Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

13 Neandertal’in DNA’sı, Antik Toplumun ‘Kazanç’ Anlık Görüntüsünü Ortaya Çıkardı | antropolog

Bir Neandertal topluluğunun ilk anlık görüntüsü, güney Sibirya’daki mağaralarda keşfedilen kemik ve diş parçalarından antik DNA’yı inceleyen bilim adamları tarafından bir araya getirildi.

Araştırmacılar, 13 Neandertal erkeğinin, kadının ve çocuğun DNA’sını analiz etti ve bir baba ve genç kızı, babayla akraba başka bir adam ve muhtemelen bir teyze ve yeğeni olmak üzere iki ikinci derece akraba dahil olmak üzere birbirine bağlı bir ilişkiler ağı buldu.

tümü Neandertaller Araştırmacılar, Neandertal popülasyonunun küçük boyutunun bir sonucu olarak, çok geniş mesafelere yayılmış ve sadece 10-30 kişiden oluşan topluluklarla yoğun bir şekilde iç içe geçtiklerine inanıyorlar.

Laurits Skov, Max Planck Evrim Enstitüsü’ndeki çalışmanın ilk yazarı antropolog Leipzig’de, Neandertallerin aynı zamanda yaşıyor olmasının “son derece heyecan verici” olduğunu ve tek bir sosyal topluluğa ait olduklarını ima ettiğini söyledi.

Batı Avrasya’daki birçok mağaradan Neandertal kalıntıları bulunmuştur – bu bölge, kalın kaşlı insanların yaklaşık 430.000 yıl önce, 40.000 yıl önce soyu tükenene kadar işgal ettiği bir bölgedir. Bazı yerleşim yerlerinde bulunan Neandertallerin toplumlara ait olup olmadığını söylemek daha önce imkansızdı.

Leipzig’deki çalışmanın kıdemli yazarı Benjamin Peter, “Genel olarak Neandertaller ve özellikle DNA’sı korunmuş olanlar son derece nadirdir” dedi. “Genellikle binlerce kilometre ve on binlerce yıl arayla konumlardan bekarlar alma eğilimindeyiz.”

En son çalışmada, bu yıl kazanan Svante Papu dahil araştırmacılar, Nobel Tıp Ödülü Antik genomlar üzerine çığır açan araştırmalar için, güney Sibirya’daki Altay Dağları’ndaki yakındaki Chagirskaya Mağarası ve Okladnikov Mağarası’nda bulunan Neandertal kalıntılarından alınan DNA’yı inceledi.

Yaklaşık 54.000 yıl önce Neandertaller, mağaraların göz ardı ettiği nehir vadileri boyunca göç ederken avladıkları ren geyiği, at ve bizonla beslenmek için mağaralara sığındı. Neandertallerin ve hayvanların kemiklerinin yanı sıra on binlerce taş alet de bulundu.

READ  SpaceX, Pasifik Okyanusu'ndaki bir gemiye bir roket indirerek 52 Starlink uydusunu fırlattı

yazı doğa dergisindeBu makalede, bilim adamları, antik DNA’nın, aynı ailenin üyeleri olmakla birlikte aynı zamanda yaşayan Neandertallere nasıl atıfta bulunduğunu açıklar.

Daha ileri analizler, Neandertal mitokondrilerinde (hücrelerin içindeki, yalnızca anneden geçen küçük, pil benzeri yapılar) babadan oğula geçen Y kromozomlarından daha fazla genetik çeşitliliği ortaya çıkardı. Araştırmacılar, en olası açıklamanın, kadın Neandertallerin yerel topluluklarından erkek partnerlerle birlikte yaşamak için seyahat etmeleri olduğunu söylüyor. Ancak işin içinde gücün olup olmadığı DNA’nın cevaplayabileceği bir soru değildir. Peter, “Şahsen, Neandertallerin aynı zamanda yaşayan erken modern insanlardan çok farklı olduğuna dair özellikle iyi kanıtlar olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Peter, “Çalıştığımız topluluğun muhtemelen çok küçük olduğunu, belki de 10 ila 20 kişi olduğunu ve Altay Dağları’ndaki daha geniş Neandertal gruplarının çok az olduğunu gördük” dedi. “Ancak yüz binlerce yıldır zorlu bir ortamda sebat etmeyi başardılar ve bunun büyük saygıyı hak ettiğini düşünüyorum.”

Trinity College Dublin’de genetik doçenti olan Dr Lara Cassidy, çalışmayı “bir Neandertal topluluğunun ilk genomik enstantanesi” olarak bir “dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Cassidy, “Topluluklarının nasıl organize edildiğini anlamak birçok nedenden dolayı önemlidir.” Dedi. “Bu insanları insanlaştırıyor ve yaşamlarına zengin bir bağlam katıyor. Ama bunun gibi daha fazla çalışmamız olsaydı, sosyal organizasyonumuzun benzersiz yönlerini de ortaya çıkarabilirdi. aklı başında adam Atalardan kalma. Bu, bugün neden burada olduğumuzu ve neden Neandertallerin olmadığını anlamak için çok önemlidir.”