Manavgat

ANTALYA MANAVGAT

 

 

 

Manavgat, 106 mahallesi, 64 km'lik sahil şeridi ile Antalya'nın en büyük 2. ilçesi olup, toplam 2283 km²'lik yüzölçümüne sahiptir. Türkiye'nin en önemli turistik ve konaklama tesislerinin bulunduğu, yine Türkiye'nin en fazla yatak kapasitesine sahip, şelalesi, doğal bitki örtüsü, ırmağı ile tatil severlerin ilk tercihleri arasında olan bir turizm şehridir.

Manavgat'ın güncel nüfus sayısı 220.000 olup, yurtdışı ve diğer illerden gelen çok sayıdaki mevsimlik işçi sayısı da eklendiğinde toplam nüfus özellikle yaz aylarında oldukça artmaktadır.

 

MANAVGAT TARİHİ

Manavgat ismi ilk olarak,  Roma imparatorluğu kayıtlarından önemli bir döküman olan Notitia'larda piskoposluk makâmı olan Manaua 6.yy'dan sonra zikredilmiştir. Manavgat ismi, 1199 yılında Manavğat (Ermenice) biçimiyle görülmüş, Osmanlı imparatorluğu döneminde idari birim olarak dile kullanılmıştır.

 

MANAVGAT NASIL OLUŞTU?

Manavgat şehir merkezi, şehrin ortasından geçen manavgat ırmağının her iki yakasında bulunan Düşenbe ve Pazarcı isimli köylerin birleşmesiyle oluşmuştur.

Şehrin ortasından Türkiye'nin en hızlı akan akarsuyu olan Manavgat ırmağı akmaktadır. Manavgat ırmağının son noktası ise Manavgat boğazında Akdeniz'dir.

Ayrıca yıllık milyonlarca yerli ve yabancı turist'in ziyaret ettiği Side (Selimiye köyü) ve Selge(Altınkaya köyü) antik kentlerinin MÖ 6. kuruldukları tahmin edilmektedir.

KİMLER YAŞADI?

Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçmiş, Sultan Alaattin Keykubat ise 1221 tarihinde fethettiği şehre Alaiyye ismini koyarak Manav Türkleri ile Alaaddin'in kader birliğini kayıt altına almıştır.

EKONOMİ

Manavgat'ın yapısı kısmen tarıma uygun olmakla beraber, bazı bölgelerde tarım oldukça gelişmiştir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan Manavgat'ta, pamuk yetiştiriciliğinin azalmasyla beraber örtülü tarım ürünleri ve zeytincilik son dönemlerde oldukça artış göstermiştir. İlçe'de sanayi fazla gelişmemiştir, ancak tarım alanına bağlı bir çok fabrika faaliyet göstermektedir.

Her yıl Manavgat'a tatile gelen turistler Manavgatiçin büyük ölçüde gelir kaynağı sağlayan iş koludur.

 

MANAVGAT MAHALLELERİ

A. Hisar - A. Pazarcı - Ahmetler - Aksaz - Altınkaya - Aşağıışıklar - Aydınevler - Bahçelievler - Ballıbucak - Belenobası - Bereket - Beydiğin - Boztepe - Bozyaka - Bucakşeyhler - Burmahan - Büklüce - Cevizler - Çağlayan - Çakış - Çaltepe - Çamlıtepe -Çardak Çavuşköy - Çayyazı - Çeltikçi - Çenger - Çolaklı - Değirmenli - Değirmenözü - Demirciler - Denizkent - Denizyaka - Dikmen - Doğançam - Dolbazlar - Düzağaç - Emek - Eski Hisar - Evrenleryavşı - Evrenseki - Gaziler - Gebece - Gençler - Gültepe - Gündoğdu - Güzelyalı - Hacıali - Hacıisalı - Hacıobası - Halitağalar - Hatipler - Hocalar - Hocalı - Ilıca - Kadılar - Kalemler - Karabucak - Karabük - Karacalar - Karakaya - Karaöz - Kasaplar - Kavaklı - Kırkkavak - Kısalar - Kızılağaç - Kızıldağ - Kızılot - Milli Egemenlik - Mimar Sinan -  Odaönü - Oymapınar - Örenşehir - Örnek - Parakende - Sağırin - Salkım Evler - Salur - Sanayi - Saraçlı - Sarılar - Sevinç - Seydiler Sırtköy - Side - Sorgun - Sülek - Şelale - Şişeler - Taşağıl - Taşkesiği - Tepeköy - Tilkiler - Ulukapı - Uzunkale - Uzunlar - Yalçıdibi -  Yavrudoğan - Yayla - Yaylaalan - Yeniköy - Yeşilbağ - Y. Hisar - Y. Pazarcı - Yukarıışıklar

 

Kullanılan kaynaklar: Wikipedia