Side esnafı; 'Böyle giderse batarız'

Kentsel Tasarım Projesi ve koruma amaçlı plan çalışmalarıyla Side’deki tarihi gün yüzüne çıkartan Başkan Şükrü Sözen, Side esnafı ve vatandaşlarla bir araya gelerek, esnafın sorunlarını dinledi...

27 Mayıs 2018 - 12:33 - Güncelleme: 20 Şubat 2019 - 17:19

ŞÜKRÜ SÖZEN SİDE ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side’deki tarihi gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan ve tüm Türkiye’ye örnek olan Kentsel Tasarım Projesi ve koruma amaçlı plan çalışmaları sonrasında, Side’de yaşayan esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Side Kültür Evi’nde düzenlenen toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, ilgili birim müdürleri ve çok sayıda esnaf ve vatandaş katıldı. Özellikle Side esnafının büyük ilgi gösterdiği ve sorunlarını masaya yatırdığı toplantı, şeffaf, paylaşımcı, hesap veren belediyecilik anlayışının en güzel örneği olarak nitelendirildi.

ÇALIŞMALARDA SON 1 HAFTA

Başkan Şükrü Sözen, toplantıda Manavgat Belediyesi’nin Side’de yaptığı çalışmalarla ilgili olarak bilgiler verdi. Antik Side Kentsel Tasarım çalışmasının 2. Etabının tamamlandığını belirten Başkan Sözen, 1 haftalık son rötuş çalışmaları sonrasında, inşaat işlerinin tamamen durdurulacağını, sadece turizme zarar vermeden yapılabilecek küçük detay çalışmalarına izin verileceği bilgisini verdi. Başkan Sözen, toplantının ana amacının serzenişleri dinlemek, yanlış bilinen konuların doğrularını paylaşmak ve el birliğiyle Side’nin nasıl daha iyi bir turizm destinasyonu haline getirileceğini konuşmak olduğunu dile getirdi. Başkan Şükrü Sözen, Side’de esnafların yaşadığı sorunların hepsini bildiğini belirterek, bunların çözümü konusunda fikir ve el birliğiyle çalışılarak sonuçlar alınabileceğini söyledi.

OTOPARKLARIN KAPATILMAMASI İÇİN DİRENDİK

Başkan Şükrü Sözen, en önemli sorunun Side’deki ulaşım sıkıntısı olduğunu belirterek konuyla ilgili olarak vatandaşları aydınlattı. Başkan Sözen, “Side'ye toplu taşım araçların girişiyle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Otoparkın kapanması büyük sorun. Hepiniz haklısınız. Çok yakında Side’nin kapısında kavgaların olduğunu göreceğiz. Side’ye yakışmayacak durumlar yaşanabilir. Ancak bu konuyla ilgili gerçekleri sizinle paylaşmak istiyorum. Konuyu kaymakamlık ve jandarma nezdinde tartıştık. Ulaştırma kararlarını veren Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığıdır. Yukarıdaki büyük otoparkın kapatılması için pek çok ilgili kurumdan yazılar geldi. Biz mümkün olduğunca direndik. Ancak Vergi dairesi bize akıllara zarar ödeme emri çıkardı. “İşgalcisin, burayı işletemezsin” diye önümüze tutanaklarla geldi. Kazı alanı olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Orada esnaflarımızın kullandığı özel bir otopark vardı. Orayı da Turizm il müdürlüğü de resmi yazı ile bize orayı kapattırdı. İsteyerek mi kapattık hayır. Doğru ruhsatsızdı, ama esnafın insanların araçlarını koyacağı bir yer yoktu” dedi.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ 2. NİZAMİYE KAPISI

Başkan Sözen, otopark sorununun çözümü için ikinci bir Nizamiye girişi kurmak istediklerini ancak bunu da gerçekleştiremediklerini söyledi. Sözen, “Biz de B planı olarak şunu düşündük. 2’inci bir nizamiyemizi kuralım diyerek. Kaymakamlık, jandarma ve belediye olarak Anıtlar Kuruluna önerge verdik Maalesef oraya da izin alamadık. Bunu yapabilseydik, büyük terminalimizi yeniden düzenleyecek, aydınlatmasını, kamera sistemini kurarak giriş çıkışlarını düzenleyecektik. 4 ay geçti. Ben bu sürede toplu taşımaya uygun araçlarımızı alayım, engelli araçlarını da alacak şekilde ihalemi yapayım dedim. Ama bunları yapabilmemiz için kurulun izin vermesi gerekir. Gerekirse ücretsiz taşıma yapalım bile dedim. Oradan kontrollü bir şekilde girişi sağlayabilirdik. Ancak bazı arkadaşlarımız konuyu bilmedikleri için yaşanan ulaşım sıkıntısının faturasını Manavgat Belediyesine kestiğini duydum ve üzüldüm” dedi.

AYDINLATMA, GİRİTLİ KAHVESİ, TABAN DÖŞEME ve KAMERA SİSTEMİ TAMAM

Başkan Sözen, tarihin aydınlatılması, WC sorunu, gölgelikler, kamera sistemi, taban döşemeleri ve Giritli Kahvesi inşaatı ile ilgili olarak da şunları söyledi. Sözen, “Aydınlatmaların tamiratını yenilenmesini yapmak bizim işimiz değil, ama biz turizme zarar vermemek için bu konuyu da üstlendik. Salı günü de Apollon Tapınağı’nın aydınlatma sorunları çözülmüş olacak.  İki adet modern tuvaletin siparişini de verdik. Önümüzdeki süreçte bu sayıyı artıracağız. 15 güne kalmaz hizmet vermeye başlayacak. Bozulan taşlarla ilgili düzeltme çalışmaları da yapılıyor. Aydınlatma ve kamera sistemimiz şu anda çalışmaya başladı. Birkaç eksik yere daha ilave kamera takılacak. Giritli Kahvesi çalışmalarımız da tamamlanmak üzere. Hafta sonu teslimini alacağız. Yakında açılışını yapacağız. Taban döşeme yapan firmanın süresi doldu. Önümüzdeki Cuma günü tamamen müteahhit eksiklerini bitmiş ve Side’den çıkmış olacak.  Gölgeliklerle ilgili sıkıntılar vardı. Kurulla müşterek çalışmalar yapılıyor. Olur alabildiğimiz takdirde bunları sizinle paylaşacağız” dedi.

BAŞKAN SÖZEN’E ESNAFTAN TAM DESTEK

Başkan Şükrü Sözen’i dinleyen esnaflar ve vatandaşlar Side’ye artı değer kattığı için teşekkür ederek, sorunların çözümü noktasında fikirlerini mikrofonla söz alarak paylaştılar ve gereken desteği halk ve esnaf olarak vereceklerini dile getirdi. Yapılan toplantıdan son derece memnun kaldıklarını belirten esnaf, “Başkanımız Side’deki tarihi gün yüzüne çıkardı. Bu anlamda kendisine çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmadır burada yapılan. Side’de geçimini sağlayan esnaflar olarak ulaşım sorunu çözülmezse sıkıntılı günler yaşayabiliriz. Bu konuda başkanımıza her konuda destek vereceğiz. Bu toplantı için tüm belediye ekibine ve başkanımıza tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

Haber: Kemal Dinç

Bu haber 4225 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manavgat'ta muz yetiştiriciliği rekora yürüyor
Manavgat'ta muz yetiştiriciliği rekora yürüyor
Manavgat 10 yıl içerisinde Türkiye'nin muz ihtiyacını karşılayacak
Manavgat 10 yıl içerisinde Türkiye'nin muz ihtiyacını...