Yaşam: Bitkisel hayattaki hastaya hapis cezası verildi

Manavgat ilçesinde Temmuz 2017’de ateşli silah yaralanmasıyla başından yaralanan ve o tarihten bu yana bitkisel hayatta bulunan esnaf Ahmet Öz (52), hakkında çeklerini ödeyemediği için 3 ayrı dosyadan Alanya ve Konya İcra Mahkemeleri tarafından hapis cezası verildi. Ahmet Öz, cezasını çekmesi için jandarma tarafından evinden alınarak Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ne götürüldü...

Yaşam: Bitkisel hayattaki hastaya hapis cezası verildi
09 Mayıs 2019 - 08:56

Manavgat’ta Temmuz 2017’de tabancısını temizlerken silahın ateş almasıyla başından yaralanan ve yakınları tarafından önce devlet hastanesine ardından Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürülen Ahmet Öz, doktorların çabasıyla bitkisel hayatta bile olsa yaşama tutundu. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 4 ay kalan Ahmet Öz’ü doktorlar yapılacak çok fazla bir şey olmadığı gerekçesiyle Ekim 2017’de evine gönderdi.  Evde eşi Müzeyyen Öz tarafından yemeği verilen, altı temizlenen adeta bir bebek gibi bakılan Ahmet Öz, çevresinde olanlara hiç tepki vermeden yaşamını sürdürdü. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yüzde 99 engelli raporu verilen Ahmet Öz’e eşi Müzeyyen Öz 15 Mart 2018’de vasi olarak atandı.


Manavgat’ta yem ve gübre bayii olan Ahmet Öz, yaralandıktan sonra çocukları kendisiyle uğraşmaktan işlerini takip edemedi. Bir süre sonra kestiği çeklerin ödenmemesi sonucunda alacaklılar tarafından ‘karşılıksız çek kesmek’ suçundan davalar açıldı. Eşi ve çocukları Manavgat’ta açılan dava dosyalarına Ahmet Öz’ün sağlık raporunu sundu. Rapor üzerine Manavgat’ta ki davalar durduruldu.

Ailenin haberinin olmadığı ve tebligatlarının kendilerine ulaşmadığı Alanya’da 1, Konya’da 2 ‘karşılıksız çek kesmek’ davasında icra ceza mahkemeleri tarafından para cezasına çarptırılan Ahmet Öz hakkında bu cezaları ödeyemediği için toplam 2.5 yıl hapis cezası kararı verildi. Hapis cezasıyla birlikte hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Öz, geçen Çarşamba günü jandarma tarafından evinde gözaltına alındı. Ahmet Öz’ün durumunun seyahat etmesine engel olduğu için çağrılan sağlık ekibi tarafından Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. 
Babasının 14 Temmuz’dan bu yana bilincinin kapalı olduğunu belirten kızı Ümmügülsüm Evren, “Babam 4 ay Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda kaldık. Ekim 2017’de eve getirdik. O tarihten itibaren evde kendimiz bakıyorduk. Bu durumdayken babamın borçlarını takip edemedik. Esnaf olduğu için çek ve senet işleri vardı. Ödemelerini yapamadık. Bütün mal varlığımız zaten hacizli. Herşey satılıyor. Babama alacaklılardan birkaç tanesi yakalama kararı çıkarmış. Jandarmalar babamın tutuklanması gerektiğini söyledi. Hakimlere savcılara müracaat ettik ama para cezası olduğu için affedici bir madde olmadığı söylendi ve babamı Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürdüler. Orada yoğun bakımda yatıyor.  Bilinci kapalı, kendisini bilmiyor, hiçbir şey bilmiyor” dedi. 
Babasına verilen cezanın para cezası olduğu ve kesinleştiği için sağlık sebepleriyle ertelenmesinin mümkün olmadığını hukukçuların kendilerine söylediğini anlatan ve Cumhurbaşkanı’ndan yardım isteyen Ümmügülsüm Evren, “Babamın borcundan dolayı ceza almasaydı, hani çocuk tecavüzcüleri var ya veya katil olsaydı, hırsız olsaydı, şu anki kanundaki maddelere göre sağlık durumundan dolayı cezası ertelenecekti. Ama cezası para cezası olduğu için, çekini ödeyemediğimiz için kanunlara göre yatması gerekiyormuş. Kanunlarda bunun bir affı yokmuş. Ben burada devlet büyüklerimizden yardım istiyorum. Cumhurbaşkanımızdan bu anlamda bize bir el uzatmasını istiyorum” dedi.
Eşinin yaralanmasından sonra çok zor günler geçirdiklerini belirten Müzeyyen Öz’de, “Ahmet, bitkin haldeydi Ahmet. Her ihtiyacını ben görüyordum. Mamasını veriyorum, suyunu veriyorum. Söylemesi ayıp, altını temizliyorum. Herşeyini ben yapıyordum. Bütün ihtiyacını ben karşılıyordum.  Konuşamıyordu. Biz bildiğimiz gibi yapıyorduk. Elini kaldır desek kaldırmıyor, dediğimize tepki vermiyor ki. Sadece biz kendi bildiğimize göre yapıyorduk. Onun bir şey bildiği yok yani, hiçbirşey anlamıyor” diye konuştu.
Ahmet Öz’ün avukatı,  müvekkilinin mahkum olmadığını idari para cezası aldığını belirterek, Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16’ncı maddesi 2’nci fıkrasında ‘Diğer hastalıklarda cezanın infazına, resmî sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde devam olunur. Ancak bu durumda bile hapis cezasının infazı, mahkûmun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkûmun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır.’ denildiğini aktardı. Müvekkili Ahmet Öz’ün maddede belirtilen ‘Diğer hastalıklarda cezanın infazına, resmî sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde devam olunur.’ cümlesine göre aldığı cezanın infaz edildiğini belirten avukatı, “Eğer müvekkilimiz karşılıksız çek kesmek’ suçundan idari para cezası almayıp ta, başka bir maddeden mahkum olsaydı, örneğin cinayet, tecavüz gibi cezası ertelenecekti. Yine Alanya ve Konya’daki davalardan haberimiz olsaydı, dosyalarına sağlık raporunu sunduğumuz zaman dava duracaktı. Ancak karar verildiği için artık geri dönüşü olmuyor” dedi.

Haber: Mithat Abakan


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum