Müzik öğretmeninden kız öğrencisine cinsel istismar

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde özel piyano dersi verdiği 13 yaşındaki kız öğrenci A.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla piyano öğretmeni İgor B.’nin yargılandığı dava başladı.

28 Haziran 2018 - 11:20 - Güncelleme: 28 Haziran 2018 - 11:40
Reklam

MİNİK KIZ MANAVGAT'TA MÜZİK ÖĞRETMENİ TARAFINDAN TACİZE UĞRADI

Antalya’nın Manavgat İlçesinde faaliyet gösteren müzik eğitim merkezinde geçen Nisan ayında piyano öğretmeni Kırgızistan uyruklu İgor B. (56), merkezde kendisi ve hizmetliden başka kimsenin olmadığı sırada küçük pencerenin önüne perde çekerek özel ders verdiği 7’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki A.Ç.’ye arkadan sarılıp vücudunun çeşitli yerlerine dokunarak cinsel istismarda bulundu. Güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedilen olay, A.Ç.’nin okulda rehber öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıktı. Gözaltına alınan İgor B., cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan tutuklandı.

Olayla ilgili dava Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık İgor B., şikayetçi A.Ç. ve babası S.Ç., psikolog bilirkişi ve tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Hakkındaki iddianame okunan ve suçlamalara karşı savunması sorulan İgor B. 29 yıldır Türkiye’de olduğunu ve 25 yıldır özel ders verdiğini aktardı. Merkezde A.Ç. ve kız kardeşinin birlikte ders aldıklarını, A.Ç.’nin piyano, kız kardeşinin ise keman dersi aldığını anlatan İgor B. “Ben sadece A.Ç.’ye özel piyano dersi veriyorum. İki kardeş merkezde ders aldıkları için müdürümüz, çocuklara biraz daha hassas davranmamı istedi” dedi. Piyano öğrenenlerin en çok hatayı sol elleriyle yaptıkları için öğretmenlerin öğrencini sol tarafına oturduğunu anlatan İgor Ç. “Piyano çalarken bazen ellerini tutuyoruz. Çalmayı öğretmek için ve doğru basmasını sağlamak için zaman zaman ellerine ve parmaklarına müdahale ederim. Bazen pedala basmaları konusunda bacaklarına dokunurum. Bu işin tekniği budur” dedi.

Mahkeme başkanının güvenlik kamerası görüntülerinde, perdeyi kapattığı ve A.Ç.’ye sarılarak temas ettiğini sorması üzerine sanık İgor B. şunları söyledi:

Oda da 20 – 25 santimetrelik bir havalandırma penceresi var. Sabah saat 10:00’da gün ışığı vuruyor. Benim perdeyi kapattiğim iddia ediliyor. Kasıtlı olarak kapatmadım. Öğrenciye sarılmamın sebebine gelince onu rahatlatmak ve sohbet amaçlıdır. A.Ç.’ye dokunma amacım artniyetli değildir. Sarılmanın 30 saniye sürdüğü söyleniyor. Bu kadar uzun süre değildir.” Sanık İgor B. bir soru üzerine o gün kurstaki diğer görevliler ve müdürün bir program nedeniyle şehir dışında olduğunu, kursta sadece kendisi ve hizmetlinin bulunduğunu anlattı.

Duruşmada psikolog bilirkişi ve kamerayla ifade veren A.Ç. ise 3, 3.5 ay özel piyano dersi aldığını, sanığın daha önceleri önce bacaklarına dokunduğunu sonraları bacaklarını ve özel bölgelerini okşadığını anlattı. İlk başlarda bunun neden olduğunu anlamadığını ifade eden A.Ç., “Televizyonlarda haberleri ve çeşitli programları seyrederken bu yapılanın kötü bir şey olduğunu anladım. En son derste sanık arkamdan bana sarıldı ve göğüslerime dokundu. Daha öncede böyle şeyler tam hatırlayamıyorum ama en az 10 defa oldu” dedi.

Sanık avukatının sorusu üzerine A.Ç. sınıfta bulunan pencerenin küçük olduğunu ve kapısının yarısından fazlasının cam olduğunu ve içerisinin görülebildiğini söyledi.

Duruşmada görüşü sorulan psikolog bilirkişi, A.Ç.’nin zaman ve mekan sıkıntısı yaşamadan olayı ayrıntısıyla anlattığı, daha önceden psikolojik bir sorun yaşamadığını ve bu nedenle ifadelerine güvenilebileceğini belirtti. A.Ç., ifadesinin ardından kendini iyi hissetmediğini söylemesi üzerine, mahkeme başkanı tarafından duruşmadan çıkarıldı.

A.Ç.’nin babası S.Ç.’de iki kızının da aynı merkezde eğitim aldığını söyleyerek, “Sanık çok ağır bir suç işlemiştir. Ben kızlarımın müzik eğitimi almaları için gönderdim. Eve yeni piyano aldım. Yaşanılan bu olaydan dolayı evde kızlarım piyanoya yaklaşmıyor. Sanık en ağır şekilde cezalandırılsın, şikayetçiyim” dedi.

Sanık avukatı isnat edilen suçun çok ağır olduğunu belirterek, “Ben müvekkilimle konuştum. Mağdureye sarılmasının sebebi, birkaç hafta önce küçük bir konser düzenlemişler. Konserdeki başarısı için mağdureye sarılmış. Bu olay mağdurenin ifade ettiği gibi 30 saniye sürmemiştir. Mağdure olayı abartmaktadır” dedi. Sanık avukatı ayrıca müvekkilinin piyano eğitimini Rusya’da aldığını, Rusya’da öğrencilerin dik durmalarını sağlamak için sırtlarına tahta bağladıklarını kendisine söylediğini belirterek, “Bunu burada yapmanın imkanı yok. Müvekkilim öğrencilerin dik durmasını sağlamak için zaman zaman sırtlarına dokunduğunu söyledi. Müvekkilim işini yapmış, mesleğinin gereğini yapmış. Bu nedenle müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” dedi.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki eksiklerinin giderilmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 4903 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarla temizlerken orman yandı
Tarla temizlerken orman yandı
U19 milliler Avrupa Şampiyonası Elit Tur'a yükseldi
U19 milliler Avrupa Şampiyonası Elit Tur'a yükseldi