Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

238.000 Ford Explorer arabası, devrilmelerine yol açabilecek bir kusur nedeniyle geri çağrıldı

238.000 Ford Explorer arabası, devrilmelerine yol açabilecek bir kusur nedeniyle geri çağrıldı

Ford Motor Company, park freni devrede olmadığı takdirde SUV için tehlike oluşturan bir arıza nedeniyle yaklaşık 238.000 Kaşifi geri çağırıyor.

Etkilenen modellerin üretimi 2020’den 2022’ye kadar durduruldu.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, “Arka aks yatay montaj cıvatası kırılabilir ve tahrik milinin ayrılmasına neden olabilir” dedi. Bir mesajda Perşembe günü Ford’a.

Mektupta, gücü tekerleklere ileten ve arabayı hareket ettiren bir çubuk olan şaft ayrılırsa, bunun sürüş gücü kaybına veya park freni çekilmezse arabanın kaymasına neden olabileceği belirtildi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi geri çağırma yönetimi bölümü başkanı Alex Ansley, “Bu senaryolardan herhangi biri kaza riskini artırabilir” diye yazdı.

Ford sözcüsü yaptığı açıklamada, “Katlanma riski önceki geri çağırmalarda bir yazılım güncellemesi yoluyla giderildi” dedi.

En son geri çağırmanın farkı çaresi: Ford’un artık 230.000’den fazla aracın tamamını incelemesi gerekiyor. Daha önce araç yalnızca arıza durumunda muayene ediliyor ve ardından parçalar ücretsiz olarak değiştiriliyordu.

Açıklamada, daha önce ilgili bir geri çağırmada Ford’un arka aks cıvatası arızalarına ilişkin 396 rapordan haberdar olduğu ve bunların yüzde 5’ten azının aracın takla atması veya güç kaybetmesiyle sonuçlandığı belirtildi.

En son geri çağırmayı sahiplerine bildiren mektupların 6 Kasım’da postalanması bekleniyor. Sürücüler ayrıca araç şasi numarasını veya aracın yıl ve modelini girerek araçlarının geri çağrılıp çağrılmadığını da öğrenebiliyor. Ford’un web sitesi.

Ajansın bildirdiğine göre Ford, kusurla ilgili herhangi bir kaza veya yaralanmanın farkında olmadığını söyledi. belgeler.

Araç geri çağırma işlemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde son yirmi yılda daha yaygın hale geldi. McKinsey & Company 2019 raporu.

2016 yılında ABD otomotiv endüstrisi ilk kez 1.000’den fazla aracı geri çağırma sayısına ulaştı. Rapora göre 2017 yılında satılan her araca karşılık ortalama üç araç geri çağrıldı.

READ  Dönüm Noktası Terapileri, Lululemon, RH ve diğerleri

2022’de Ford, 1,7 milyonu Ford Escape SUV dahil olmak üzere 2,9 milyon aracı, şanzıman park halindeyken bile hareket etmelerine olanak verebilecek potansiyel bir kusur nedeniyle geri çağırdı.

Geçtiğimiz Eylül ayında düzenleyiciler, düzinelerce otomobil üreticisi tarafından kullanılan 52 milyon hava yastığı şişiricisinin yırtılmaya karşı savunmasız olduğunu belirtti.

McKinsey, 2015’ten bu yana geri çağırmaların genellikle hava yastıklarıyla ilgili olduğunu bildirdi. Ancak araçlar daha karmaşık özelliklerle üretildiğinden yazılım ve elektronik sorunlar nedeniyle geri çağırmalarda artış yaşandı.