Türkiye'nin en büyük muz üretim ve paketleme tesisi Manavgat'ta kuruldu

Türkiye, ülkenin muz ihtiyacını yerli üretime ek olarak yurt dışındaki tropikal iklime sahip ülkelerden ithal ederken, Manavgat'ta bir iş adamı tarafından kurulan ve üretime başlayan devasa tesis, ülkenin mevcut muz ihtiyacını önemli oranda karşılayacak...

Türkiye'nin en büyük muz üretim ve paketleme tesisi Manavgat'ta kuruldu
18 Ekim 2019 - 16:46 - Güncelleme: 18 Ekim 2019 - 17:41

YERLİ MUZ ÜRETİMİNE DEV YATIRIM

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ta kurulan, Türkiye'nin en büyük yerli muz üretim tesisini ziyaret etti. Ziyarette, kente kazandırdığı tesis ile ülke ekonomisine ve istihdam'a katkı sağlaması nedeniyle İş adamı Şevki Öncel’e teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. 

Türkiye’nin en büyük sarartma ve paketleme tesisi  ''BİMUZ''

170 dönüm kapalı sera içerinde muz üretimi gerçekleştirdiklerini kaydeden iş adamı ve yatırımcı Şevki Öncel, tamamen yerli muz üretimi için 3 bin metre kare kapalı alanda Türkiye’nin en büyük sarartma ve paketle tesisini kurduklarını ve yeni tesisin Avrupa’da bulunan yeni entegre tesisler arasında hızla yer aldığını söyledi.

Sağlık ve hijyeni ön planda tutuyoruz

Tesislerini insan sağlığını planda tutarak kurduklarını vurgulayan Öncel, tamamen sağlık konuları dikkate alınarak her hangi bir kimyasal kullanılmayan tek ve örnek bir tesistir. Tesislerimizde tamamen paslanmaz çelik kullandık. Paketlemede karton koliler kullanıyoruz. Sistem felsefemizi ve çalışmalarımızı sağlığı ön planda tutarak gerçekleştirdik” dedi.

Bimuz Türkiye’nin tescilli markası

Bimuz markasını oluştururken genel temayı sağlık bakımından herkesin güne bir muz tüketmesi gerektiğine vurgu yaparak oluşturduklarını vurgulayan Öncel, Bimuz Türkiye’nin tescilli bir markasıdır. Biz sosyal medya ve değişik reklam mecralarında günlük Bimuz markasına ait kamu spotu benzeri yayınlarla muzun faydalarını anlatmaya başladık. Arz talep dengesinin bozulmaması için tüketimi tetikleyecek enstrümanlara önem veriyoruz. Hedefimiz en kısa sürede Türkiye’nin en bilinen ve en sağlıklı muz markası olmaktır. Bu sektörde ithal muzların gücünü azaltmak için onların kalitesinde tesisimizde muz işlenmektedir.

Günlük sarartma ve paketleme kapasitemiz 100 ton

 60 personelle hizmet verdikleri kaydeden Öncel günlük sarartma ve paketleme kapasitelerinin 100 ton olduğunu söyledi. İlerleyen süreçte kapasite artırıma yaparak günde 200 ton sarartma ve paketleme kapasitesine artırabilecek kadar fiziki alt yapılarının da hazır olduğunu ifade eden Öncel,  Endüstriyel Türkiye’de yerli muz için yüzde 100, ithal muz konseptindeki tek iletmedir”

Bölgedeki üreticilerin muzunu alıyoruz

 “Bütün üreticilerin muzunu yerinden alıp tesisimize kadar taşıyoruz. Tesisimizde bunların hijyenik ortamda yıkama ve ebatlama işletimlerini gerçekleştirdikten sonra paketliyoruz. Paketlediğimiz ürünleri pazarın ihtiyacına göre sarartıp bekletiyoruz. Sahaya son tüketicinin ihyacına göre zincir marketler ve hal komisyoncularına sevk ediyoruz ”dedi.

Kendi tesislerimizdeki kaliteyi yakalamak için üreticilerimize danışmanlarımızla destek veriyoruz

Kendi seralarında ürettikleri muzun kalitesini yakalamak için muz aldıkları üreticilere danışmanlık hizmeti verdiklerinin altını Çizen Öncel, “Mühendislerimizle bizden destek isteyen diğer üreticilerimize bedelsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yani sadece kendi seramızda değil tüm muz aldığımız seralarda aynı kaliteyi oluşturmalıyız. Hedefimizde belirli bir kalite ve markalaşmayı yakalayabilmek için bütün üretim aşamasında aynı standardı sağlamaktır. Bünyemizde 3 tane ziraat mühendisi var.   Üniversiteden 2 tane hocamız ve bir yüksek ziraat mühendisimi danışmanlık yapıyor”

Kalite olarak ithal muzu geçtik

“Daha önceden ülkemizde paketleme ve saratma konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Kurmuş olduğumuz bu tesis ve sistem ile ithal muz ile her türlü rekabet eder olduk. Halkımıza İthal muzdan daha ucuz hem de ithal muzdan daha sağlıklı katkı maddesi olmadan ürün yediriyoruz. Dalında kopartıp katkı maddesi kullanmadan paketleyip sarartıp 1 hafta içerisinde tüketiciye ulaştırıyoruz. İthal muz 45 günlük 2 aylık yoldan geldiği için her ömrü uzun olsun diye türlü koruma maddesi konuluyor. Bununda ciddi sıkıntılar içerdiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Tesisimiz ve seralarımız enerjiyi GES ile sağlıyoruz

Tesislerinde Türkiye’nin en büyük tesisi olmasının yanı sıra güneş enerji sistemi ile enerjisini karşıladıklarını ve 30 KW’lık güneş enerji santraları olduğunu kaydeden Öncel, “Seralarımızın ısıtmasını da şu anda verimi en yüksek ısı pompaları ile yapıyoruz. Geçen yıl kış boyunca 170 dönüm seramızı 12 derece seviyesinde tuttuk. Seralarımızda kış boyunca 14-15 bin lira ısıtmayı sağladık. Bu da şu anda geri dönüşüm ve tasarruftur.  İklimlendirme sektöründeki tecrübemizi tarım sektörü birleştirdik.  Muz da iklimsel ihtiyaçları yüksek bir ürün mevcut mesleğimizi tarım sektörü ile birleştirince iyi sonuçlar aldık.  Biz kalite ve örnek olmasından haz alıyoruz. Bugün muz konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız örnek bir proje gösterin açılışını yapayım dese her şeyiyle gösterilebilecek örnek bir tesis ve projeyiz”.

Hedefimiz dönüşüm

“Bugün teknik alt yapısı, üretim ve paketleme, hijyen, sağlık, doğallık, bu sektörde aklınıza gelebilecek tüm aşamaları kısa sürede tamamlayarak işler hale getirdik. Biz burada sadece gübre üretmiyoruz. Onun sistemini hazırladık. İlerleyen süreçte muz atıklarından gübre üreteceğiz. Sistem böylece ekendi içerisinde döngüsünü sağlamış oluyor”.

Tanıtım lansmanı düzenleyeceğiz

Bir otelde sektördeki yatırımcılarımız ve üreticileri davet ettiğimiz tanıtım lansmanı düzenlemeyi planlıyoruz'' diyen Öncel, Seralarımız ve Bimuz tesislerimiz olarak yaptıklarımızı anlatacağız. Ardından Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’yi davet ederek onun programının uygunluk durumuna göre açılış yapmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hıdır albaglar
    1 yıl önce
    Allah yardımcıniz olsun sizin gibi yerli ve milli olma ya hele şu günlerde çok ihtiyacımız var güzelim Anadolu da