Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

28 Eylül Perşembe günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey

28 Eylül Perşembe günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey
  • UAW grevi genişletme tehdidinde bulunuyor.
  • Dönüşümle ilerlerken yapay zeka üzerindeki metabankalar.
  • Donald Trump GOP tartışmasına orada bile olmadan hakim oldu.

İşte yatırımcıların işlem gününe başlarken ihtiyaç duyduğu en önemli haberler:

Ay sonuna sadece iki işlem günü kaldı ve bu da boğalar için yeterince hızlı gelemiyor. Hisse senetleri eylül ayını ve hatta üçüncü çeyreği kırmızıyla kapatmaya hazırlanıyor. İstihdam artışı güçlü kalırken, Federal Reserve enflasyonu %2 hedef seviyesine düşürmeye çalışırken tüketiciler hala yüksek fiyatlar ve faiz oranlarıyla karşı karşıya kalıyor. Çeyreğin sonu aynı zamanda kazanç sezonunun birkaç hafta içinde başlayacağı anlamına da geliyor, böylece yatırımcılar tatil sezonuna girerken şirketlerin tüketici durumunu nasıl gördüklerine daha net bakabilecekler. Canlı piyasa güncellemelerini takip edin.

UAW işçileri 26 Eylül 2023’te Wayne, Michigan’da Ford’un Wayne montaj fabrikasının önünde grev yapıyor.

Scott Olson | Getty Images

Birleşik Otomotiv İşçileri sendikası, otomobil üreticileriyle müzakerelerde önemli ilerleme kaydedilmemesi halinde Cuma günü yeni grev yerlerini açıklamayı planlıyor. Grev üç tesiste başladı ve geçen hafta düzinelerce tesise daha yayıldı. UAW geçen hafta Ford’u genişlemekten kurtardı. Şu an itibariyle UAW üyelerinin yüzde 12’sinden fazlası grevde. Sendikanın bir sonraki hamlesi, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde potansiyel rakipler olan Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump’ın destek toplamak için Michigan’ı ziyaret etmesinden sonra geldi. Biden grev yapan UAW işçileriyle birlikte grev hattında görünürken, Trump sendika dışı bir otomobil parçası tesisinde konuşma yaptı.

Meta kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 27 Eylül 2023’te Menlo Park, California’daki Meta genel merkezinde düzenlenen Meta Connect etkinliğinde konuşuyor.

Josh Edelson | AFP | Getty Images

Mark Zuckerberg hala büyük ölçüde Metaevrene güveniyor. Meta Platforms CEO’su, şirketin Quest 3 sanal gerçeklik kulaklığı ve Ray-Ban akıllı gözlükleriyle birlikte yeni yapay zeka yazılımını da inceledi. Zuckerberg, “Geçen seneki yapay zeka devrimlerinden önce, hologramlara, ekranlara ve üzerinde ilerleme kaydettiğimiz tüm bu şeylere gerçekten bağlandığımızda akıllı gözlüklerin her yerde bulunacağını düşünüyordum” dedi. bir sanal gerçeklik geliştirici konferansı Silikon Vadisi, Meta ve Alphabet’in Google’ı gibi şirketlerin OpenAI ve ChatGPT yazılımının hızlı yükselişiyle rekabet ettiği, hızla gelişen bir yapay zeka silahlanma yarışıdır.

READ  Hafta sonu kripto para fiyatları düşüyor

Şirket /AFP) Getty Images aracılığıyla)

Mandel Ngan | AFP | Getty Images

Elon Musk’un SpaceX’i, Starshield askeri uydu hizmeti için Pentagon’la ilk sözleşmesini imzaladı ve şirketin ABD ordusuyla zaten kazançlı olan ilişkilerini geliştirdi. Bir Uzay Kuvvetleri sözcüsü CNBC’ye, sözleşmenin SpaceX’in Starlink uydu takımyıldızının yanı sıra kullanıcı terminalleri, diğer ekipmanlar, ağ yönetimi ve ilgili hizmetler aracılığıyla uçtan uca hizmet gerektirdiğini söyledi. Ancak yeni sözleşme, birçok yasa koyucunun Pentagon’un Musk’la olan bağlarını eleştirmesiyle bir tartışma bulutunun altına girdi; en son, Rus Donanması’na bir drone saldırısı başlatmasına yardımcı olacak Ukrayna internet hizmetini reddettiğinin ortaya çıkmasından sonra.

Eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, 27 Eylül 2023’te Michigan’ın Clinton Township kentinde Cumhuriyetçi Parti’nin ikinci tartışmasını atlarken otomotiv işçilerine sesleniyor.

Rebecca Cook | Reuters

Donald Trump, 2024 Cumhuriyetçi ön seçimlerinde bir kez daha rakipleriyle boy ölçüşemedi ve bir kez daha Trump ilgi odağı olmaya devam ediyor. Dört suç duyurusu ve iş imparatorluğunu tehdit eden bir hukuk davasıyla karşı karşıya olan eski başkan, UAW grevi sırasında mavi yakalıların desteğini güvence altına almak amacıyla Çarşamba gecesi Michigan’daki sendikasız bir tesiste düzenlenen mitingde konuştu. Bu arada Kaliforniya’da, hepsi de anketlerde Trump’ın gerisinde kalan yedi aday, kaotik, saldırı dolu bir tartışmada yarıştı. Nikki Haley son haftalarda yarışta bir miktar ilerleme kaydetmiş olsa da tartışmanın yarışı veya Trump’ın duruşunu etkilemesi pek mümkün görünmüyor. CNBC’nin bu akşamın özetini okuyun.

— CNBC’den Alex Haring, Michael Wayland, Jonathan Vanian, Michael Sheetz, Kevin Breuninger ve Brian Schwartz bu rapora katkıda bulundular.

Bir profesyonel gibi daha geniş piyasa hareketini takip edin CNBC Pro.