Manavgatlılar golf alanı projesine razı değil

Manavgat ilçesi Ulualan Mevkii’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 465 hektarlık alanda yat çekek yeri ve marina için ayrılan yerlerin kaldırılarak yerlerine golf alanlarının planlanmasına Manavgatlılar itiraz etti. 

Manavgatlılar golf alanı projesine razı değil
16 Mayıs 2019 - 13:23 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 14:27

MANAVGAT YAT MARİNA ÇEKEK VE GOLF PROJELERİ TARTIŞILIYOR

Manavgat’ın Ulualan bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından planlaması yapılan ve biner yatak kapasiteli 3 golf oteli ile bir golf alanı konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, siyasi partilerin ilçe başkanları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ulualan bölgesindeki özel mülk sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

AK PARTİ'LİLER KATILMADI

Toplantıya davet edilmelerine rağmen Ak Parti İlçe yöneticilerinden kimsenin katılmaması ise dikkati çekti.

BAŞKAN SÖZEN: BURADA BİR KAÇ KİŞİNİN DEĞİL, MANAVGAT'IN GELECEĞİ SÖZ KONUSUDUR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın golf otel ve golf alanı planlaması yaptığı Ulualan bölgesinin 465 hektar büyüklüğünde devasa bir alan olduğunu belirterek, “Manavgat’ın geleceğini oluşturabileceğimiz, kentin yeni yüzü olarak tasarlayabileceğimiz, vizyon bir kent olarak Manavgat’ı üst ölçeklere çıkarabilecek özel bir yer. Manavgat’ımızın en büyük şansı. Orası hiç aceleye getirilmeden profesyonel ellerde projelendirilip, çok farklı kullanım alanları yaratılarak günümüz turizmine, günümüz Türkiye’sine uygun bir planlamayla, hatta ve hatta yarışmalar dahilinde buranın projelendirilmesi gerektiğini, hükümetle, ilgili bakanlıklarla, bölgenin, belediyenin,  odalarımızla birlikte buranın planlanması, kentin geleceğine yönelik tasarlanması gerektiğini ifade ettik” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılında yapılan ve askıya çıkarılan planlamada yat çekek ve marina yerinin kaldırıldığını ve golf alanlarının planlandığını belirten Başkan Sözen, özel mülkiyet sahipleri ve Manavgat Belediyesi askı sürecinde plana itiraz ettiğini anlattı. Başkan Sözen sözlerini şöyle sürdürdü:
“Manavgat’ta itirazımızın bir boyutuda buydu, tekne taşımacılığının son derece önemli olduğunu, Manavgat’ta turizmi besleyen 3 sacayağından bir tanesi olduğunu, yıllardır turizmi çeşitlendirmek, Manavgat’a renk katması anlamında burada mutlaka bir marinanın olmasını kent olarak hayal ettiğimizi, belirtip, bunların Manavgat’a artı değer katacağını düşünerek plana itiraz ettik. 
Seçim arefesinde, o çalışmalarımızın içinde Ankara’ya bakanlığa davet edildik. Genel müdür, daire başkanı ve basın danışmanıyla bir toplantı yaptık. Bu projeyi bize anlattılar, biz de bu projenin doğru bir proje olmadığını, Manavgat’ın geleceğini bizim hayal ettiğimiz ölçekte kapsamadığını, buranın biraz daha detaylı düşünülmesi gerektiğini ifade etmeye çalıştık. Orada bize, bu bölgede mutlaka golf alanının yapılması gerektiğini ifade ettiler. Çekek yerine elzem olarak ihtiyaç olmadığını, buranın açık deniz olması hasebiyle marinaya ihtiyaç olmadığını ifade ettiler”
Seçimden sonra Antalya Valiliği’nde aranarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un görüşme yapacağının söylendiğini ve görüşmeye gittiklerini belirten Başkan Sözen, “Sayın Bakanımız, Valimiz, Genel Müdür, Ulaştırma Bakanlığı’na bedelini ödeyerek çekek yerinin kiralamasını alan kooperatifin 2 yöneticisi de oradaydı. Toplantıda kooperatif yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı’nda kiraladıkları yerde müktesep hakları olduğunu, burada mutlaka çekek yeri olması gerektiğini söyledi. Bakan bizden çekek yeri için yer göstermemizi isteyerek, ‘Golf alanlarının olduğu yerde çekek yeri olmaz, golf müşterisi sessizlik ister’ dedi.  Sayın bakan, bizli veya bizsiz bu projenin mutlaka hayata geçmesi gerektiğini söyledi” diye konuştu. 
Toplantıda söz alan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ta, Aralık ayında 1/25 bin ve 1/5 binlik planlar askıya çıkarıldıktan plandan haberdar olduklarını, içeriğini öğrendikten sonra siyasi partileri ziyaret ettiklerini, Büyükşehir  ve Manavgat Belediyesi’ne yazı yazarak mutlaka itiraz etmeleri gerektiğini belirttiklerini anlattı. Ulualan’da bulunan Yat Çekek yerinin doğrudan ve dolaylı olarak 6 bin kişiye istihdam sağladığını belirten MATSO Başkanı Boztaş sözlerine şöyle devam etti:

BAKAN ERSOY: NE OLURSA OLSUN PROJEYİ UYGULAYACAĞIZ 
“Bir toplantı için Antalya’ya gelen Bakanımıza konuyu arz ettiğimde bana da ‘her ne şartta olursa olsun projeyi uygulayacaklarını’ söyledi. Burada 750 dönümlük yerlerde 1000’er kişilik golf oteli düşünülüyor. 550 dönümlük olan yerde ise otelsiz golf alanı. Bizim yat limanı ve çekek yeri, golf alanlarının önünde kaldığı ve denize ulaşımı engellediği için kaldırılıyor. Bakan beyin bize ilettiği bu” Daha sonra Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Belediye Başkan Adayı Hasan Öz ve diğer yetkililerle birlikte Bakan Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret ettiklerini ancak bakanın konuşmasından kendisinde olumlu bir izlenim olmadığını söyledi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Toplantıya katılan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşda, Ulualanda mutlaka marina ve yat çekek yerini yapılması gerektiğini söyledi.

DEVASA GOLF TESİSLERİ MANAVGAT'I SAHİLDEN KOPARABİLİR

Toplantıda Bakanlık tarafından uygulamaya konulan projenin gerçekleşmesi durumunda ise Belek ilçesinde olduğu gibi; devasa ölçeklerde alan kaplayan golf tesislerinin sahil kısmını tamamen kapatabileceği, bununla birlikte şehir ile sahilin birbirinden kopacağı, sahile iniş bağlantılarının kalmayacağı belirtildi.

Haber ve Şikayetleriniz için Size bir telefon kadar yakınız..

0850 304 47 69

(WhatsApp


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum