Yaşlı kadını döverek yağma yapan sanıktan pişkin savunma,...

Yaşlı kadını döverek yağma yapan sanıktan pişkin savunma, "Yardım ettim, su içip içmeyeceğini sordum"

Manavgat ilçesinde evine girdikleri Türkan Tuncer’i (65) döverek kaburga kemiklerini kırıp, bir miktar para ve ziynet aşyalarını aldıktan sonra elleri, ayakları bağlı, ağzı bantlı şekilde bırakıp giden Gürcistan uyruklu Davit Gabaizde (46), Genad Surmanidze (40) ile Murat Çiçek (39) hakkında 90 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

29 Aralık 2018 - 17:03 - Güncelleme: 29 Aralık 2018 - 17:11

Davanın ilk duruşmasında ifade veren Gürcistan uyruklu sanık Genad Surmanidze, “Müşteki bizi görünce çığlık atmaya başladı. Komşulara ses gitmesin diye sadece ağzını kapattık. Bu sırada müşteki yere düştü. Ben kalkması ve odaya geçip oturması için yardım ettim. Buzdolabından su alıp içip içmeyeceğini sordum. Sakinleştirmeye çalıştım” dedi.

Manavgat’ın Yukarı Pazarcı Mahallesi’nde 1 Ağustos’ta gece saat 06:00 sıralarında girdikleri evde Türkan Tuncer’i darbederek kaburga kemiklerini kıran, ellerini ve ayaklarını bağlayan, ağzına havlu tıkayıp koli bandı bantlayan Davit Gabaizde, Genad Surmanidze ile Murat Çiçek hakkında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianamede şüphelilerin, Türkan Tuncer’in evine girdikleri, yere yatırdıkları, paraların ve altınların yerini öğrenmek için dövdükleri, bir miktar para ve 3 altın bilezik, altın kelepçe, altın kalın zincir ve takılı eski altın sarı lirayı aldıktan sonra ellerini, ayaklarını bağladıkları ve ağzına havlu tıkayıp bantlayarak bırakıp gittikleri, yaşlı kadının merdivenlerden sürünerek kapıya çıktığı saat 08:30 sıralarında yoldan geçen bir kişi tarafından kurtarıldığı belirtildi. Darp nedeniyle Türkan Tuncer’in 4 kaburga kemiğinin kırıldığı belirtilen iddianamede, sanıkların olayın ardından Adana’ya giderken Mersin’de bir kuyumcuda altınları bozdurdukları ve parayı paylaştıkları, ardından gittikleri Adana’nın Seyhan İlçesi’nde yakalandıkları aktarıldı. İddianamede şüphelilerin ‘birden fazla kişiyle kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle konutta veya eklentilerinde biden fazla kişi ile birlikte gece vakti silahlı yağma’, ‘vücutta kemik kırığına veya çıkığına neden olacak şekilde silahla yaralama’, ‘birden fazla kişiyle silahla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme’ suçlarını işledikleri belirtilerek,  sanıkların toplam 57 yıldan 90 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

İddianameyi kabul eden Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanıklar Davit Gabaizde, Genad Surmanidze ile Murat Çiçek, şikayetçi Türkan Tuncer, tarafların avukatları ve Türkçe Gürcüce tercüman bilirkişi katıldı. Kimlik tespiti ve okunan iddianamenin ardından sanıkların savunmaları tercüman eşliğinde alındı.
Sanık Genad Surmanidze yaptığı savunmasında, kendisinin çok az Türkçe bildiğini, poliste ve savcılıkta verdiği ifadeyi kabul etmediğini belirterek, “3 gün tutuklu kaldık. Sadece 1 saat tercüman geldi. Bizim dediklerimizi doğru çevirmedi. Doğru yazmadılar. Ben ne yazdıklarını bilmiyorum” dedi. Olay günü çok sarhoş olduklarını ve sanık Murat Çiçek’le kavga ettiklerini ifade eden sanık Surminadze, gördükleri bir merdivene oturduklarını ve uyuyup kaldıklarını söyledi. Uyandıklarında saat 06:00 olduğunu anlatan Genad Surminadze, yüzlerini yıkamak için açık kapıdan içeri girdiklerini söyleyerek şöyle dedi:


“Müşteki bizi görünce çığlık atmaya başladı. Komşulara ses gitmesin diye sadece ağzını kapattık. Bu sırada müşteki yere düştü. Ben kalkması ve odaya geçip oturması için yardım ettim. Buzdolabından su alıp içip içmeyeceğini sordum. Sakinleştirmeye çalıştım. Davit ile bir şeyler konuşuyorlardı. Benim Türkçem iyi olmadığı için anlamadım. Davit ile ben sonrasında çıktımk. Murat’ı aradık ve yanına gittik. Ben çok sarhoştum, uyumuşum. Gözümü açtığımda Adana’ya gelmiştik. Olaydan dolayı çok üzgünüm, pişmanım. Özür diliyorum zararını karşılamaya hazırım”


Poliste ve savcılıkta verdiği ifadenin çok azının doğru olduğunu söyleyen sanık Davit Gabaidze’de ifadesinde ellerini ve yüzlerini yıkamak için açık gördükleri kapıdan içeri girdiklerini anlatarak, “Elimizi yüzümüzü yıkadık. İçerideki kadın bizi görünce bağırmaya başladı. Bende elimdeki yüzümü sildiğim havluyla kadını sakinleştirmeye çalıştım. Bu panikle kadın yere düştü, bende düştüm. O sırada panikliydim. Kadın bana, ‘Bana bir şey yapmayın, size para vereceğim, bilezik altın vereceğim’ dedi. Bizimde paramız yoktu, bu yüzden teklifini kabul ettik” dedi. 


Duruşmada savunma yapan sanık Mehmet Çiçek’te polis ve savcılıkta verdiği ifadeyi kabul etmeyerek, Gürcü sanıklar için hiçbir zaman hırsızlık için geldiğini söylemediğini iddia etti. Sanıkların Manavgat’a çalışmak için geldiklerini söyleyen Murat Çiçek, gelmeden öncede kendisine 500 lira para gönderdiklerini söyledi. Olay günü Adana’ya gideceğini söylediğinde sanıklarında gelmek istediğini belirten Çiçek, Adana’dan dönüşte kaza yaptığını ve sanık Davit’ten 2 bin lira borç aldığını belirtti. Olayla ilgisinin olmadığını söyleyen Murat Çiçek tahliyesini ve beraatini istedi.


Duruşmada ifade veren şikayetçi Türkan Tuncer’de, uyurken tıkırtıya uyandığını, elini yüzünü yıkamak için lavaboya giderken evin içinde yüzleri maskeli iki kişiyle karşılaştığını anlatarak şöyle dedi:


“Saçımdan tutup bana yumruk vurmaya başladılar, Kafama ve mideme vurdular. Sonrasında ben yere yatırdılar, ağzıma bez parçası tıkıp, koli bandı ile bantladılar. Ellerimi ve ayaklarımı bağladılar. Bana paraların ve altınların yerini sordular. Altın ve para olmadığı, babamdan emekli maaşı aldığımı söylememe rağmen sürekli bana vurdular.Paralarımı ve bir kutunun içerisinde bulunan altınlarımı almışlar. Bunlar dışında param ve altınım olup olmadığını sordular ve vurmaya devam ettiler. Daha sonra benim ellerimi ve ayaklarım bağlı, ağzım bantlı bir şekilde mutfakta bırakıp gittiler. Sürünerek evin girişi kapısına kadar geldim. O sırada komşum Yakup Yiğit işe gidiyormuş, beni gördü. Ellerimi ve ayaklarımı çözdü. Polise haber verdi ve beni hastaneye götürdüler”

Dava, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

 

 

HABER:Mithat ABAKAN

Bu haber 688 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x