Suriyeli Elsmudi cinayetinde sanıklara ceza yağdı

Manavgat ilçesinde, Suriyeli Muaz Elsmudi'nin (28) öldürülmesi davasında sanıklar Yakup Kemal Külte’ye 25 yıl 10 ay, Zafer Arslan’a 25 yıl ve Hamza Arslan’a 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karar duruşmasında sanıklar suçu birbirlerinin üzerine attı.

Suriyeli Elsmudi cinayetinde sanıklara ceza yağdı
19 Haziran 2019 - 17:22 - Güncelleme: 19 Haziran 2019 - 17:37

 

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Mahallesi’nde geçen yıl 9 Şubat’ta Suriyeli Muaz Elsmudi, sokakta tabancayla öldürüldü. Olay yerinde yapılan incelemede 14 boş kovan bulan jandarma, Suriyeli Elsmudi’nin cep telefonunda yaptığı incelemede cinayetle ilgili olarak Yakup Kemal Külte, rent a car işletmecisi Zafer Arslan ve amcasının oğlu Hamza Arslan’ı gözaltına aldı. Soruşturma safhasında şüpheliler, verdikler ifadelerde, Muaz Elsmudi'nin torbacılık yaptığını, aralarında uyuşturucu satışı konusunda alacak- borç anlaşmazlığı olduğunu, olayın olduğu gece de bu durumu görüşmek için bir araya geldiklerini söylediği belirtildi. Muaz Elsmudi'nin olay gecesi uyuşturucu kullandığını, uyuşturucunun etkisiyle kendilerine küfretmeye başladığını ve para ödemeye yanaşmadığını öne süren şüphelilerden Zafer Arslan ve Yakup Kemal Külte verdikleri ifadede, bir anlık öfkeyle Muaz Elsmudi'yi öldürdüklerini anlattı. Manavgat Sulh Ceza Hakimliği tarafından Zafer Aslan ve Kemal Külte, 'kasten öldürme' suçundan tutuklanırken, Hamza Arslan ise yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir imza verme şartıyla adli kontrolle serbest bırakıldı.


Olayla ilgili soruşturmayı tamamlayan Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede şüpheliler Zafer Aslan ve Kemal Külte, 'kasten öldürme', Hamza Arslan ise ‘suç delillerini gizleme’ ve ‘suçluyu kayırma’ suçlarından cezalandırılmaları istendi. 
Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Zafer Aslan ve Kemal Külte ile avukatları ve yakınları katıldı. Tutuksuz sanık Hamza Arslan duruşmada yer almadı. Duruşmada son savunmasını yapan sanık Yakup Kemal Külte, cinayeti kendisinin değil Zafer Arslan’ın işlediğini anlatarak, “Ben ölen Muaz Elsmudi ile yakın arkadaştım. Biz onunla beraber gezerdik. Olay günü, cinayetten 2 saat önce Muaz, Zafer Arslan’la dövüştü. Sonra biz Muazla birlikte çıktık, alkol aldık. Zafer bizi işyerine çağırdı. Zafer’in yanına gittik. Zafer ve Hamza Muaz’ı öldürdü” dedi. Sanık Yakup Kemal Külte, cezaevindeyken Zafer Arslan’ın kendisine suçu üstlenirse para vereceğini söylediğini iddia etti.


Sanık Zafer Arslan’da savunmasında rent a car işletmeciliği yaptığını söyleyerek, “Yakup Kemal Külte’ye zaman zaman evine gitmesi için boşta olan otomobillerden verirdim. Olaydan öncede otomobil verdim. Otomobili GPS cihazından kontrol ettiğimde eve gitmediğini görünce, Yakup Kemal Külte’den geri getirmesini istedim. Otomobilde Muaz’la birlikte geldiler. Önce Muaz indi, ardından Yakup Kemal Külte otomobilden inerek Muaz’a ateş etti” dedi. 


İşlemediği bir suç yüzünden 17 aydır tutuklu olduğunu iddia eden Zafer Arslan, “Benim tek suçum olay yerinde olmam ve Yakup Kemal Külte’yi abi gibi sevmemdir. Ben bu kadar ceza yatacağımı bilsem olayın ardından koşa koşa karakola giderdim. Yakup Kemal Külte, cinayetin ardından, ağlayarak bana, ‘Benim 4 çocuğum var. Gidip onları son kez göreyim. Yarın teslim olurum’ dedi. Ben elime silahı ateş etmek için sadece askerde aldım. G3 tüfeğiyle 25 metre atışı yaptık. Bu olayda ben ateş etmedim” dedi. Sanıkların avukatları da yaptıkları savunmada, müvekkillerinin cinayeti işlemediklerini iddia etti.


Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Yakup Kemal Külte’ye kasten öldürme suçundan önce ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti Yakup Kemal Külte’nin cezasını 25 yıl hapise çevirdi. Heyet ayrıca sanığa ateşli silahlar kanununa muhalefetten 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası verdi. Mahkeme ömür boyu hapis cezası verdiği sanık Zafer Arslan’ın cezasını da duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak 25 yıla indirdi. Tutuksuz sanık Hamza Arslan’a ise, ‘suç delillerini gizleme’ ve suçluyu kayırma’ suçlarından 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, karara karşı Yargıtay ve bölge adliye mahkemesinde itiraz yolunun açık olduğunu belirtti.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum