Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

8 Nisan'da yapılacaklar

8 Nisan'da yapılacaklar

Oynar

8 Nisan'da Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika'nın geniş bir bölümünde meydana gelen tam güneş tutulması sırasında milyonlarca insan öğle saatlerinde güneşin karardığını görecek.

Bu şaşırtıcı astronomik olay yalnızca dört dakika 28 saniye sürecek, ancak bu süre 2017'deki son tam güneş tutulmasından iki kat daha uzun.

Tam güneş tutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle meydana gelir ve güneş ışığını geçici olarak engeller. Bu kez Ay, tutulmadan bir gün önce Nisan ayında Dünya'ya en yakın noktasına ulaşacak. Bu da tam tutulma yani Ay'ın Güneş'i tamamen örttüğü sürenin daha uzun süreceği anlamına geliyor.

Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Enstitüsü'nde astronomi eğitimcisi olan Shauna Edson, “Ay'ın Güneş'in üzerinden kayması, onu örtmesi ve sonra kayması biraz zaman alır” dedi ve şöyle devam etti: “Genellikle tüm ay boyunca 2,5 ila 3 saat sürer. tutulma meydana gelecektir.” müze.

Amerikan “uzay” web sitesine göre bu fenomen 2044 yılına kadar tekrarlanmayacak NASA.

Bir haritaya göre, tutulmanın tamamı Amerika Birleşik Devletleri'ne geçmeden önce kuzey Meksika'nın bir kısmını geçecek ve yolu, güneydoğu Kanada'ya ulaşıp denize açılmadan önce Teksas boyunca uzanacak ve Ortabatı ve Doğu Kıyısı'nın bazı kısımlarından geçecek. NASA'dan. Dallas, Indianapolis, Little Rock, Arkansas, Cleveland ve Buffalo, New York doğrudan karanlık çizgide.

185 mil genişliğindeki yolda yaşayan yaklaşık 44 milyon insan zifiri karanlıkla karşı karşıya kalacak.

Edson, “Burada Dünya'da gerçekten şanslıyız çünkü ayımız güneşimizden yaklaşık 400 kat daha küçük ama aynı zamanda yaklaşık 400 kat daha yakın” dedi. “Yani mükemmel bir şekilde sıralandıklarında ay, güneşin parlak kısmını kaplayacak.”

READ  Bilim İnsanları: "Kuantum Saç" Hawking'in Kara Delik Paradoksunu Çözebilir

Amerika Birleşik Devletleri'nin geri kalanı kısmi bir tutulma görecek, tam tutulma yolundan ne kadar uzaktaysanız, ay onun içinden geçerken güneş o kadar fazla görülecektir.

Daha: 2024 dolunayına ilişkin rehberiniz: Süper Ay, gündönümleri, ekinokslar ve daha fazlası

Tutulma güvenli bir şekilde nasıl izlenir?

Birçok kişi tutulmaya doğrudan bakılmaması yönünde uyarılar duymuştur. Gökbilimciler izleyicilere her zaman özel olarak tasarlanmış bir gözlükle bakmalarını tavsiye ediyor.

Edson, “Güneş ışığının %99,99'unu engelliyor ve içinden görebildiğiniz tek şey güneş olacak” dedi.

Edson, amatör gökbilimcilerin, özel bir filtre olmadan sıradan bir teleskopla bakmamaları gerektiğini de unutmamaları gerektiğini söyledi. Edson, “Güneş teleskobu kullanan birinin ne yaptığını bilen biri olduğundan emin olmak istersiniz” dedi.

Ancak tam tutulma yolunda olanlar için, ayın güneş ışığını tamamen kapladığı dönemde olayı özel gözlükler olmadan yalnızca dört buçuk dakika boyunca izlemek güvenlidir.

Edson, “Bu noktada güneşin parlak kısmı tamamen kaplanmıştır” dedi. “Güneşin tehlikeli kısmı engelleniyor ve ona doğrudan gözlerinizle bakabiliyorsunuz.”

Edson, bu birkaç dakika içinde gözlemcilerin güneş atmosferinin kenarlarını görebileceğini söyledi. “Belki kenarlarda birkaç gaz halkası görebilirsiniz” diye ekledi.

Daha: 2024'e Kadar Aylık Skywatcher Rehberi: Ay tutulmaları, kuyruklu yıldızlar ve meteor yağmurları

Eclipse tutkunları büyük planlar yapıyor

Ülke çapındaki Eclipse izleyicileri, dört buçuk dakikalık gösteriyi kutlamak için planlanan çok çeşitli etkinliklerle büyük güne hazırlanıyor.

Hava ve Uzay Müzesi, Güneş Tutulması Festivalini 8 Nisan yerel saatle öğle saatlerinde Washington D.C.'deki National Mall'a taşımak için diğer Smithsonian müzeleriyle işbirliği yapacak. Edson, “Güneşi ve tutulmayı güvenli bir şekilde görmenin birçok farklı yolunun yanı sıra güneş teleskopları da olacak” dedi.

Edson, diğer etkinliklerin ziyaretçileri astronomik nesnelerin ölçekleri ve modelleri aracılığıyla “Dünya, Güneş ve Ay arasındaki ilişkiyi keşfetmeye” teşvik edeceğini söyledi.

READ  Fotoğrafçı, Jüpiter'in çarpıcı görüntüsünün 600.000 görüntüden oluştuğunu söylüyor

Bütünlük yolundaki gökbilimciler ve yıldız gözlemcilerinin bu nadir olaydan en iyi şekilde yararlanmak için planları var.

San Antonio'daki Texas Üniversitesi'ndeki Curtis Vaughan Jr. Gözlemevi'nin yöneticisi Brian Tobias, bütünlüğü yakalamak için mükemmel noktayı aramak üzere bir grup öğrenci gözlemciyi yanına almayı planladığını söyledi.

Üniversitede kutlamalar, bir gece önceden rezerve edilen 'tutulma öncesi' partilerle başlayacak. Tobias, gökyüzünün açık olması koşuluyla, “Aslında yaklaşık bir yıl önce bizimle iletişime geçecek kadar akıllı olan mahallelerden birinde bir yıldız gözlem etkinliği düzenliyoruz ve önceki gece de onlar için yıldız gözlem etkinliği yapacağız” dedi. .

Southern Illinois Üniversitesi'nin evi olan Carbondale, Illinois, 2017'deki güneş tutulmasından sonra üst üste ikinci kez tamlık yolunda olacak kadar şanslı. Üniversite tesislerini restore edecek. Güney Illinois Kavşağında Tutulma Festivalimüzik, 5K koşusu ve sanat ve el sanatları fuarı içeren.

Teksaslı müzik hayranlarının bir kısmı 8 Nisan'da iki kez festivale katılacak. Ground Zero Müzik Festivali5 Nisan'dan 9 Nisan'a kadar beş gece sürüyor ve San Antonio'nun yaklaşık 50 mil kuzeybatısındaki Bandera, Teksas'ta tamlık yolunda bulunuyor.

Colorado Nehri üzerindeki Buchanan Gölü'nün yanındaki kırsal Reveille Peak Ranch'te yer alan Texas Eclipse Festivali, dört gün boyunca planlanan, yıldızlarla dolu bir müzisyen, DJ ve konuşmacı kadrosuna ev sahipliği yapıyor. Göre Festival web sitesiKamp alanlarını “küresel tutulma köyüne” dönüştürmek için dünyanın dört bir yanından 13 organizatör katılacak.

Bazıları çarpışmayı daha yakından görebilmek için havaya uçmayı planlıyor. Austin'in yaklaşık 75 mil batısındaki Fredericksburg, Teksas'taki yerel bir bağ, VIP akşam yemeğinin ardından sıcak hava balonu gezileri sunan bir festival düzenleyecek. Web sitesine göre.