Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AB Komisyonu, güvenlik risklerini gerekçe göstererek çalışanların TikTok kullanmasını yasakladı

TikTok Inc.’in CEO’su Xu Ziqiu , 16 Kasım 2022 Çarşamba günü Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu sırasında.

Brian Van Der Beek | çiçekçi | Getty Resimleri

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Batılı hükümetlerin platformun ulusal güvenlik için oluşturabileceği risklerle ilgili endişeleri üzerine çalışanlarının akıllı telefonlarında TikTok kullanmasını yasakladı.

Komisyon, çalışanların Çin’e ait uygulamayı artık kurumsal ve kişisel cihazlara yükleyemeyeceğini söyleyerek, kullanıcı verilerini nasıl işlediğine ilişkin endişeleri dile getirdi.

Komisyon Perşembe günü yayınlanan bir bildiride şunları söyledi: “Bu önlem, Komisyonu siber güvenlik tehditlerinden ve Komisyona bağlı şirketlerin çevrelerine yönelik elektronik saldırılarda kullanılabilecek prosedürlerden korumayı amaçlıyor.”

Diğer sosyal medya platformları için güvenlik geliştirmeleri sürekli olarak gözden geçirilmeye devam edecek” dedi.

Hareket, blokta düzenleyici incelemeden uzun süredir kaçınan TikTok ile ilgili olarak Avrupa’nın son zamanlarda aldığı daha agresif tavrı vurguluyor. ABD’li milletvekilleri Aralık ayında uygulamayı yasaklamak için oy kullandı ve bazıları hizmetin ülke genelinde yasaklanması çağrısında bulundu.

Batılı yetkililer, Çin hükümetinin TikTok üzerindeki potansiyel etkisinden, özellikle de Pekin’in vatandaşları gözetlemesine olanak sağlama riskinden endişe duyuyor. TikTok kabul edildi Avrupalı ​​kullanıcılarına ilişkin verilere Çin’de bulunan çalışanlar erişebilir, ancak bu tür bilgileri Çin hükümeti ile paylaşacağını reddeder.

Geçen ay, AB Komiseri Thierry Breton, uygulamanın bu yaz TikTok, Twitter ve diğer birkaç platforma yasa dışı içeriği kaldırmak ve yanlış bilgileri engellemek için kapsamlı gereksinimler uygulayacak olan Dijital Hizmetler Yasasına uymaması halinde potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. ve Küçükler için En İyi’yi koruyun.

TikTok’un kamu politikası başkanı Caroline Greer, Twitter’da “Avrupa Komisyonu’nun TikTok’u kurumsal cihazlarda askıya alması yanıltıcı ve temel yanlış anlamalara dayanıyor” dedi. “Rekoru düzeltmek için bir toplantı talep ettik.”

READ  Çin devlet medyası, halkı koronavirüs hakkında rahatlatmaya çalışıyor

“Kullanıcı verilerini yerel olarak depolamak için Avrupa’da üç veri merkezi kurarak, çalışanların verilere erişimini daha da azaltarak ve Avrupa dışındaki veri akışını azaltarak veri güvenliğine yaklaşımımızı güçlendirmeye devam ediyoruz.”

TikTok artık sosyal medya, reklamcılık ve e-ticaret söz konusu olduğunda Meta, Alphabet ve Amazon gibi şirketler ölçeğinde bir dev değil. Ancak bölgedeki yükselişi de küçümsenmemeli. Geçen hafta şirketten yapılan açıklamaya göre platformun şu anda Avrupa’da 150 milyon kullanıcısı var.

Avrupa’da 5.000 kişiyi istihdam eden TikTok, Avrupalı ​​kullanıcıların bilgilerini İrlanda’da geliştirilmekte olan veri merkezlerine taşıma planlarının ana hatlarını çizerek düzenleyicilerin endişelerini gidermeye çalıştı. Geçen hafta şirket, ülkede üçüncü bir veri merkezi açacağını duyurdu.

İzler: Web’in icadından otuz yıl sonra, Tim Berners-Lee’nin bunu nasıl düzeltebileceğine dair bazı fikirleri var.