Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

9 milyar ışıkyılı uzaklıkta bir radyo sinyali: ne anlama geliyor ve nereden geldi?

a Radyo sinyali yaklaşık 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta Hindistan’ın Dev Metrewave Radyo Teleskopu tarafından keşfedilen yeni bir kayıtta Dünya’dan yakalandı.

McGill Üniversitesi yaptığı açıklamada, ilk kez bu tür bir radyo sinyalinin bu kadar uzak mesafeden tespit edildiğini söyledi. Space.com, sinyalin bilim adamlarının en eski yıldızlardan ve galaksilerden bazılarını araştırmaya başlayabileceği anlamına gelebileceğini bildirdi.

Bu, bilim adamlarının ilk kez aldıkları bir Uzaydan gelen gizemli bir sinyal.

Geçen Temmuz ayında, MIT’deki ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki diğer üniversitelerdeki gökbilimciler, astrofizikte kaynağı bilinmeyen uzak bir galaksiden sürekli bir sinyal tespit ettiler ve 2020’de Proxima Centauri’den gelen gizemli bir sinyal dalgalar oluşturdu.

GMRT, TIFR’lerden (Tata Temel Araştırma Enstitüsü) biri ve Hindistan’ın bugüne kadarki en büyük projelerinden biri.
((Getty Images aracılığıyla Hemant Mishra/Mint tarafından fotoğraf))

Dünyadan 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta bir radyo sinyali yakalandı

Ancak bu işaretler yalnız olmadığımız anlamına mı geliyor? Şimdi cevap hayır – gerçi Amaçlanan bir sinyal uzaya gönderildi.

Nature’a göre 2021’de araştırmacılar öyle dedi Proxima Centauri sinyali Muhtemelen “insan yapımı radyo paraziti” idi ve “hızlı radyo patlaması” sinyalinin kaynağının, her iki tür nötron yıldızı olan bir radyo pulsarı veya bir magnetar olduğundan şüpheleniliyordu.

Avrupa Güney Gözlemevi tarafından 24 Ağustos 2016'da yayınlanan tarihsiz bir sanatçı izleniminde görülen, güneş sistemimize en yakın yıldız olan kırmızı cüce yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dönen Proxima b gezegeninin yüzeyinin bir görünümü.

Avrupa Güney Gözlemevi tarafından 24 Ağustos 2016’da yayınlanan tarihsiz bir sanatçı izleniminde görülen, güneş sistemimize en yakın yıldız olan kırmızı cüce yıldız Proxima Centauri’nin yörüngesinde dönen Proxima b gezegeninin yüzeyinin bir görünümü.
(ESO/M. Kornmesser/Reuters aracılığıyla bildirildi)

[1945UFOgözlemininABDhükümetitarafındansoruşturulduğubildirildi:”Roswell’denönceRoswell”

MIT’nin Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olan Daniel Micheli, “Evrende kesin olarak periyodik sinyaller yayan pek çok şey yok” dedi. Galaksimizde bildiğimiz örnekler Radyo ve manyetik pulsarlar, dönen ve işaret benzeri bir emisyon üreten. Bu yeni sinyalin steroid kullanan bir magnetar veya pulsar olabileceğini düşünüyoruz.”

Bu son durumda, sinyalin özellikleri onun “SDSSJ0826+5630” adlı yıldız oluşturan bir galaksideki nötr gaz hidrojenden geldiğini gösteriyor.

FOX HABER uygulaması için tıklayın

McGill dedi Galaksiden bir sinyal yayıldı Evren sadece 4,9 milyar yaşındayken.

McGill Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Arnab Chakraborty yaptığı açıklamada, “Bu, 8,8 milyar yıl geriye bakmaya eşdeğer” dedi.