Matso Başkanı Boztaş: Manavgat'ta 6 bin ton susam üretiliyor

  Boztaş, "Ülkemizin yaklaşık 150 bin ton civarında yıllık susam ihtiyacı var. Bunun 130 bin tonunu ithal ediyoruz. 20 bin ton civarında susamı da kendimiz üretiyoruz. Piyasanın kontrolü şu anda ithal susamda" diye konuştu.

Matso Başkanı Boztaş: Manavgat'ta 6 bin ton susam üretiliyor
27 Temmuz 2018 - 11:41

 Susam üreticisini en çok zorlayan konunun girdiler olduğunu aktaran Ahmet Boztaş, "Yerli susamlarımızın girdi maliyetlerinde son 3 yıldır ciddi artış oldu. Şu anda 12- 13 lira civarında (kilosu) seyreden susam fiyatı var. Yerli üreticiler açısından söylemem gerekirse, bu fiyatı fahiş bir fiyat olarak görmüyorum" diye konuştu.

Başkan Ahmet Boztaş, özelde susam üreticilerinin genelde ise tarım sektörünün diğer ülkelerde olduğu gibi mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı. MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ta yıllık susam üretiminin 6 bin ton olduğunu da sözlerine ekledi.

Simit üreticilerinin fiyatlardan yakınmak yerine yerli susam kullanmasını isteyen Başkan Boztaş, "Benim simit üreticilerine tavsiyem; yerli susam kullansınlar, ithal susam kullanmasınlar. Çünkü piyasayı kontrol eden ithal susam. Paramız da dışarıya gitmekten, ülkemiz de cari açıktan kurtulmuş olacak" dedi.

Haber: Mithat Abakan

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum