Manavgat

MANAVGAT

Manavgat, 106 mahallesi, 64 km'lik sahil şeridi ile Antalya'nın en büyük 2. ilçesi olup, toplam 2283 km²'lik yüzölçümüne sahiptir. Türkiye'nin en önemli turistik konaklama tesislerinin bulunduğu ilçede binlerce odalı 5 yıldızlı oteller ülkedeki en fazla yatak kapasitesine sahiptir. 


Manavgat ilçesi Şelalesi, doğal bitki örtüsü, ormanları, gölleri, Manavgat ırmağı ve daha bir çok güzelliği ile tatil severlerin uğrak noktası olan bir turizm şehridir.

Manavgat'ın güncel nüfus sayısı 231.000'dir. Özellikle yaz aylarında hizmete açılan otellerin dolmasıyla, diğer illerden gelerek otellerde çalışan çok sayıdaki turim çalışanı ile birlikte bir milyonun üzerine çıkmaktadır. 

MANAVGAT TARİHİ

Manavgat'ın ismi ilk olarak,  Roma imparatorluğu kayıtlarından önemli bir döküman olan Notitia'larda piskoposluk makâmı olan Manaua 6.yy'dan sonra zikredilmiştir. Manavgat ismi, 1199 yılında Manavğat (Ermenice) biçimiyle görülmüş, Osmanlı imparatorluğu döneminde idari birim olarak dile kullanılmıştır.

 

MANAVGAT NEREDE?

Manavgat şehir merkezi, Antalya şehir merkezinden Alanya - Mersin istikametine doğru yaklaşık 70 km ileridedir. Manavgat ile Antalya Havalimanı arası mesafe ise yaklaşık 50 km'dir. şehrin ortasından geçen Manavgat ırmağının her iki yakasında bulunan Düşenbe ve Pazarcı isimli köylerin birleşmesiyle oluşmuştur.

Şehrin ortasından Türkiye'nin en hızlı akan akarsuyu olan Manavgat ırmağı akmaktadır. Manavgat ırmağının son noktası ise Manavgat boğazında Akdeniz'dir.

Ayrıca yıllık milyonlarca yerli ve yabancı turist'in ziyaret ettiği Side (Selimiye köyü) ve Selge(Altınkaya köyü) antik kentlerinin MÖ 6. yy'da kuruldukları tahmin edilmektedir.

MANAVGAT'TA KİMLER YAŞAMIŞ?

Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçmiş, Sultan Alaattin Keykubat ise 1221 tarihinde fethettiği şehre Alaiyye ismini koyarak Manav Türkleri ile Alaaddin'in kader birliğini kayıt altına almıştır. Alaiyye ise, Manavgat'ın komşu ilçesi Alanya'dır.
 

MANAVGAT EKONOMİSİ
 

Dünyanın her yerinden gelen misafirleri ağırlayan Manavgat otelleri, turistik işletmeler ve diğer dev yatırımlar, kentin ana ekonomi omurgasını oluşturuken, Manavgat'ın yapısı kısmen tarıma uygun olmakla beraber, bazı bölgelerde tarım oldukça gelişmiştir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan Manavgat'ta, pamuk yetiştiriciliğinin azalmasıyla beraber, örtü altı tarım ürünleri ve zeytincilik son dönemlerde oldukça artış göstermiştir. İlçe'de sanayi fazla gelişmemiştir, ancak tarım alanına bağlı bir çok fabrika faaliyet göstermektedir.

Her yıl Manavgat'ta tatil yapmak için gelen turistler, Manavgat için büyük ölçüde gelir kaynağı sağlayan iş kollarını oluşturmuş durumda.

MANAVGAT'IN MAHALLELERİ

A. Hisar - A. Pazarcı - Ahmetler - Aksaz - Altınkaya - Aşağıışıklar - Aydınevler - Bahçelievler - Ballıbucak - Belenobası - Bereket - Beydiğin - Boztepe - Bozyaka - Bucakşeyhler - Burmahan - Büklüce - Cevizler - Çağlayan - Çakış - Çaltepe - Çamlıtepe -Çardak Çavuşköy - Çayyazı - Çeltikçi - Çenger - Çolaklı - Değirmenli - Değirmenözü - Demirciler - Denizkent - Denizyaka - Dikmen - Doğançam - Dolbazlar - Düzağaç - Emek - Eski Hisar - Evrenleryavşı - Evrenseki - Gaziler - Gebece - Gençler - Gültepe - Gündoğdu - Güzelyalı - Hacıali - Hacıisalı - Hacıobası - Halitağalar - Hatipler - Hocalar - Hocalı - Ilıca - Kadılar - Kalemler - Karabucak - Karabük - Karacalar - Karakaya - Karaöz - Kasaplar - Kavaklı - Kırkkavak - Kısalar - Kızılağaç - Kızıldağ - Kızılot - Milli Egemenlik - Mimar Sinan -  Odaönü - Oymapınar - Örenşehir - Örnek - Parakende - Sağırin - Salkım Evler - Salur - Sanayi - Saraçlı - Sarılar - Sevinç - Seydiler Sırtköy - Side - Sorgun - Sülek - Şelale - Şişeler - Taşağıl - Taşkesiği - Tepeköy - Tilkiler - Ulukapı - Uzunkale - Uzunlar - Yalçıdibi -  Yavrudoğan - Yayla - Yaylaalan - Yeniköy - Yeşilbağ - Y. Hisar - Y. Pazarcı - Yukarıışıklar

 
Kullanılan kaynaklar: Wikipedia