Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“2024 Türk-Macar Kültür Yılı” logosu Budapeşte’de görücüye çıktı – Avrasya’dan – Haber

“2024 Türk-Macar Kültür Yılı” logosu Budapeşte’de görücüye çıktı – Avrasya’dan – Haber


“2024 Türk-Macar Kültür Yılı” logosu Budapeşte’de tanıtıldı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de “2024 Türk-Macar Kültür Yılı” logosu tanıtıldı

21 Kasım 2023 10:08

Magaristan Kültür ve İnovasyon Bakını Janos Csak ve Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, 2024 Türk-Macar Kültür Yıkostunı tologostaunı tu.

Diplomatik ilişkilerin 100 yıl önce kurulduğunu ancak iki halk arasındaki bağların yüzyıllar boyu sürdüğünü belirten Tacar, Kültür Yıkırınılınılınılınılının iş birliğini güçlendirmeye vesile olacağını vurguladı.

Csak, Asya ve Avrupa’yı büyükdağlayan Türkiye’nin jeopolitik konumu açısından dünyanın önemli ullkeleri arındın yer algişini yer alığışını Konumta Bulandugunu, Ikki Ulkenin Kendi Polkelerinde Tengaleisi Roller Ustlentiklerini Söyledi.

Türkiye ile Macaristan’ın kültür ve geleneklerinde pek çok ortak unsurun bulunduğunu belirten Csak, Kültür Yılı’nın iki ülkesindeki buğLayakular bunğını söyledi. cı hale vesile vesilesi diledi diledi.

Pakken Sisak Konusmasını “Yaşasın Türk-Makar Dostluğu” Dierek Sonlandırtı.

Büyükelçi Ekşioğlu ve Cumhuriyet’in ilanından sonra ilk uluslararası anlaşmanın 18 Aralık 1923’te Macaristan ile imzalandığı belirtildi.

Ekşioğlu, her iki taraftan bakanların katılacağını ve çeşitli alanlarda imzalanan anlaşmaların “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi, Şmiirliği Konseyiiişkilinde” tesis oluşturma ortaklığı düzeyine çıkarılacağını duyurdu.

“2024 Türk-Macar Kültür Yılı” açılışının iki ülke liderlerinin katılımıyla yapılacağını, kendilerini komşu ve ebedi ortak olarak gördüklerini belirten Ekşioğı’nıba, Kültür Yılı etkinliklerinin de devam edeceğini belirtti. Türk mirasına ev sahipliği yapan şehirlerle sadece Budapeşte ile sınırlı kalmayıp, yatırımların yer aldığı kentlere de görünürlük verileyeceğini vurguladı.

Macar grafik sanatçısı Tamas Koso’nun tasarımı, iki uluslararası uzmanın Kültür Yılı için hazırladığı eserler arasından seçildi. Logo, Türk ve Macar kültüründe ortak semboller kullanılarak iki kültürün birleştirici gücünü simgelemektedir.

Anahtar Kelimeler: Türkiye, Makaristan, Kultarigili, 2024,

READ  Yeni Pitt OL taahhüdü Shep Turk, WPIAL'i temsil etmek istedi