Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

2022, bu dünyanın dışında bir uzay hikayesidir

2022, bu dünyanın dışında bir uzay hikayesidir

başarılı bilimsel operasyonların NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Orion uzay kapsülünün fırlatılması nedeniyle 2022 yılı pek çok zafere sahne oldu.

İşte unutulmaması gereken en önemli anlar:

Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART)

NASA’nın Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevi, milyonlarca mil ötedeki bir asteroitin yörüngesini başarıyla değiştirdi. Bilim adamları, uzay aracının Dimorphos’a çarpmasından iki haftadan uzun bir süre sonra -insanlığın bir gök cisminin hareketini ilk kez kasıtlı olarak değiştirdiği ve bir asteroit sapma tekniğinin ilk büyük ölçekli gösterimi- analiz ettikten sonra, kinetik etkinin Ay’ın etrafındaki yörüngesini kısalttığını buldular. ana asteroidi. 32 dakika ile Didymus. Bundan önce, Dimorphos’un Didymos’u çevrelemesi 11 saat 55 dakika sürdü. Ölçeğin artı veya eksi yaklaşık iki dakikalık bir belirsizlik payı vardır.

NASA’nın Web Teleskopu’ndan alınan görüntü, ‘nadir’ buluntuda erken yıldız oluşumunu ortaya koyuyor

NASA tarafından kullanıma sunulan bu görüntüde, yakınlardaki İtalyan uzay ajansı LICIACube tarafından yakalanan, 26 Eylül 2022’de NASA’nın Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevinin kasıtlı çarpışmasından birkaç dakika sonra, asteroid Dimorphos’tan enkaz püskürüyor. 5 Ekim 2022 Salı günü NASA, uzay aracının yörüngesini başarıyla değiştirdiğini söyledi.
((AP aracılığıyla ASI/NASA))

Samanyolu’ndaki kara delik

Gökbilimciler, Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin ilk görüntüsünü açıkladılar. Renkli görüntü, küresel bir radyo teleskop ağından alınan gözlemler kullanılarak Event Horizon Telescope (EHT) İşbirliği tarafından üretildi. Kara delik Dünya’dan yaklaşık 27.000 ışıkyılı uzaklıkta ve Güneşimizden 4 milyon kat daha büyük.

Perseverance gezgini Mars’tan numune topluyor

NASA’nın Perseverance gezgininin başka bir dünyada ilk örnek deposunun inşasına başlaması bekleniyor. NASA’ya göre bu, yapmayı amaçladığı Mars numune iade kampanyasında önemli bir kilometre taşı olacak. Mars’tan Dünya’ya örnekler getirin yakından incelemek. Yaklaşık 30 gün boyunca Perseverance, Jezero Crater kaya kaydının çeşitliliğini temsil eden numuneler taşıyan toplam 10 tüp yerleştirecek.

READ  Araştırmaya göre Namibya ve Avustralya'daki gizemli "peri çemberleri" o kadar da nadir değil

Orion uzay aracı, Ay’ın yakınından geçtikten sonra sıçradı

Event Horizon Telescope (EHT) işbirliğiyle yakalanan Yay A (yıldız)

Event Horizon Telescope (EHT) işbirliğiyle yakalanan Yay A (yıldız)
(Kredi: EHT İşbirliği)

Çarpıcı NASA görüntüleri, volkanla ilişkili olan IO’nun yüzeyini ortaya koyuyor

NASA’nın Orion uzay kapsülü 25 gün sonra okyanusa daldı Ay çevresinde insansız test uçuşu, aya bir sonraki yolculukta astronotların önünü açan bir görevi sonuçlandırıyor. Kapsül, Baja California’nın batısına, orijinal hedef bölgenin 300 milden fazla güneyine indi.

James Webb Uzay Teleskobu bilim operasyonlarına başladı

NASA ve uluslararası ortakları, James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen ilk tam renkli görüntü ve verilerin tam serisini yayınladı. Görüntüler, Dünya’dan yaklaşık 1.150 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir sıcak gaz devi olan ötegezegen WASP-96 b’yi içeriyor. Uluslararası bir yayın aracılığıyla paylaşılan başka bir anlık görüntüde, Güney Gezegenimsi Bulutsusu veya “Sekiz Patlama”, daha önce astronomlardan gizlenmiş olarak daha ayrıntılı olarak gösteriliyor. Ardından, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortakları tarafından sağlanan bir görüntüde, beş gökadadan oluşan görünür bir grup olan Stephan Beşlisi, yaklaşık 290 milyon ışıkyılı uzaklıkta yeni bir ışık altında görülüyor. Son görüntü, daha önce tamamen gizlenmiş olan yepyeni yıldızlarla bir yıldız doğumevi olan Karina Bulutsusu’nun parıldayan manzarasını gösteriyordu. Webb tarafından yakalanan “kozmik eğimler”, Karina Bulutsusu’nun NGC 3324 adlı yıldız oluşum bölgesindeki gaz devi boşluğunun kenarlarıdır. Karina Bulutsusu, yaklaşık 7.600 ışıkyılı uzaklıkta, Samanyolu galaksisi içinde yer almaktadır. Güneşten birkaç kat daha büyük olan birçok büyük yıldıza ev sahipliği yapar.

O zamandan beri teleskop, gökbilimcilerin bugüne kadar teyit edilen en eski galaksileri keşfetmelerine yardımcı oldu.

Ay ışığının aydınlattığı bir akşamda kayalık dağlara çok benzeyen şey, aslında Karina Bulutsusu'ndaki yakındaki genç yıldız oluşum bölgesi NGC 3324'ün kenarıdır.  NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) tarafından kızılötesi ışıkta çekilen bu görüntü, yıldız doğumunun önceden gizlenmiş bölgelerini ortaya koyuyor.

Ay ışığının aydınlattığı bir akşamda kayalık dağlara çok benzeyen şey, aslında Karina Bulutsusu’ndaki yakındaki genç yıldız oluşum bölgesi NGC 3324’ün kenarıdır. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) tarafından kızılötesi ışıkta çekilen bu görüntü, yıldız doğumunun önceden gizlenmiş bölgelerini ortaya koyuyor.
(Resim: NASA, ESA, CSA, STScI)

READ  Satürn 5 gürültülüydü - 10.000 jet motoru kadar gürültülü - ama betonu eritmedi

Bir Kızılderili NASA astronotu tarih yazıyor

NASA astronotu Nicole Mann, uzaya çıkan ilk Kızılderili kadın olarak tarihe geçti. Rhubarb Vadisi Kızılderili kabilelerinin bir Wailacki üyesi olan Mann, NASA’nın SpaceX Crew Dragon uzay aracındaki SpaceX Crew-5 görevinin komutanı olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna gitti.

FOX HABER uygulaması için tıklayın

Axiom-1’den özel uzay uçuşu fırlatma

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yönelik ilk özel insanlı görev olan Axiom 1, Nisan ayında fırlatıldı. SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon Endeavour, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kalktı. Ax-1 görevi, bilim yapmak ve ticari uzay uçuşunun sınırlarını zorlamak için 10 günlük bir yolculuğa dört özel uzay gezgini gönderdi.

Fox News’den Bradford Betz ve The Associated Press bu rapora katkıda bulundu.