Side’nin müze müdürü isyan etti: ’’Rukiye, sen bu...

Side'nin müze müdürü isyan etti: ''Rukiye, sen bu Musyafa'yı sil bence''

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki antik Side kentinde bulunan kalıntılara bazı kişiler tarafından yazılan yazıları ilginç mesajlarla sosyal medya hesabında takipçileriyle paylaşan Side Müzesi Müdürü Güner,”Rükiye, sen bu Mustafa’yı sil bence” dedi...

09 Temmuz 2018 - 15:48 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 - 16:18

SİDE'DEKİ TARİHE ÇİRKİN SALDIRI 

Türkiye’de kitlesel turizmin ilk başladığı bölge olan ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı tatilcinin ziyaret ettiği Manavgat’ın Side bölgesinde bulunan tarihi yapılara yazılan yazılar tepki çekiyor. Side Müzesi ekipleri sorumluluk bölgelerinde olan antik Side kentinde temizlik çalışmasına devam ediyor. Çalışma kapsamında, İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 52 personelle başlayan çalışmalarda Selge antik kentiyle birlikte Side’de Apollon, Athena tapınakları, Liman bazilikası, büyük hamam ile liman hamamı, Ticari ve devlet agorası, deniz surları, bizans hastanesi, konsullu ve peristilli ev, sütunlu caddeler, kara surlarının bir bölümü, anıtsal çeşme ve çevresinde bitki ve ot temizliği tamamlandı. Doğu kapısıyla birlikte diğer bölgelerde temizlik çalışması devam ediyor.

Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, bitki temizliğinin her yıl yapıldığını ve yapılmaz zorunda olduğunu belirterek, “Çevreye zarar vermeden bitkilerin çıkmasını engelleyecek bir yöntem daha geliştirilmedi. Biz her yıl düzenli aralıklarla özellikle tarihi yapılarda çıkan bitkileri temizliyoruz” dedi.

Kendileri açısından en büyük sorunun bitkiler değil, antik yapılara yazı yazan tarihin değerini bilmeyen ‘vandallar’ olduğuna dikkati çeken Güner Kozdere, “Kim cebinde sprey boya ile dolaşır ki? Bu Vandalların yazdıkları tinerle filan çıkmıyor. Özel bir cihaz var. Fındık kabuğu tozuyla, yazıları tarihi yapılara hiç zarar vermeden siliyoruz. Antik yapıların olduğu yerlerde elektrik yok. Bu cihaz, özel bir jeneratörle çalışıyor. Manavgat’ta o jeneratörden sadece bir tane var. Her gün için kiralama bedeli ödüyoruz. Birkaç kendini bilmezin yazdıkları yazılar nedeniyle, hem zaman hemde para kaybediyoruz. Ayrıca bölgemize her yıl milyonlarca turist geliyor. Böyle bir çirkinliği görmek için gelmiyorlar. Birkaç kişinin Side’nin adını lekelemeye hakkı yok” dedi. Müdür Kozdere, bu tür olayların yaşanmaması için çocuklara ilkokuldan hatta anasınıfından itibaren tarih ve sanat tarihi eğitimi verilmesi gerektiğini söyledi.

Güner Kozdere, sosyal medya sitesinde de yazıları  ve silinmeçalışmalarının fotoğraflarını takipçileriyle, ‘Rükiye, sen bu Mustafa’yı sil bence’, ‘Adını dağlara yaz, bu saate kadar bizi meşgul etme’, ‘Salim bir daha yazma sileriz’, ‘Bizans hastanesi Vandallar yazar Side Müzesi siler’ notlarıyla paylaştı.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 2482 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x