Turizmci işadamı otelini sokakta kalan evsizlere açtı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde işadamı Taner Demir Durar, soğuk havalar nedeniyle otelini kış aylarını sokakta, cami bahçelerinde geçirmek zorunda kalan evsizlere açtı. ‘Bende sokaklarda kaldım, çöp kutularında çok ekmek aradım’ diyen işadamı Taner Demir Durar, evsizlere kalacak yer ve 3 öğün yemek vereceklerini ayrıca kıyafet ihtiyaçları ve sağlık sorunlarında da yardım edeceklerini söyledi.

28 Ocak 2019 - 13:29 - Güncelleme: 28 Ocak 2019 - 15:00
Reklam

MANAVGAT HABER MERKEZİ

 

Antalya’nın Manavgat ilçesinde kış mevsiminde havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle sosyal medyada evsiz insanların camilerin bahçelerine sığındığı şeklinde yapılan paylaşımlar nedeniyle Manavgat Belediyesi ve kaymakamlık harekete geçti. Manavgat’ta çeşitli camilerin bahçelerinde kartonlar üzerinde yatan insanlar belediye zabıta ekipleri tarafından alınarak Boğaz Otel’e, ilçe kaymakamlığına başvuranlar ise turizm uygulama oteline yönlendirilmeye başladı. 


Sosyal medyada evsiz insanların cami köşelerinde kaldığı paylaşımları gören ve geçen Eylül ayında Manavgat’ta otel açan işadamı Taner Demir Durar’ı da harekete geçirdi. Manavgat Belediyesi Meclis üyesi ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi de olan Taner Demir Durar, Salı günü facebook hesabından yaptığı paylaşımla, “DEĞERLİ DOSTLARIM. Çetin geçen kış aylarında başını sokacak sıcak bir yuvası içecek bir tas çorbası olmayan kardeşlerimize sınırsız ve ücretsiz otel yiyecek ve giyecek hizmeti verilmektedir. Bildiklerinizi tarafımıza yönlendirmenizi istirham ediyorum” çağrısında bulundu.  Bu paylaşım takipçileri tarafından beğeni ve yorum yağmuruna tutuldu.


“YAZIN BULAŞIKÇILIK YAPTIM”

T​​​​aner Demir Durar, kendisinin de zamanında sokaklarda yaşamak zorunda kaldığını, sokaklarda yaşamanın çok zor olduğunu, yiyecek ekmeğe muhtaç  hale gelindiğini anlattı. Van’da 1974 yılında doğduğunu ve 9 kardeşinin olduğunu belirten Taner Demir Durar, 10 yaşındayken evli olan ağabeyi ve yengesiyle birlikte çalışmak için Konya’ya geldiğini, burada önce simit sattığını ardından 1988 yılında bulaşıkçı olarak çalıştığı fabrikada yılın personeli seçildiğini ve Side’ye 1 hafta tatile gönderildiğini anlatan Durar, “Side’ye tatile geldiğimde, Konya’da aldığım ücretlerle buradakileri karşılaştırdım. Aynı işi yapıyoruz ama mesela Konya’da o zaman 400 lira maaş alıyorduk, bir baktım Side’de bir bulaşıkçı 800 lira maaş alıyor. Bende kendi kendime, ‘Nasıl olsa memleketten çıkmışım. Ana yok baba yok. Ha Antalya, ha Konya’ dedim. Side’de kalma kararı aldım. Tabii yazın güzel çalışıyorduk, paralar kazanıyorduk, aile ekonomisine katkı sağlıyorduk, memleketimize para gönderiyorduk” dedi. 


“KIŞIN SOKAKTA KALDIM, SİDE GİRİŞİNDEKİ ÇÖP TENEKESİNİ HİÇ UNUTMAM”


Kendisinin 1988’de Side’ye geldiğinde turizm sezonunun Eylül ayında sona erdiğini ve yeni sezonun Nisan ayında başladığını anlatan Taner Demir Durar, “O süre içerisinde de çoğu zaman mesela sokaklarda kalıyorduk. Kalacak yer yok, yiyecek yok. Bir yerlerde anlık günlük iş bulabilirsek çalışıyorduk ama genelde sokaklarda geçiyordu yaşamımız. Side’de Sueno Otel’in orada çardaklar vardı. İnsanların yazın tatil yaptığı çardaklarda biz kışın kapısı açık bulabilirsek, girip oralarda yatabiliyorduk. Karnımız çok aç olduğunda çöp tenekelerine belki ekmek koyan vardır bakıyorduk. Çoğu zamanda çöp tenekelerinden ekmek alıp yedik. Mesela Side’ye girişte sağ tarafta bir çöp tenekesi vardı. hayatım boyunca hiç unutamayacağım çöp tenekesi. Genelde orada bulurduk biz ekmeği. Oradan ekmek yediğimiz çok günlerimiz oldu. Kışın kaldığımız kulübelerde elektrik varsa sorun yoktu. Çünkü ufak bir saç kurutma makinemiz vardı. Akşamları onu yatağımızın içine koyuyorduk, 1-2 dakika çalıştırınca yatak sıcacık oluyordu. Saç kurutma makinesiyle ısınabiliyorduk, ki o da bizim için çok büyük bir zenginlikti.


