı sağlayan yol kapandı. Sel sularının yerleşim yerini basmasıyla birçok ev ve ahır su altında kaldı.


Çardak Mahalle Muhtarı Hilmi Mutlu, mahallede seraların yarıya yakınının su altında kaldığını ve ürünlerin büyük zarar gördüğünü söyledi. Muhtar Mutlu, iki kardeşe ait ahırların su altında kalması nedeniyle de 3-4 büyükbaş hayvanın suya kapılıp, telef olduğunu belirtti.


Manavgat Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Sözen, sabah erken saatlerde Çardak Mahallesi'ne giderek, şiddetli yağışın yol açtığı hasarı inceledi. Vatandaşlara geçmiş olsun diyen Başkan Sözen, Manavgat Belediyesi olarak en kısa sürede ulaşımda yaşanan sorunları ortadan kaldıracaklarını ve köy içinde selle birlikte gelen toprakları temizleyeceklerini belirtti.


Kaymakam Mustafa Yiğit, dün geceki şiddetli yağışın birkaç kırsal mahallede etkili olduğunu belirtti. Taşağıl ve Hocalar mahallelerindeki olumsuzlukların giderildiğini aktaran Kaymakam Yiğit, Çardak ve Beğdiğin mahallerinde de ekiplerin çalışma yapmaya başladığını aktardı. Kaymakam Yiğit, yağış nedeniyle Hacıali ve Cevizler yolunda göçme meydana geldiğini, yolun tek şeritten kontrollü şekilde ulaşıma açık olduğunu aktardı.


ÇAYIN DEBİSİ YÜKSELDİ, İKİ KÖPRÜ ÇÖKTÜ


Manavgat'ta dün gece etkili olan şiddetli yağış Beydiğin Mahallesi'nde su taşkınlarına neden oldu. Bölgeden geçen ve Naras Barajı'nı besleyen Kargı Çayı'nın debisi sel suları nedeniyle yükseldi. Çay üzerinde kurulu bir yaya köprüsüyle yaklaşık 50 metre yukarısında bulunan ve bölgedeki tarım arazilerine ulaşımı sağlayan beton köprü, sel suları nedeniyle çöktü. Mahallenin içinden geçen yollarla mahalle arası bağlantı yollarında da çökmeler meydana geldi. Sel sularıyla taşan Kargı Çayı'nın bazı bölgelerde yatak değiştirmesi sonucu bazı tarlalar su altında kaldı.


'BÜYÜK ZARARIMIZ VAR'

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Beydiğin Mahalle Muhtarı Mehmet Karabacak, "Büyük bir afet oldu. Kargı Çayı taştı. Çayın yatağı değişti. İki köprü yıkıldı. Yollarda göçmeler var. Can kaybımız yok. Maddi olarak büyük zararımız var. Önemli olan can kaybımızın olmaması, maddi kayıplar bir şekilde telafi edilir" dedi. Kaymakam Mustafa Yiğit, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çokal, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin inceleme yapmak için bölgeye gitti. Bölgede yağışın aralıklarla etkisini sürdürdüğü belirtildi. 


MANAVGAT IRMAĞINDA SU YÜKSELDİ


Yağış nedeniyle Manavgat Irmağı üzerinde bulunan barajlarda su bırakılması sonucu ırmakta su seviyesi yükseldi. Dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi’nde seyir teraslarının bir bölümü debinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. Şelalede bulunan işletmelerin birçoğu kapanırken, açık olan işyerleri de su baskınına karşı hazırlıklarını tamamladı. Yağan yağmura rağmen şelaleyi görmeye gelen az sayıda yerli ve yabancı turist, şelalenin fotoğrafını çekti ve öz çekim yaptı.

 

HABER:Mithat ABAKAN

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum