Manavgat'ta Suriyeli gerginliği

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde Suriyeliler tarafından sokakta oyun oynayan 12 yaşındaki Tunahan Çelebi’nin dövülmesi üzerine gerginlik yaşandı. Olayın olduğu sokağa çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, 2 Suriyeli gözaltına alındı.

Manavgat'ta Suriyeli gerginliği
23 Ağustos 2019 - 12:22 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 12:36

Manavgat’ta Suriyeli gerginliği


Manavgat’ın Aşağı Pazarcı Mahallesi’nde dün gece saat 22:00 sıralarında evlerinin bulunduğu sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan Tunahan Çelebi, Suriyeli olduğu belirtilen 4-5 kişinin saldırısına uğradı. Başından aldığı darbelerle yaralanan Tunahan Çelebi, anne ve babası tarafından hastaneye götürüldü. Hayati tehlikesinin olmadığı belirtilen Tunahan Çelebi, hastanede tedavi altına alındı. 

Olayın ardından mahallede yaşayan vatandaşlar, Suriyelilere tepki göstererek sokağa döküldü. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi ve gece bekçisi yönlendirildi. Polis ekipleri vatandaşları güçlükle sakinleştirirken, dövülme olayıyla ilgili olarak Tunahan Çelebi’nin oturduğu apartmanın karşısında bulunan binanın çatı katında yaşayan 2 Suriyeli gözaltına alındı. 

Tunahan Çelebi’nin akrabası olan Fatma Çelebi, yeğeninin hastanede olduğunu belirterek, “Sokak ortasından 12 yaşındaki yeğenimi 15 – 18 yaşındaki Suriyeli delikanlılar dövmüş. Yeğenimin başına demir sopayla vuruldu. Bu Suriyelilerin gönderilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, Manavgat Belediye Başkanımız Şükrü Sözen’den ricada bulunuyoruz. Lütfen bunları gönderin. Benim yeğenim öldükten sonra olmasın” dedi.

Aşağı Pazarcı Mahallesi’nde 20 -25 hanede toplam 145 -150 kadar Suriyelinin yaşadığını anlatan  muhtar İlhan Özden, “Mahallemizde üzücü bir olay yaşandı. Suriyeliler, bizim gencecik çocuğumuzun kafasına sopa vurmak suretiyle yaralamış. (Çocuğun) Durumunu bilmiyorum ama öğrendiğim kadarıyla biraz iyiymiş. Mahallelimiz bu konudan isyanda. Ben birkaç kez bu konunun üstüne gittim. Kaymakam Mustafa Yiğit’le görüştüm, İlçe Göç İdaresi’yle görüştüm. Göç İdaresi Müdürü, ‘Bunlara biz ancak tebligat yaparız ama çıkarma gücümüz yok’ diyor. Biz bunu Allah korusun kötü bir olay olduktan sonra mı yapacağız. Bir can gitseydi, gencecik can hayatını kaybetseydi, ne yapacaktık? ” dedi. 

Kendisinin aynı zamanda Manavgat Seyahat Taşımacılık Kooperatifi başkanı olduğunu belirten muhtar İlhan Özden, “Daha kötü olayların yaşanmaması için bu sorunun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Manavgat bir turizm merkezi. Biz böyle kötü olaylarla anılmak istemiyoruz. Onun için kolluk kuvvetlerine yetki vererek Suriyelilerin buradan gönderilmesini istiyoruz. Suriyelilerin burada yaşamaları yasak, kanunen yasak. Gerekirse, ben otobüs vereceğim, kamplarına göndereceğim” dedi.

Haber: Mithat ABAKAN

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali okudan
  8 ay önce
  Asıl dövülmesi gereken bunlara ev ve dükkanlarını kiralayanlar rnİş yerinde ucuza çalıştıranlar rnBunların manavgat da çalışma ve dükkan açma izinleri yok rnÇoğu konya'da ikamet ediyor gözüküyorlar rnKolluk kuvvetlerini ve belediyeyi bu konuyu çözmelerini bekliyorum rnÇözüm bulamıyorlarsa versinler manavgatlıya yetkiyi görsünler etkiyi
 • Mehmet Armağan
  9 ay önce
  Suriyelilere ev ve işyerlerinin kiraya vermeyin, bunlar yakın gelecekte ilçemizdeki bir numaralı suç örgütleri olabilirler, dikkatli olmak gerekir