Mekik kelebeği doğaya bırakıldı

Mekik kelebeği doğaya bırakıldı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan 5 yıldızlı bir otelin personeli tarafından dün gece restaurantta yakalanan dünya üzerinde nadir bulunan kelebek türlerinden mekik kelebeği doğaya bırakıldı.

03 Ağustos 2018 - 11:29

 Manavgat’ın Titreyengöl bölgesinde Sorgun ormanının kenarında bulunan 5 yıldızlı bir otelde yakalanan mekik kelebeği, gece otel personeli tarafından korumaya alındı. Otelin kalite müdürü Dilek Oğul, sabah görüştüğü Milli parklar müdürlüğü yetkililerinin kelebeğin doğaya bırakılmasını tavsiye ettiğini söyledi. Otel sınırları içinde bulunan ormanlık alanda doğaya bırakılan kelebek önce bir çalışanın elinde bir süre kanat çırptıktan sonra uçarak gözden kayboldu.

Kelebeğin, dün gece yiyecek içecek bölümünde çalışan bir personel tarafından ala carte restaurantta bulunduğunu anlatan kalite müdürü Dilek Oğul, “Çalışanlarımızdan Kaan bey, önce çok hızlı kanat çırpmasıyla fark etmiş kelebeği. Sonra kelebek yere düşmüş. Bu arada restaurantta bulunan misafirlerimizde ürkmüş. Çalışanımız kelebeği bir fanus içine almış” dedi. Bu sırada kelebeğin nadir bulunan bir tür olduğunu öğrendiklerini anlatan Dilek Oğul, kelebek için sebze kasasının içine yeşil yapraklı bitkiler koyduklarını ve sabaha kadar muhafaza ettiklerini kaydederek,” Sabah milli parklar yetkililerini aradım. Yetkililer, kelebeğin nadir bir tür olduğunu ve en iyi şekilde koruncak olan yerin doğal ortamı olduğunu söyleyerek, bizimde kelebeği doğaya salmamızı söylediler” dedi.

Mekik kelebeği, dünyada nadir görülen kelebek türlerinden biri olarak askeri kamuflaj kumaşı desenli olan iri boy ve renkli uzun ince kanatları ile dikkat çekiyor. En hızlı kanat çırpan, havada asılı gibi durabilen kelebek olarak da bilinen mekik kelebeği sadece gece uçabiliyor ve geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve sebze yaprakları ile besleniyor. Mekik kelebeği, bölgenin, hala nadir özelliklerini ve doğal koşullarını taşıdığının da bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 2125 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Recep Memili tutuklandı
Gazeteci Recep Memili tutuklandı