Yokluk içinde şampiyonluğa hazırlanıyorlar

Manavgat İlçesi'nde merkeze 110 kilometre uzaklıktaki Yeşilbağ Cumhuriyet Ortaokulu kız futsal takımı saha, antrenman malzemesi, eşofman, spor ayakkabısı gibi bütün imkansızlıklara rağmen Türkiye şampiyonasına gitmek için gece gündüz çalışıyor.

21 Kasım 2017 - 09:51

Antalya- Isparta sınırında, Manavgat'a bağlı bir dağ mahallesi olan Yeşilbağ'daki Cumhuriyet Ortaokulu’nda aynı zamanda müdür vekili olan beden eğitimi öğretmeni Belin Ada tarafından 6’ncı sınıf öğrencilerinden 12 kişilik bir futsal takımı kuruldu. Yeşilbağ Ortaokulu kız futsal takımı 2017/2018 eğitim yılının ikinci döneminde Antalya’da yapılacak olan futsal il turnuvasında başarı sağlamak için her gün antrenman yapıyor.


SPOR MALZEMELERİ EKSİK
Şu anda herhangi bir antrenman ve spor malzemesine sahip olmayan takım, çalışmalarını okulun bahçesinde beton zemin üzerinde yapıyor. Eski kamyon lastiği, çıta gibi buldukları çeşitli malzemelerle antrenman yapmaya çalışan futsal takımı oyuncularının henüz eşofmanları, ayakkabıları daha da önemlisi topları yok. Oyuncular, aileleri tarafından pazardan 20 liraya alınan eşofman altları, tişört ve normal spor ayakkabılarıyla futbol toplarıyla antrenmanlarını yapıyor.


“YETENEKLERİNİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ”
Futsal takımı kurma amacının, okula ilk geldiğinde öğrencilerin kızlı erkekli futbol oynaması olduğunu söyleyen müdür vekili Ada, böylece öğrencilerin sosyalleşmelerine katkı sağlamak istediğini belirtti. Mahallenin ilçeye 110 kilometre mesafede olduğunu ve yolun durumu nedeniyle 2, 2.5 bazende 3 saatte ilçe merkezine gelebildiklerini belirten müdür Ada, “Kızlarımızın ulaşım, salon, malzeme gibi tüm imkansızlıklara rağmen yeteneklerini tüm Antalya hatta Türkiye’ye göstermek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. İmkansızlıklar ancak çalışarak aşılabilir dedi.


HEDEF TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Futsal takımın kaptanı 11 yaşındaki 11 yaşındaki Emine Kaygısız’da, antrenmanlarını okulun bahçesinde kendi kurdukları parkurlarda yaptıklarını söyleyerek, “Antalya’da düzenlenecek turnuvaya bizde katılacağız. Antalya’da birinci olup Türkiye şampiyonasına gitmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Futsal kelimesi temel olrak kapalı alan futbolu anlamına gelen Portekizce "Futebol de Salao" veya İspanyolca "Futbol de Sala" kelimelerinden gelmektedir. FIFA tarafından tanınan tek resmi kapalı alan futbol oyunu olanFutsal, futbola göre daha dar bir alanda ve çok daha yüksek bir tempoda oynanır.

Mithat ABAKAN/MANAVGAT

Bu haber 7068 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihi Selçuklu kervan yolu turizme kazandırılacak
Tarihi Selçuklu kervan yolu turizme kazandırılacak