“Şiddet ve cinsel istismar artıyor, artıyor, artıyor”

Manavgat ilçesinde görülen cinsel istismar duruşmasını izleyen Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Şiddet ve cinsel istismar artıyor, artıyor, artıyor. Bizim bir acil yardım hattımız var. Günde 2-3 istismar vakası almaya başladık. En az 10 -17 şiddet vakası alıyoruz” dedi.

08 Şubat 2019 - 16:47
Reklam

Antalya Serik’te 5 yaşındaki kızına nitelikli cinsel istismarda bulunmakla suçlanan A.A.'nın tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık A.A., şikayetçi İ.A.’nın avukatı Serap Ertuğrul, Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü katıldı. Mağdur İ.A., duruşmaya katılmadı. Daha önceki duruşmalarda yayın yasağı verilen dava Mayıs ayına ertelendi. 


Duruşmanın ardından gazetecilere açıklamada bulunan Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, 2018 yılında baba istismarıyla ilgili bir haberin ardından dava sürecini takip ettiklerini belirtti.  Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak istismar konusunda çok duyarlılık gösterdiğini belirten Güllü; “Bu, ülkenin gerçekten büyük bir ayıbı ve bu ayıbın giderilmesi için federasyon olarak mağdurlara yardım etmek maksadıyla hukuki ve psikolojik destek veriyoruz” dedi.


Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan bir yüzü olduğunu belirten ve kadına şiddet ve cinsel istismar gibi haberlerle anılmaması gerektiğini belirten Canan Güllü; “Antalya, bu konuda bir adım öne geçerek ilk şiddet genelgesini yayınlayan valilik olmuştu. Manavgat’ta, Alanya’da, Serik’te koordinasyon kurulları oluşturuldu. Bu bölgede şiddet ve istismar konusunu çok dikkatli takip ediyoruz. Bu bölgelerin istismar konularıyla anılmamasını temenni ediyorum” dedi.


Türkiye’de şiddetin geleneksel bir süreci olduğunu söyleyen Canan Güllü; “Şiddet çok eskiden devam eden bir süreçte vardı. 2011 yılının ocak ayında federasyon olarak bunun algıdan öte bir boyut değiştirdiğini, yaralamalar ve ölümlere sebebiyet vereceğini söyledik. O dönemde zaten Adalet Bakanlığının yüzde 1400 arttığına dair bir raporu var. Şiddet ve cinsel istismar artıyor, artıyor, artıyor. Bizim bir acil yardım hattımız var. Günde 2-3 istismar vakası almaya başladık. En az 10 -17 şiddet vakası alıyoruz. Fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddet başvurusu alıyoruz. Sayısal artmanın nedenlerinde biri ekonomik. Ekonomik kriz var, birde erkeklik sendromunun tavan yaptığı bir durum var” diye konuştu. 


Şiddet ve cinsel istismarların artmasının sebeplerini çok çeşitli olduğunu anlatan Canan Güllü sözlerini şöyle sürdürdü; 


“Bu anlamda hep söylüyorum, ‘sanal din insanlarının’ dinsel baskı tarzında ‘çocukları erken evlendirebilirsiniz’, yada ‘kadına şiddet uygulayabilirsiniz, kadın sizin zaten emir eriniz’ söylemleri var. Ama bunun yanı sıra TBMM’ye 2016 yılında gelen erken yaş evlendirilmelerine karşı bir af var. Temel noktada hem siyasi irade de aksama var, hem Türkiye’nin geleneksel yapısı içindeki baskılarla eril zihniyetin artması sonucu toplumsal cinsiyet eşitsizliği bakımından BM’nin 2018 raporunda Türkiye 149 ülke arasında 131’nci sırada. Bu, kadını birey olarak görmeyen, cinsel obje sıfatının içine koyan zihniyetin, çalıştırmayan, okula göndermeyen, doğumuna, kürtajına, yaşamsal bütün kararlarına karışan bir benliğin olmasıdır. Bu kötü”

HABER:Mithat ABAKAN

Bu haber 776 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri