Tarihi Selçuklu kervan yolu turizme kazandırılacak

Manavgat ilçesinden geçen Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat’ın Beyşehir’den Alanya’ya giderken kullandığı yol, ‘Selçuklu yolu’ olarak turizme kazandırılacak. Yolun yeniden canlandırılması Manavgat Kaymakamlığı ile Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından hazırlanan ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan proje kapsamında yürüyüş düzenlendi...

Tarihi Selçuklu kervan yolu turizme kazandırılacak
22 Eylül 2019 - 18:24 - Güncelleme: 22 Eylül 2019 - 18:49

MANAVGAT'TAN GEÇEN TARİHİ SELÇUKLU KERVAN YOLU TURİZME KAZANDIRILACAK

Manavgat’ın Namaras Mahallesi’nden başlayıp Toros dağlarında ormanlık alanda devam ederek Alara Han’a kadar süren yürüyüşe Kaymakam Mustafa Yiğit, Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay İlker Özcan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Müftü Mustafa Atilla, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Manavgat Orman İşletme Müdür Sedat Çalış, diğer yetkililer ve doğa severler katıldı. 


Yaklaşık 9 kilometrelik parkurda yürüyüşe başlamadan önce konuşan Kaymakam Mustafa Yiğit, yürüyüşün amacının, bölgede tarihi bir değeri ortaya çıkararak onu insanların hizmetine sunmak olduğunu belirterek, “Doğada yürümek isteyenler için çevresinde her türlü barındırdığı özellikleriyle yeniden canlandırma ve bir tarihe yolculuk gibi düşünmek lazım. Burasını tanıtarak bir destinasyon haline getirebilirsek eğer bizim açımızdan ilçemiz için ciddi bir katkı sağlayacak diye düşünüyorum. Manavgat’a tatile gelen yerli ve yabancı turistler vaktini çok iyi geçirmeli. Bu sadece deniz kum güneş herkesin bildiği ve herkesin yaptığı bir uygulama. İnsanlar tarihsel anlamda hemde kültürel değerler açısından farklı bir şeyler arıyor. Burasını tamamlayarak, coğrafi işaretlemesini yaparak tanıtmak gerekiyor” dedi.


Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın’da kendisinin de bu köylerde yetiştiğini belirterek, “Bu proje rahmetli Ali Çetin’in projesiydi. Kendisiyle sık sık, biz yörük, yürüyen Türk olduğumuz için bu dağları nasıl canlandıracağız diye konuşurduk. Ben çocukluğumda yayladan Akseki’ye kadar yürüyerek gelirdim. Selçuklu zamanında Beyşehir’den hem Antalya’ya, hemde bu tarafa bir yürüyüş yolu var. Bunları tabi canlandırmak lazım. Ben Vali Bey’e anlattığımda o da, ‘bunu mutlaka canlandıralım’ dedi. Buraları biz, kısa süre içerisinde tespitinin yapılmış olan yerleri, canlı tutup, bir elden geçirip daha sonra da doğa severlerin, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunarsak, bu bölge turizmden geçiniyorsa, bu dağlardan da faydalanmamız lazım” diye konuştu.


MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ta, yolu, Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat’ın Beyşehir’de yaptırdığı Kubatabat Sarayı’ndan Alanya’ya gelmek için kullandığını belirterek, “Alanya’ya gelen Alaattin Keykubat, hava şartlarından dolayı şehri çok beğeniyor. Kışları Alanya’da kalıyor. Kubatabad sarayından, Manavgat sınırları içinde 169 kilometrelik bir yol kat ederek Alanya’ya ulaşıyor. Alaattin Keykubat bu yolu taş döşeme olarak yaptırıyor. Her 35 kilometrede bir hanlar var, Yukarıda Kargıhan var, Selimli Köyü’nün civarında Selim Han var, bugün bu yürüyüşümüzün biteceği yerde Alara Han var. O müştemilatla günde ancak 35 kilometre yürüyebiliyor. 35 kilometrede bir dinleniyor” dedi. Yolun daha sonraları ticari kervan yolu olarakta kullanıldığını söyleyen Boztaş, “Alanya limanına Suriye’den Mısır’dan gelen mallar kervanlarla bu yolları kullanarak Anadolu’ya gidiyor. Zaman içerisinde Yörükler göçlerde kullanıyor” diye konuştu.
Başkan Ahmet Boztaş, projeyi ilk hazırlayanın Ali Çetin olduğunu belirterek, “MATSO olarak Ali Çetin’in vefatından sonra çalışmayı Manavgat Kaymakamlığı’yla birlikte projelendirdik. Vali Bey’e arzettik ve bu yolun yeniden canlandırılması amacıyla BAKA’ya proje olarak sunduk” dedi.
Konuşmaların ardından, Toros Dağları içerisinde tarihi taş döşeme yolda yapılan yürüyüş, Toros dağları içinde ormanlık alandan devam ederek Alara Çayı kenarındaki Alara Han’da sona erdi.

Haber: Mithat Abakan


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum