Yok artık diyeceksiniz! Ölen adama su borcu geldi

Yok artık diyeceksiniz! Ölen adama su borcu geldi

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde 1989 yılında hayatını kaybeden Ahmet Çoşkun'a 2006 yılında 750 metrekip su kullandığı gerekçesiyle bin 586 liralık su faturası geldi...

04 Temmuz 2018 - 10:26 - Güncelleme: 04 Temmuz 2018 - 10:48

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 1989 yılında hayatını kaybeden, 1996 yılında evi belediye tarafından kamulaştırılıp park haline getirilen Ahmet Coşkun’a 2006 yılında 750 metreküp su kullanıldığı gerekçesiyle bin 586 liralık su faturası gönderildi. Ahmet Coşkun’un oğlu Şükrü Coşkun (60), borcun gecikme ücretiyle birlikte 5 bin lirayı geçtiğini belirterek, “Merak ediyorum; ölüler öbür tarafta ayda ne kadar su kullanır ve ne kadar su faturası öder” dedi.

Manavgat Belediyesi tarafından 1996 yılında Aşağı Pazarcı mahallesinde yaptırılacak olan Asım Okur Parkı için 1989 yılında 66 yaşında vefat eden 2’si erkek 6’sı kız olmak üzere 8 çocuğu bulunan Ahmet Coşkun’a ait olan ve çocuklarının oturdu 2 katlı cumbalı ev kamulaştırıldı. Kamulaştırmanın ardından Ahmet Coşkun’un varislerine belediyeye ait başka bir yer verildi ve ev yıkıldı.

Bütünşehir Yasası’nın devreye girmesiyle birlikte 2014 yılı mahalli idareler seçimlerinin ardından Manavgat’ta altyapı ve su Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ASAT’a devredildi. Geçen hafta Ahmet Coşkun’un oğlu Mahmut Coşkun’un evine giden ASAT görevlileri, şifahen 1986 yılında ölen babalarının, belediye tarafından park yapılmak amacıyla yıkılan evlerinin su aboneliğinden kaynaklanan borcu olduğunu belirterek görüşmeye davet etti.

ASAT’a görüşmeye giden Ahmet Coşkun’un küçük oğlu Şükrü Coşkun, kendisine verilen fatura dökümleriyle hayatının şokunu yaşadı. ASAT’tan verilen dökümlerde babasının 2006 yılında 750 metreküp su kullandığı ve karşılığında bin586 lira 82 kuruş borcu olduğu görülüyordu. 2015 yılına kadar açık ve aktif görünen abone numarasının diğer yıllara ait hiç su tüketimi yapmadığı görülüyor.

Şükrü Coşkun, babasının 1986 yılında vefat ettiğini, abone numarasının olduğu evin ise şimdi ASAT Manavgat Şube Müdürlüğü binasının hem giriş cephesinin baktığı Asım Okur Parkı’nın parkın içinde olduğu bu evinde Manavgat Belediyesi tarafından 1996 yılında kamulaştırılarak yıkıldığı ve park yapıldığını söyledi. ASAT görevlileri kendilerinin 2014 yılında ilçeye geldiklerini, ondan önceki bütün kayıtları Manavgat Belediyesi’nden devraldıklarını belirterek, Şükrü Coşkun’a ilçe belediyesine gitmelerini tavsiye etti.

Manavgat Belediyesi’ne giderek olayı anlatan Şükrü Coşkun’a belediye yetkilileri, 1996 yılında su saatlerini okuyan personelin emekli olduğunu, kendilerinin ona ulaşarak durumun ne olduğunu soracaklarını ve bir hata varsa mutlaka düzelteceklerini söyledi.

Son bir haftadır yaşadıkları şoku anlatan Şükrü Coşkun şunları söyledi: “Burası Asım Okur Parkı. Babamızın evi burası. Akay Şenel’in ilk Manavgat Belediye Başkanlığı döneminde 1996 yılında burada bir uygulama yapıldı. Bizim evimizi aldılar biz mağdur olduk. Bu binayı Manavgat Belediyesi yıktı ve su saatini de aldı. Belediyeden aldığımız belgelerde de o dönem su borcu yoktur diyor. Ama ne hikmetse 1996 yılında yıkılan binaya 2006 yılında 750 metreküp bir borç geldi. Yıkılan binaya bugünün parasıyla gecikme cezalarıyla birlikte yaklaşık 5 bin liralık bir borcunuz var diye ASAT çağrı yaptı.

Ben ASAT ve Manavgat Belediyesi arasında 3 gündür gidip geliyorum. Sorun yok, sehven yazılmıştır da demiyorlar. Tam bir Aziz Nesinlik olay. Babam mezarda yatıyor, 29 sene oldu yatalı, babamın mülkü bu, belediye uygulama yapıyor, biz borcumuzun olmadığına dair belediyeden yazı alıyoruz ama babam öldükten ve bu uygulama olduktan 10 yıl sonra buraya 5 bin lira borcunuz var su için diye bir borç çıkageldi. Çok ilginç bir durum.”

Evi yıkılmadan 10 yıl önce vefat eden babasının rahmetli hayır hasenat yapmayı ve bağ bahçe sulama işlerini sevdiğini söyleyen Şükrü Coşkun, “Şimdi bizim aldığımız babam yattığı Bayır mezarlığında su kullanıyor herhalde. İşin komik tarafı ama doğrusu da bu. Ölmüş bir insan Bayır Mezarlığında yatarken 750 ton su kullanmış. Belki dünyada örneği ilk olacak bir olay. Merak ediyorum; ölüler öbür tarafta ayda ne kadar su kullanır ve ne kadar su faturası öder” dedi.

Haber: Mithat Abakan

Bu haber 2831 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Recep Memili tutuklandı
Gazeteci Recep Memili tutuklandı