“KÖPEKTE BENDE AÇ KALDIK”


Bu döneme ait hiç unutamayacağı anılardan birinin bir köpekle birlikte açlıktan ekmek bekledikleri zaman olduğunu belirten Taner Demir Durar, şunları söyledi: 
“Kolunun altına bir ekmek koyup parçalayıp yiyen bir Çamur Şevket abimiz vardı. Yazın turist dolaştırıyordu, Kışın o da bizim gibi aç kalıyordu, sokaklarda kalıyordu. Side tapınağına bir gün onun ekmek yediğini gördüm. ‘Şevket abi, karnını doyururda bir parça ekmeği taşın üstüne koyarda bizde yer miyiz’ gibisinden 10 – 15 metre uzağında oturmuştum. Bekliyor onu ‘acaba ekmeği bırakacak mı’ dikizliyordum. Birkaç dakika sonra  bir köpek geldi, o da benim gibi aç kalmış sokaklarda.  Köpekte sağına oturdu. Ben soluna oturmuştum. İkimizde Şevket’e bakıyoruz. Acaba bir parça ekmek bırakacak mı diye. Şevket abi, karnını doyurduktan sonra ekmeği gazeteye sardı kolunun altına aldı gitti. Bende aç kaldım, köpekte aç kaldı.”


“SOKAKTA KALMAK ZORDUR”


Kendisinin o hayattı bildiği için sosyal medyada gördüğü paylaşımlar sonucunda eski günlerinin gözünün önüne geldiğini belirten Taner Demir Durar, “Sokaklarda kalmak çok zordur, yatacak yeriniz yok, yiyecek ekmeğiniz yok, başınızı sokacak bir yuvanız yok, derdinizi paylaşabilecek, yardım alabilecek birileri yok. O hayattan gelen biriyim. Dolayısıyla bu tür konulara duyarsız kalmam benim için asla söz konusu olamaz. Bu oteli açmamdaki nedenlerden birisi de oydu. Elimden geldiğince ihtiyaç sahibi insanların ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayabilmek” diye konuştu. 


“EVSİZLERİN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAĞIZ”


Yaptığı çağrıdan sonra çevresindeki insanlardan çok olumlu dönüşler aldığını belirten Durar, “Bu yıl kış ayları çetin geçiyor. Bizde böyle bir durumda olur ya dışarıda kalmış mağdur vatandaşlarımız, kardeşlerimiz varsa kendilerine yardımcı olalım. Sıcak bir çorba içirelim, sıcak bir yuvaları olsun. Ne zaman kadar sezon başına kadar, havalar ısınana kadar. Biz konaklamayı vereceğiz, 3 öğün yiyeceği vereceğiz, giyim kuşam ihtiyaçları varsa tekstil mağazalarımızdan onları tedarik edeceğiz. Sağlık sorunları varsa, o konuda yardımcı olacağız. İmkanlarımız ölçüsünde tamamıyla problemsiz sorunsuz tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Devletimiz, büyükşehir belediyemiz, Manavgat belediyemiz, kaymakamlığımız gereğini yapıyor ama ulaşamadığı olur, göremediği olur. Bu gibi durumlar için biz vatandaş olarak görevimiz yapmak istiyoruz” dedi.


“BENİM HEP HEDEFLERİM OLDU”


Bulaşıkçılıktan başladığı ve kış aylarından sokaklarda kaldığı ve çöp tenekelerinde ekmek aradığı günlerden bugünlere kadar hayatında hep hedefler olduğunu belirten Durar, “Bulaşık yıkarken hedefim çırak olmaktı. Çırak olduktan sonra hedefimde aşçı olmak, aşçı olduktan sonra hedefimde aşçı başı olmak vardı. Aşçı başı olduktan sonra kendi işimi kurmak vardı. Hep böyle hedeflerle büyüdüm ben. Hiçbir zaman hedefsiz bir hayatım olmadı benim. Başarı da oradan geldi. Dürüst çalışmak çok önemli. Allah’a karşı dürüst olmak, çalışana karşı dürüst olmak, vatana millete karşı dürüst olmak. Bunlar çok önemli kriterler. Ekonomik olarak biraz büyüdük, 3-5 işletmemiz oldu ama hep büyük riskler aldık. Başkada bir sermayemiz yoktu. Yaşamak içinde çalışmamız gerekiyordu” dedi.  Taner Demir Durar, SPA işletmeciliği, mağazacılık, restaurant, otelcilik, lojistik ve ulaşım sektörlerinde 13 işletmeleri olduğunu ve turizmin yüksek olduğu aylarda çalışan sayısının 250’ye yaklaştığını belirtti.

HABER:Mithat ABAKAN

Bu haber 9731 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 4 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Otomobillerden hırsızlık yapan şüpheli yakayı ele verdi
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri
Üniversite öğrencilerine 'AIDS' semineri